Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Forum
Autor Wiadomość
Rav 
aktywny forumowicz

Imię: rafał
Nazwisko: budnik

Wysłany: 22-07-2008, 1:23    Forum

Cieszę się że tu trafiłem, szkoda jednak że nie wcześniej...
Dziś skończyłem przeglądać tematy. Wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
Wielu ciekawych ludzi poznaję i wiele interesujących rzeczy zobaczyłem.
Jestem samoukiem, niestety nie miałem możliwości się uczyć u kogoś czy nawet podpatrywać, takie forum mogło sporo początkowego przechodzenia przez mękę
skrócić :-) Rewelacja ile rzeczy może się tu dowiedzieć początkujący rzeźbiarz..
Czytałem też opinie o sielankowo- towarzyskim charakterze forum:
dziwne że są ludzie którzy dobre relacje, miłą rozmowę i wysoką kulturę w wypowiedziach forumowiczów tak postrzegają :-|
Natomiast jedno czego mi brakuje: poza aprobatą tego co kto robi i drobnymi uwagami sądzę że powinny być solidniejsze wskazówki dotyczące danych prac, myślę że wielu nawet doświadczonych rzeźbiarzy na tym nie straci.
Uwaga nawet od laika który ma jakiekolwiek pojęcie plastyki w głowie a od ludzi którzy z tego żyją nawet nie wspomnę... Na tematy czysto techniczne a i kompozycji.
Każdy ma swoje w głowie i może przyjąć dobrą, życzliwą wskazówkę lub nie- każdego indywidualna sprawa :-)
Jeżeli się mylę lub czegoś nie doczytałem proszę o odpowiedź
Pozdrawiam Forumowiczów

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 25-07-2008, 10:44    

Panie Rafale, poruszył pan ważną sprawę - udzielania rad, wskazówek, ewentualnie korekt dotyczących m.in. budowania kompozycji, oraz błędów popełnianych przez początkujących rzeźbiarzy. O ile dobrze pana zrozumiałem.

Może powiem panu tak. Mnie, podczas nauki rzeźbienia przez pięć lat udzielali korekt mistrzowie rzeźby. Ja również udzielałem lekcji rzeźby, wskazówek, korekt wielu osobom przygotowującym się do egzaminów. Potrafię takie coś robić i mógłbym robić, od czasu do czasu. Ale nie robię z następujących powodów:

1. Nikt nigdy nie zwrócił się do mnie w tej sprawie.
2. Nie jestem pewien jak ktoś odbierze moje uwagi.
3. Zwykła skromność nie pozwala mi czynić się mistrzem a z kogoś robić ucznia.

Reasumując. Gdybym wiedział że ktoś życzy sobie korekty, że dobrze mnie zrozumie i gdyby zwrócił się do mnie wprost (do mazura lub Benka) o ocenę lub korektę wykonanej pracy, to zapewne bym mu nie odmówił.

Może pan zdążył już zauważyć, a może jeszcze nie, że odpowiadam na wszystkie pytania forumowiczów. Chętnie ludziom pomagam. Jestem jednym z bardzo, bardzo nielicznych rzeźbiarzy w Polsce (rzeźbiarzy zawodowych, profesjonalnych) którzy bezinteresownie ujawniają swoją wiedzę innym. No w przypadkach gdy ktoś mnie uprzedzi z odpowiedzią to rzecz jasna już nie odpowiadam. 8-)

Piotrek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 26-07-2008, 7:44    

może warto utworzyć dział pt. kompozycja rzeźby i zamiast mówić o błędach popełnionych w konkretnej rzeźbie, pisać o tym na co należy zwrócić uwagę projektując rzeźbę.

Rav 
aktywny forumowicz

Wysłany: 26-07-2008, 11:11    

Panie Benedykcie trochę zawężę o co mi chodziło.. :-)
Mam również troszkę wiedzy a i uważam że pojęcie plastyczne nienajgorsze,widzę że niektórym mogłoby zdecydowanie pomóc spostrzeżenie błędu we wczesnej fazie rzeźbienia
przez takich fachowców jak pan, pan Jurek, Bogusław czy inni...
Każdy pewnie daną rzecz by zrobił inaczej, przecież tu leży właśnie piękno rzeźby- jej
inność poprzez charakter twórcy. Nie odnoszę tego do rzeźby realistycznej gdzie każda pomoc i wskazówka osoby z wiedzą rzeźbiarską lub anatomiczną jest myślę cenna.
Ponadto oczywiście każdy ma prawo mieć swoje zdanie i nie przyjmować wskazówek.
Mieć swoje uzasadnienie. Raczej chodzi o wyraźne błędy które napotykamy.
Nie chodzi tu o relacje mistrz - uczeń a o czysto serdeczne podejście do ludzi i pasji którą tu wszyscy prezentujemy.
Zauważyłem na forum wiele, wiele informacji które są wypracowane latami przez danego rzeźbiarza. To niesamowite...

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 29-07-2008, 2:21    

Nam..początkującym, amatorom..na pewno cenną pomocą byłoby zwrócenie uwagi na błędy, które na pewno często zdarzają się podczas robienia pracy. Z perspektywy mojego dłubania ; sama zauważam, że często nie te podcięcie co trzeba, że w przypadku postaci proporcja nie taka , itd..itd.. Wiem, że robię coś źle, czasem uda mi się poprawić, ale częśto jeszcze bardziej pracę schrzanić :evil:
Pomysł Piotrka, o utworzeniu działu w stylu "kompozycji rzeźby" mnie osobiście się podoba, podejrzewam ,że byłby to dział w miarę często przeze mnie oblegany :mrgreen:
A jeżeli chodzi o wstępne uwagi na temat już rozpoczętej pracy..ja właśnie już dojrzałam do pokazania pracy, którą nota bene jednak skopałam. Gdzie pokazać tą pracę ?..większość z nas ma pracownię na forumowie, więc miejsce ,żeby przedyskutować błędy..jest chyba dobre 8-)

Morima 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-07-2008, 2:22    

Nam..początkującym, amatorom..na pewno cenną pomocą byłoby zwrócenie uwagi na błędy, które na pewno często zdarzają się podczas robienia pracy. Z perspektywy mojego dłubania ; sama zauważam, że często nie te podcięcie co trzeba, że w przypadku postaci proporcja nie taka , itd..itd.. Wiem, że robię coś źle, czasem uda mi się poprawić, ale częśto jeszcze bardziej pracę schrzanić :evil:
Pomysł Piotrka, o utworzeniu działu w stylu "kompozycji rzeźby" mnie osobiście się podoba, podejrzewam ,że byłby to dział w miarę często przeze mnie oblegany :mrgreen:
A jeżeli chodzi o wstępne uwagi na temat już rozpoczętej pracy..ja właśnie już dojrzałam do pokazania pracy, którą nota bene jednak skopałam. Gdzie pokazać tą pracę ?..większość z nas ma pracownię na forumowie, więc miejsce ,żeby przedyskutować błędy..jest chyba dobre 8-)

kiwak 
aktywny forumowicz

Imię: Sławomir
Nazwisko: Obłażewicz

Wysłany: 29-07-2008, 2:36    

Ja również popieram propozycję co do pokazywania błędów w pracach początkujących rzeźbiarzy. Jestem początkującym rzeźbiarzem i takie wskazówki i rady jak ich uniknąć i co w danej pracy zmienić były by mi bardzo pomocne .

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-07-2008, 6:08    

Pan Rafał w jakiś sposób poruszył wyraźniej temat, który może zbyt dyskretne wcześniej sugerowałem...To naprawdę jest bardzo cenna propozycja..i aby zainicjować dyskusję zwracam się do wszystkich, do wszystkich niezależnie od zaawansowania w pracy rzeźbiarskiej aby wyrazili swą opinię...swe uwagi...swe spostrzeżenia na temat moich prac...Zapewniam, że nie będę się czuł urażony, a każdą uwagę wysłucham z wielką uwagą i będzie ona dla mnie niezwykle cenna...Postaram się również odpowiedzieć rzeczowo, uzasadnić swe postrzeganie, swe stanowisko...Tą prośbę kieruję również do pana Benka jeśli pragnie imiennej zachęty...
Mam nadzieję, że ta szczególnie pouczająca dyskusja będzie niezwykłą wartością tego forum...oczywiście w pełnym i poprawnym rozumieniu...i klimacie...
Przypuszczam, że najkorzystniej omawiać ten temat w poszczególnych pracowniach, gdzie są przedstawiane prace...
...wjurek...

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-07-2008, 9:01    

Wiecie co? Nie wiem co ja na to. :lol:

To sprawa bardzo delikatna, tyle pożyteczna co i niebezpieczna. Ale skoro tyle osób uważa, że jest to potrzebne, to znaczy że jest potrzebne.

Ale zastanówmy się, czy faktycznie nie byłoby lepiej utworzyć nowy dział, pod nazwą na przykład, strzelam bez dłuższego myślenia: Jakich błędów należy unikać podczas rzeźbienia. I tam do tego działu, kto by sobie życzył to wstawiałby zdjęcie (zdjęcia) swojej pracy, krótki opis co zamierzał przedstawić, oraz słowo życzenia korekty tejże pracy przez forumowiczów. To mogłoby być interesujące. Powstała by więc taka jakby "szkółka rzeźbienia", której celem byłaby, nota bene nauka rzeźbienia... :-)

Należałoby jednak zastrzec (najlepiej w podtytule tego działu), że chodzi tu o korektę a nie o wygłupy, okazje do uszczypnięcia kogoś. Bo słuchajcie, to jest Forum otwarte dla wszystkich, na całą Polskę i świat. Ludzie są różni.

No i co myślicie o mojej propozycji? 8-)

Morima 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-07-2008, 9:29    

Ja popieram ! Uniknie się błędów w pracy, uniknie się rozczarowania,że dłubie się..dłubie..i czasem na nic to dłubanie :evil: I na pewno nikt nie poczuje się urażony czy ośmieszony..tylko jakby leciutko w prawidłowym kierunku za rękę poprowadzony :-D

kwasniakos 

Imię: Stanisław
Nazwisko: Kwaśniak

Wysłany: 29-07-2008, 10:32    

Ciekawe i potrzebne.
Sam bym coś wstawił bo w pracowni,nikt mnie skrytykować nie chce, i sam przed komputerem muszę krytykować swoje dzieła,co nie zawsze może być obiektywne.HeHe :lol:
Tylko uczciwa krytyka,jak kto widzi a uszczypliwości czy jakieś prześmiechy wykraczające poza dobry gust(bo jakiś żarcik to nie przestępstwo),czy się burzyć,karcić.Myślę że ich nie będzie,a gdy będą będziemy się martwić i coś radzić.
Pomysł popieram w 100% i jestem gotów utworzyć stosowny dział,jeśli podacie mi jego nazwę i opis,oraz ewentualnie poddziały jakie ma zawierać,reszta należy do mnie.

Do dzieła więc :mrgreen:

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-07-2008, 9:51    

Hola, hola Staszku, poczekaj niech wypowiedzą się jeszcze inni co aktywniejsi forumowicze rzeźbiarze, m.in. Jurek, Rafał, Piotr, Zdzisek, Sławek i inni... Szczególnie ważny wydaje mi się głos Rafała i Piotra - oni zaczęli ten temat. Piotr jest absolwentem ASP i gdyby chciał mógłby wiele dobrego zrobić dla ludzi, na tym Forum. :-)

Nie wiem czy Boguś obraził się na dobre i nie chce znać tego Forum, czy tylko na chwilkę. Dobrze może żeby i on się wypowiedział na ten temat. Przecież to doświadczony rzeźbiarz. :-D

Wspomnę jeszcze, że krytyka to nie tylko ujawnianie i omawianie błędów, ale i sukcesów... 8-)

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-07-2008, 12:08    

...uważam, że każdy kto czuje potrzebę wyrażenia krytycznego lecz konstruktywnego zdania o swojej pracy winien wyrazić na to zgodę...Przypuszczałem, że moja wypowiedź jest wystarczającą zgodą...i raczej pragnę utrzymać te wypowiedzi w pracowni jako dyskusje robocze, a nie wystawianie pracy na cenzurowanie w osobnym dziale, choć przychylę się do zdania większości...
Panie Benku...czy potrzebne jest zdanie pana Rafała i Piotra aby po mojej wyraźnej prośbie wyraził pan swą opinię i to właśnie krytyczną o mojej dowolnej pracy...?...bo też w pracowni jest wybór rzeźby do omówienia, a zdanie może dotyczyć każdej wybranej lub wszystkich prac...
Już wspomniałem, każdy może wyrazić swe zdanie niezależnie od zaawansowania swego spojrzenia bo takie są prawa Forum...bo tworzymy coś co podlega spojrzeniu każdego bez wyjątku człowieka i każdy człowiek ma prawo wyrażania swej opinii...a nawet dowolnie interpretować...
...wjurek...

Morima 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-07-2008, 1:50    

A mnie się wydaje, że z tym ewentualnym nowym działem chodzi o coś innego. Bo jest sensem utworzyć taki dział, jeżeli osoby artystycznie wykształcone, osoby zajmujące się rzeźbiarstwem zawodowo, bądź te osoby, które przez lata pracy nabyły odpowiedniej wiedzy i wprawy..zechcą w jakiś sposób podpowiedzieć, jak można poprawić np.skopane prace, czy jak w przyszłości uniknąc niepotrzebnych błędów. Pokazanie pracy już w samo w sobie jest przyzwoleniem na jej przypatrzenie się, na krytykę bądź na lepszą ocenę. Ja to tak rozumiem..że każda osoba początkująca, amatorska czy szukająca fachowej pomocy , będzie pewna, że właśnie tą pomoc otrzyma. Stąd myślę, że pomysł z takim działem jest dobry, tym bardziej, że przecież nie wszyscy mają na forum pracownię.
Ja z kolei, jeżeli będę chciała na temat czyjejś pracy wyrazić swe zdanie, to w pracowniach, bo tam prace są eksponowane. I nie będę nikogo pytać o zgodę, czy w tej czy innej pracowni mogę wpisy dodać.
Oczywiście można też nadal pokazywać się tylko w pracowniach..byłoby to o tyle kłopotliwe, że należałoby wtedy na forum wystąpić z prośbą o radę.

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-07-2008, 4:00    

...to naprawdę nie ma takiego znaczenia gdzie...ważne aby rozpocząć merytoryczną i rzeczową treść...
...wjurek...

kiwak 
aktywny forumowicz

Imię: Sławomir
Nazwisko: Obłażewicz

Wysłany: 30-07-2008, 5:59    

:-) Popieram zdanie Marysi jeśli fachowcy i nie tylko będą pokazywać nam błędy i jak ich w przyszłości unikać to taki dział powinien powstać jak najszybciej to będzie swego rodzaju nauka rzeźbienia ja juz jedną z podpowiedzi pana Benedykta wprowadzam w czyn i staram się zapoznać z pracami artysty pana Rząsy i z każdej uwagi jak i podpowiedzi chętnie skorzystam po to między innymi to forum istnieje a nikt przyjacielskiej rady nie będzie się bał wszak wszyscy tu na tym forum jesteśmy przyjaciółmi. :lol:

kwasniakos 

Wysłany: 30-07-2008, 6:12    

No to też niczego nie tworzę,mówię tylko że pomysł mi się podoba,i gotów jestem stworzyć dział gdy będzie tego potrzeba :mrgreen:

Ja skłaniałbym się ku utworzeniu osobnego działu i nie chodzi tu już o przyzwolenie,bo rzeczywiście pokazanie pracy w pracowni jest przyzwoleniem na dyskusje o niej,pochwałe i krytykę.Inaczej nie byłoby to forum tylko albym zdjęć.W pracowni można zamieszczać wiele prac,w dziale zamieszczałoby się konkretne prace na których temat chcielibyśmy usłyszeć słowa krytyki,poradę czy pochwałę prawo do wypowiedzi powinien mieć każdy,gdyż każdy coś na swój sposób tworzy i odczuwa.Bo przecież chodzi o to by rzeźba przemawiała do jak największej liczby odbiorców.

Dyskutujcie sobie tutaj,ja przyłączę się do zdania większości,jak zdecydujecie tak się stanie. :-D

Rav 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-07-2008, 7:10    

Ja oczywiście jestem zdecydowanie za!
Powiem nawet więcej-jestem przeciw :mrgreen: (żarcik oczywiście w stylu prezydenckim :-) )
Ps. chciałem jeszcze przy okazji zapytać o moją pracownię :oops:
podanie złożyłem jakiś czas temu

Morima 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-07-2008, 8:01    

No właśnie Staszku, dokładnie ująłeś w słowa to, o czym pomyślałam,ale nie napisałam. I o to mi też chodzi,żeby taki osobny dział, to miejsce na zapytanie o konkretną pracę.
Sławku, Rafale..fajnie, że też jesteście za.. :-D

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 31-07-2008, 12:00    

Jestem ZA i powiem tak: jako amator o niedługim stażu dłubania, mając na uwadze to, że mimo wszystko wykonuję dość dużo prac, nie mam przekonania, czy dożo znaczy dobrze :-| Prawdą jest, że trening czyni mistrza, ale trening siłowy bez nadzoru trenera może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli znajdujące się tutaj na Forum osoby o tak wielkim doświadczeniu i z tak wielkim zasobem wiedzy w dziedzinie rzeźbiarstwa (wiemy o kogo chodzi ;-) ) chcą takim jak ja początkującym rzeźbiarzom bezinteresownie pomóc, to było by grzechem nie wykorzystać tego. Poza tym każda rada, nawet laika, jak wcześniej podał kolega Rav ma olbrzymie znaczenie dla każdego początkującego rzeźbiarza. Tylko obiektywna ocena pracy pozwala na prawidłowy rozwój początkującego rzeźbiarza. Dlatego uważam, że słowa krytyki, wskazówki, porady w każdym etapie wykonywanej przeze mnie pracy, są niezmiernie ważnym czynnikiem dla osiągnięcia jako takiego poziomu rzeźbienia.
Pozdrawiam - Gotfryd :mrgreen:

kwasniakos 

Wysłany: 31-07-2008, 4:35    

Kiepski coś ten Admin :mrgreen:
Marysia taj mnie zachwala na forum i w podziemiach a ja nie zauważyłem że Rafał już zaczął budowę pracowni bez pozwolonia.W tej chwili niedopatrzenie koryguję i stawiam za to przestronną i jasną pracownię dla Rafała.
Dzięki Rafale za cierpliwość.

Do wszystkich

Gdy coś się przeciąga,czegoś niedopatrzę,proszę bardzo byście pisali na PW ,prywatną wiadomość lub e-mail,to codziennie sprawdzam,a nawet kilka razy gdy otwieram przeglądarkę.A forum z braku casu nie zawsze czytam,albo z ułomności ludzkiej czegoś niedopatrzę.O zauważonych błędach w działaniu forum, również piszcie tym sposobem.

Rav 
aktywny forumowicz

Wysłany: 31-07-2008, 7:45    

Panie Stanisławie bez pozwolenia bym nie zaczął bo prądu nie ma.. :mrgreen:
Bardzo dziękuję za pracownię.
Ps.. każdy kto rzeźbi wie że cierpliwość to podstawa :-)

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 27-09-2008, 10:47    Niech każdy dołoży do forum swoją cegiełkę

Przyszło mi do głowy, by podzielić się taką sobie, swoją refleksją. :-/ Zauważyłem że na Forum Rzeźbiarzy jest spora liczba zarejestrowanych osób, około 200. Korzysta z niego regularni ok . 60 osób. Zamieszcza na nim często jakieś informacje dotyczące rzeźbienia i rzeźbiarstwa ok . 15 osób, w tym przeważnie 8 osób. Czyż to nie za mało? :?:

Bardzo wiele osób korzysta z Forum, i dobrze bo Forum po to jest. A jest jakie jest. Byłoby o wiele ciekawsze i bogatsze w różne przydatne wiadomości gdyby więcej osób wkładało w niego, cokolwiek, choćby od czasu do czasu jakąś malutką swoją cegiełkę. Tematów ciekawych i wartościowych dla rzeźbiarzy jest wiele. Ci którzy mało rzeźbią, lub nawet nie rzeźbią, mogliby wyciągnąć z internetu i tu wkleić ciekawe przykłady jak inni rzeźbią, gdzie rzeźbią, czym rzeźbią i ich rzeźby. Z tego też można by się dużo nauczyć. Można by na przykład popatrzeć czasem do jakiegoś sklepu internetowego, np. niemieckiego czy amerykańskiego, skopiować jakieś ciekawe narzędzie i wstawić go tu, na Forum, aby wywołać dyskusję nad jego przydatnością, itp, Jak np. robił to Jurek ( "wjurek"). Tymczasem nic podobnego się nie dzieje. Powiem brzydko, odnoszę wrażenie, że większość nastawiona jest tylko i wyłącznie na konsumowanie tego co ta znaczna mniejszość (ok. 10 osób) przygotuje. :-(

Przecież to jest Forum absolutnie społeczne. Nikomu tu za cokolwiek nie płacą. Ani tym którzy tym Forum administrują, ani tym którzy wkładają w niego jakąkolwiek wiedzę tracąc swój cenny czas, ani tym którzy z niego korzystają. Więc tak mi się wydaje, że więcej osób powinno dołożyć swojego palca żeby to Forum było ciekawsze i potrzebniejsze. Wszyscy, bez wyjątku, zróbmy cokolwiek żeby to Forum było ciekawsze... Co wy na to? :-)

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 27-09-2008, 1:18    

Panie Benedykcie, widać nadajemy na tych samych falach gdyż od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem napisania czegoś , być może listu do administratora, aby ożywić nasze forum.
Martwi mnie fakt, że tak mało osób jest aktywnych. Dołączają nowe osoby, piszą kilka postów i wycofują się z aktywnego uczestnictwa. Może wynika to z nieśmiałości.... Jeżeli to jest powód, to zapewniam, że także jestem osobą nieśmiałą a jestem bardzo aktywna, może nawet za bardzo.
Wiem, że forum jest przede wszystkim kopalnią wiedzy na temat rzeźbienia i być może niektórzy tylko czerpią z tego źródła , myślę jednak , że wypadałoby w ramach małego rewanżu, włączyć się czasem do dyskusji , o co bardzo proszę.
Małgorzata

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 27-09-2008, 7:56    

Też nie jestem zachwycony z pasywności części osób korzystających z tego Forum :-/ Forum jest tak rozbudowane, że praktycznie na każdy temat można podyskutować. Oczywiście wiodącym tematem jest rzeźbiarstwo, ale przecież tyle ciekawych rzeczy dzieje się wokół rzeźbiarstwa właśnie, że można w nieskończoność o tym pisać. Może bardziej pod zimę Forum się ożywi jak nastanie krótki dzień :roll:

Artur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-09-2008, 7:17    

Dla rzeźbiarza dzień zawsze jest za krótki.

Odpowiedz do tematu