Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
CZYM DLA CIEBIE JEST KONSTRUKTYWNA KRYTYKA???
Autor Wiadomość
Zeno_St 
aktywny forumowicz

Imię: Zenon
Nazwisko: Stańko

Wysłany: 17-03-2010, 3:39    CZYM DLA CIEBIE JEST KONSTRUKTYWNA KRYTYKA???

Dla mnie krytyka jest lekcją którą mogę przyjąć lub nie ale zawsze dziękuje za wyrażenie swojej opinii. Oceną mojej pracy widzianej z boku przez innego człowieka nie koniecznie znawcę tematu ,jeżeli ktoś mówi że praca mu się nie podoba i uzasadnia to faktami(błędami które zostały popełnione przy tworzeniu tej pracy)to jak ten błąd zauważę to jest to nauka o wiele szybsza niż metoda prób i błędów.Tak więc krytykę można wykorzystać dla własnego dobra i doskonalenia swoich umiejętności.Temat przyszedł mi do głowy czytając niektóre posty na tym forum.POZDRAWIAM wszystkich :-D :-D :-D

gluch
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 17-03-2010, 9:03    

Całkowicie się z Tobą zgadzam, i idę jeszcze dalej, ja na plenerach wręcz proszę
kolegów o konsultacje , rady i tp. \ sam się przekonałeś\ bo niema nic lepszego
jak zwierze spojrzenie szczerego człowieka obok. Cała nauka , edukacja polega na krytyce.

Bardzo zdziwiła mnie wtym kontekscie reakcja, szanowanego prze zemnie Marka
gdy skrytykowałem tą jego Barbarę, która w żadnym wypadku na pochwalę nie zasługuje
bo akurat ten temat doskonale znam. | Robiłem ich wiele , na plenerach w Czechach , dużych
2,5 metra, najbliższa stoi w Muzeum Górnictwa w Ostrawie , druga w Pradze , oraz w Złotych Horach\ I w tym kontekscie , przy rzezbieniu ,świetych KANON jest
najważniejszy, Profesor z Wrocławia na plenerze mi tłumaczył , rzeźbiąc opowiadanie
w tedy św. Barbarę, musisz go w rzezbie dokładnie oddać, jak zrobisz to artystycznie
fajnie to twoja chwała, ale treśc MUSI BYC . A treść to kanony.
W tedy na prośbę organizatorów , połowe pleneru robiła Sw. Barbary. Ja zapamietałem jedną. Słowaczka zrobiła ją jak na wieży siedzi \kanon
nigdzie nie spotykany ,ale jej kanon , oddający istotę sprawy.
W Radwanicy \na plenerze tez w Czechach\ pamietam jak Starosta \nazwa
Burmistrza u nich\ poprosił mnie bym dorobił 3 okno na wieży
Barbary, gdzie ja umieściłem włosy. Gdy się opierałem powiedział. ... kanon Pane Gluch, i musiałem dorobić. Gdyby ta Barbara w prezentacji Sw. Marka była w innej
kolejnosci to bym tych prac nie komentował. Hej

Klimowski

Wysłany: 17-03-2010, 9:23    

no i prooooooszę. Nic dodać nic ująć, choć Marka rzeźby są ciekawe, ale Mietek pokazał tu swoją twarz " w słońcu", jakże dla wszystkich spragnionym i z niecierpliwością wyczekiwanym od miesięcy. Przecież czas już najwyższy na słońce, na wiosnę!
Przyznaję że nie przepadam "na zabój" za Mietkiem, ale takie pisanie mi imponuje.
Zeno pięknie piszesz, piszesz na całym forumowie fajnie. Jesteś mądry. Deficytowy dziś towar :mrgreen: musisz mieć fajną, nietuzinkową żone, że tak Cię Ona ułożyła :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 17-03-2010, 9:26    

Mieczysławie i masz rację i po troszku jej nie masz, czyli lekko z klasyka b. prezydenta L.W. "i tak, i nie"
Cytat:
Św. Barbara przedstawiana jest z krzyżem, z pawim piórem, z mieczem (symbol jej męczeństwa) lub trzymającą kielich z hostią (symbol Eucharystii - gdyż przed straceniem anioł przyniósł jej Komunię św.) Przedstawiana też jest z wieżą lub jej miniaturą, którą trzyma w ręku. Łacińskie słowo Barbara znaczy nie Greczynka, cudzoziemka. Kościół wspomina świętą Barbarę 4 grudnia a górnicy świętują "Barbórkę" swoje górnicze święto.

To wyjęte z wiedzy w google o św. Barbarze i jak znam Marka, to na pewno nie sprawiło by mu trudności ulokowanie Barbary w wieży, na wieży, czy wstawić wieże w kielich, ale zwróć uwagę na słowa: "Przedstawiana też jest z wieżą lub jej miniaturą" Otóż "TEŻ" i jako święta Barbara, a nie Barburka. Na plenerach są inne wymogi i obowiązują inne zasady. Ja osobiście uważam, że Marek całkiem nieźle sobie poradził z patronką górników, która ostatecznie nie musiała być miss Nikomedii.

Pozdrawiam Zdzich

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-03-2010, 8:01    

Witam wszystkich!!! oczywiście że mam"nietuzinkową" i mądrą żonę bo jak inaczej Andrzeju mogę powiedzieć jak zagląda mi przez ramie.Co do mego pytania czy uzyskam jakąś odpowiedź:" CZYM DLA CIEBIE JEST KONSTRUKTYWNA KRYTYKA???" :-D PROSZĘ o WYPOWIEDŹ??????? :-D :-D :-D POZDRAWIAM!!!

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 18-03-2010, 10:36    

Niewątpliwie żadna krytyka nie jest za miła :mrgreen: , ale dla mnie, początkującego amatora..konstruktywna krytyka jest potrzebna. Na pewno z punktu widzenia poprawności..w temacie np.człowieka. Ważna jest jest opinia z punktu estetycznego widzenia. Generalnie..dla mnie krytyka jest pomocą, podpowiedzią..nawet, jeżeli w rzeźbie mam własny punkt widzenia. Krytyka zmusi mnie do przemyślenia..czy poprawię błędy w danej pracy ? niekoniecznie..ale na pewno postaram o "poprawnośc" w następnej pracy :mrgreen:

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-03-2010, 11:04    

DZIĘKUJĘ MARYSIU :-D WIDZĘ ŻE PRZECZYTAŁAŚ PYTANIE I NA NIE ODPOWIEDZIAŁAŚ! Naszym wrogiem jest pycha; która nie pozwala nam przyjąć innej opinii niż nasza własna, uniżyć się ,wybaczyć,przeprosić z którą trzeba walczyć ale jest to trudna walka bo walczysz ze sobą.Myślę sobie że w ten sposób postępując będziesz robić większe postępy w nauce rzeźbienia czego ci serdecznie życzę ,jeżeli byś miała jakieś pytanko albo jakiś problem" wal prosto z mostu "jak tylko będę w stanie to ci pomogę ,a na pewno na forum znajdą się ludzie co uzupełnią moje braki .POZDRAWIAM i dzięki za wypowiedź!!! :-D :-D :-D

Jazzir
Gość
Wysłany: 18-03-2010, 11:32    

Witam Zeno i "spółka". Odpowiedź jest już zawarta w Twym pytaniu. KONSTRUKTYWNA - to coś co buduje, nakierowuje, zachęca do działania. Można rzec pomaga. I najważniejsze że takie osoby są i na naszym Forum. Wszyscy chodziliśmy do szkoły i myślę że pamiętamy te nauczycielskie "krytyki", które zamiast pomagać - dołowały (choć ja miałem szczęście do nauczycieli). Nie widzę sensu w przenoszeniu takiego sposobu krytyki na płaszczyznę naszego Forum. I nie chodzi o klakierstwo, czy wręcz wazeliniarstwo tylko odpowiedni sposób przekazania swojej uwagi czy rady. Bo niby taka krytyka, podszyta ironią lub uszczypliwością nic nie daje. Skutek jest wręcz odwrotny, do pozytywnego. Trzeba się tylko tego nauczyć , a przede wszystkim chcieć. Odpowiadając na Twe pytanie, oczywiście - KONSTRUKTYWNA krytyka - jak najbardziej.

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 18-03-2010, 1:03    

Ja również cenię sobie krytykę jednak nie złośliwą , jadowitą. Nie trzeba walić obuchem po głowie aby przedstawić swój punkt widzenia.
Kiedy zaczynałam moją przygodę z malowaniem, namalowałam martwą naturę inspirując się pracą Wyczółkowskiego. Uznając obraz za skończony podpisałam go i pokryłam werniksem. Uznałam pracę za skończoną i całkiem udaną. Jakież było moje zaskoczenie kiedy kolega rolnik pijąc kawę popatrzył na obraz i powiedział , że kompozycja jest nieco zachwiana i że byłoby lepiej gdyby domalować jeszcze jeden kwiat... Spojrzałam na obraz i doszłam do wniosku, że ma rację. Porównałam z pierwowzorem i nie mogłam uwierzyć , że tam jest tak jak sugerował kolega. Domalowałam ten kwiat i teraz jest dobrze, tak jak powinno być.
Krytykować jak najbardziej ale nie ranić. Przyjmować krytykę z pokorą i wyciągać wnioski , bo to nas wzbogaca.
Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-03-2010, 1:33    

Witam!!! nie wiem o co chodzi z tą "spółką" :shock: to twoja wypowiedź . "KONSTRUKTYWNA - to coś co buduje, nakierowuje,zachęca do działania,Można rzec pomaga". A jeżeli widzisz że ktoś popełnia jakieś błędy po prostu z niewiedzy, z nieudolności to mu mówisz wszystko OK tak trzymać; w takim razie robisz krzywdę temu komuś; karzesz mu brnąć w błędzie ,bo za jakiś czas on dojdzie do tego sam metodą" prób i błędów" a mógłby być o szczebelek wyżej dzięki uwagom,nakierowaniu ,zachęcie ,oczywiście życzliwie .Nie krytyką szyderczą,uszczypliwą,ZACZEPNĄ.pozdrawiam!!! :-) :-D :-D :-D

[ Dodano: Czw 18 Mar, 10 14:00 ]
Dziękuję Małgosiu za słowo pisane!!! Jestem za delikatnością bo przecież to "operacja na żywym człowieku"a nie na drewnie.POZDRAWIAM :-D :-D :-D

gluch

Wysłany: 18-03-2010, 4:11    

Zdzichu , myslę ,że skończmy temat Sw. Barbary mądrym ludowym przysłowiem,
....nie to ładne co ładne tylko to co sie komu podoba.....
Ja wszystkie krytyki , przyjmuję , głęboko analizuję, i NAJCZESCIEJ WYCHODZI
MI ZE KRYTYKUJĄCY MAJA RACJE. Hej

Jazzir
Gość
Wysłany: 18-03-2010, 5:02    

Zeno, oto co pytasz w ostatnim poście napisałem wcześniej tzn. wyżej. Nie wiem jak to inaczej, może prościej opisać, nie wiem. "Spółka" tu miałem na myśli Wszystkich z forum. Taki sobie skrót myślowy.
P.S. Nie musisz przytaczać w swoim poście moich wypowiedzi, bo je znam. Szkoda dwa razy powtarzać to samo, Zeno.

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 21-03-2010, 9:35    

Zeno, w zupełności zgadzam się z Twoją ostatnią wypowiedzią..jeżeli ktoś przytaknie mojej "nieudolnej" pracy, a są w niej błędy..to żaden z tego pożytek, tylko krzywda!
Generalnie..taką konstruktywną krytyką powinno naprowadzać się na poprawność.
Ale..ja zastanowiłam się nad jednym..bycia "krytykiem"..czy wszystkim przychodzi to z łatwością ? ja mam z tym problem, bo z reguły staram się nie zrażać ludzi do siebie..a słowem krytycznym mogę :mrgreen: Myślę, że my wszyscy "artystycznie" działający..nie powinniśmy bać się słów krytyki..tylko przyjmować ją ze zrozumieniem. Nie bójmy się więc krytykować..i nie bójmy się też tej krytyki przyjmować.Ale na pewno powinna ona być nie"obuchem w głowę"..ale bardziej oględna :mrgreen:
A tak przy okazji..Zeno, na pewno skorzystam z Twojej chęci pomocy :mrgreen: Na razie odłożyłam ad akta moje napoczęte prace, ale już w maju ostro do nich wracam !

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 22-03-2010, 8:46    

Witam cię Marysiu!!! na wstępie dziękuje ci za twoje słowo pisane.Prawda boli ale można a nawet trzeba ją umieć przyjąć, aby ją przyjąć musisz mieć pokorę i nauczyć się słuchać,czyli czytać ze zrozumieniem. Czytając niektóre posty zastanawiam się nieraz czy ci co odpisują w ogóle czytają co się do nich pisze.Na tym forum są ludzie wykształceni w dziedzinie sztuki i ludzie prości ,praktycy .Dlatego trzeba mieć dużą tolerancję i cierpliwość, i za mim odpowiesz na czyjąś krytykę należy przemyśleć swoją pracę czy zgadzasz się z tymi uwagami czy nie.Jeżeli się z uwagami nie zgadzasz to podaj fakty dlaczego nie,jeżeli się zgadzasz to podziękuj temu komuś bo oszczędził ci czas i podniósł twoje umiejętności.Praktyk powie ci suche fakty ;nieubrane w ładne słowa to może zaboleć ale jak wiesz że to jest samouk to przyjmujesz to bez bólu,są ludzie wykształceni i praktycy ;oni jak chcą to potrafią ci podać tą prawdę odpowiednio ,wyłuskać błędy i to będzie ta sama prawda.Są też tacy którzy po prostu gadają żeby gadać,pseudo przyjaciele ,utwierdzający cię w błędzie,nie ważne co robisz jak robisz i po co robisz; bo jesteś twórcą i tym się napawają.Odnośnie pomocy służę swoim doświadczeniem i praktyką bo jestem samoukiem :-D :-D :-D POZDRAWIAM!!!

Odpowiedz do tematu