Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarcie
Autor Wiadomość
nord57 
aktywny forumowicz

Imię: Wiktor
Nazwisko: Chmielinski

Wysłany: 09-11-2014, 2:04    Otwarcie

Niniejszym ogłaszam swoja pracownię za otwartą. Na czas pobytu w Norwegii moja pracownia mieści sie w dużej szufladzie,która na czas dłubania umieszczam a stoliku. Na obecną chwilę warunki te pozwalają mi na zajecie się formami raczej niewielkich rozmiarów. Dotychczas dysponowałem tu jedynie kilkoma dobrymi nożami specjalistycznymi i paroma rylcami. Wystarczało mi to do drobnego zdobnictwa , ale po zapoznaniu się z opiniami forumowiczów czym prędzej zaopatrzyłem się w kilka dłutek. Myślę , że jeśli uda mi się wziąć udział w jakimś plenerze w kraju to podejrzę to i owo u kolegów i będę wiedział co konkretnie nabyć do swojej pracowni, tak bym mógł pobawic sie z jeszcze większą przyjemnością , tak w malych jak i w duzych formach. W swojej galerii zamieściłem moje pierwsze po latach wykonania, w tym ostatnią w trzech etapach. W niedzielę przygotowuję studium rysunkowe do kolejnej pracy , również o tej samej tematyce. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję adminoowi za umożliwienie otwarcia pracowni na forum.

Moja pierwsza praca po wielu latach. Drewno lipowe, 23-14 cm, gładzone klockiem klonowym.

Kolejna praca, tym razem odrobine odważniejsza. Odzyskuję pewność siebie. Drewno lipowe, 32/22 cm, gładzone tym razem klockiem lipowym.Etap pierwszy .

Etap kolejny

Efekt końcowy po wygładzeniu

Moja prowizoryczna pracownia. Tymczasowa oczywiście, tylko na okres pobytu w Norwegii. W kraju mam lepsze warunki.

admin.
Myślę że swoją ingerencją nie naruszyłem miru nowo otwartej pracowni,by pokazać jak umieszcza zdjęcia prac w postach przy wykorzystaniu między innymi prywatnej galerii,którą każdy może założyć choćby właśnie do tego celu ;-)
Ostatnio zmieniony przez kwasniakos 09-11-2014, 6:25 , w całości zmieniany 1 raz  

kwasniakos 

Imię: Stanisław
Nazwisko: Kwaśniak

Wysłany: 09-11-2014, 6:00    

Wiktorze
Dobrze by było abyś zdjęcia z prywatnej galerii zamieszczał również tutaj,byłyby bardziej dostępne no i komentowane, możesz do tego celu użyć naszego serwera zdjęć http://www.rzezbiarz.idl.pl/obrazki/ lub jakiegokolwiek innego (polecam nasz,ponieważ wiele innych każe sobie płacić,a starsze foto z "imageshack" już się nie wyświetlają)
Zamieszczając w albumie w dziale "Nasze rzeźby" będą one widoczne w galerii na stronie głównej .

Najprościej jednak jest skopiować adres obrazka z Prywatnej galerii i umieścić między znacznikami [img] w ten sposób [img] adres obrazka http://forum......[/img]
Można używać również znacznika "img" w edytorze,tymczasem nie działa niebawem postaram się to naprawić.

Lucjan 

Imię: Lucjan
Nazwisko: Paczos

Wysłany: 09-11-2014, 10:48    Otwarcie

Witaj Wiktorze.
Gratuluję pięknych prac na otwarcie.
Zapowiada się pracownia w której z przyjemnością będę często gościł.
Wyłanianie się twarzy (szczególnie pierwsza praca) czy postaci z tła,
wyeksponowanie części szczegółów, reszta jakby się rozpływała w tle,
dla mnie to takie artystyczne podejście do tematu.
Widzę, że najpierw szkicujesz sobie dokładnie cały projekt na papierze,
to też takie fachowe podejście.
Podziwiam też wyszlifowanie i wypolerowanie płaskorzeźby kawałkami drewna,
efekt niesamowity.
Myślę, że możesz bardzo dużo osiągnąć w tej swojej rzeźbiarskiej pasji.
Życzę ci tego bardzo mocno i będę czekał na twoje kolejne prace.
Pozdrawiam Lucjan.

nord57 
aktywny forumowicz

Wysłany: 10-11-2014, 1:08    

Dzięki Lucjanie. Już zrobiłem studium rysunkowe kolejnej pracy. Jutro zaczynam i każdego dnia będę wrzucal postępy na bieżąco. Takie wykończenie przy miękkim drewnie daje rzeczywiście dobry efekt, ale jest pracochłonne. Pozdrawiam

tom13 
aktywny forumowicz

Imię: Tomek
Nazwisko: Widuchowski

Wysłany: 10-11-2014, 9:33    

Bardzo mi się podoba.

grzeslaw1wielki 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Kaczmarek

Wysłany: 12-11-2014, 8:04    

Niesamowite twoje prace. Muszę spróbować sposobu gładzenia drewna drewnem i jaki to odniesie skutek przy twardych gatunkach drewna. Powodzenia.

nord57 
aktywny forumowicz

Wysłany: 12-11-2014, 11:10    

Dzięki Grzegorzu. Widziałem maski hebanowe wykończone tą techniką. Efekt lustrzanego połysku. Przypominam jednak , że technika jest bardzo pracochłonna. Dziękuję za odwiedziny w mojej Fabryce Radości i pozdrawiam.

zen100 
aktywny forumowicz

Imię: zenon
Nazwisko: karlikowski

Wysłany: 13-11-2014, 6:17    

wojownik naprawde klasa,swietna praca i ta mina wojownika-gratuluje i pozdrawiam.

nord57 
aktywny forumowicz

Wysłany: 13-11-2014, 10:21    

Dzięki Zenku ,to dopiero początek tej tematyki . Przebywam w Skandynawii stąd ta inspiracja. Na mój powrót do dłubania zamierzam zrobic cały cykl o tematyce walecznych Wikingów. Może jak nabiorę wprawy to przymierzę się do jakiejś scenki batalistycznej... ale o tego jeszcze sporo muszę poćwiczyć rysunku. Trochę wyszedłem z wprawy. Pozdrawiam.

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 15-11-2014, 7:27    

No no Wiktor..te pokazane na otwarcie prace są naprawdę zachętą do odwiedzania Ciebie częściej :mrgreen: Zdolny z Ciebie człowiek..więc rzeźbuj rzeźbuj jak najwięcej..a my będziemy mieć raj dla duszy i ok a :mrgreen: ..pozdrówka

nord57 
aktywny forumowicz

Wysłany: 16-11-2014, 1:11    

Dzięki wielkie Marysiu. Bawię się amatorsko, a że dysponuję naprawdę mnóstwem czasu więc mogę robic to metodycznie . Od studium rysunkowego w kilku profilach, poprzez kolejne fazy wybierania materiału , poprzez tworzenie kubistycznych płaszczyzn zastępujących rysunkowe skróty, następnie tworzenie zasadniczych kształtów i wreszcie profilowanie szczegółów. Póżniej już tylko cyzelowanie ,fakturowanie i pracochłonne polerowanie drewienkiem.
Pod koniec przyszłego tygodnia wpuszcze kolejną prace z tego samego cyklu w ujęciu i opisie poszczególnych etapów pracy. Pozdrawiam izaprasam ponownie do mojej fabryki Radości.

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 22-11-2014, 6:17    

Muszę stwierdzić, że pokazane przez ciebie prace są dla mnie bardzo dojrzałe. Przywiązujesz uwagę do szczegółów, a to bardzo ważne w tego typu rzeźbach. W pierwszej pracy - głowa wikinga - gdybyś bardziej popracował przy źrenicach to naprawdę była by rewelka, ale i tak jest super. Fajnie, że profesjonalnie podchodzisz do tego co robisz, czyli wykonujesz szkice do swoich prac. To pobudza wyobraźnię i łatwiej wykonuje się rzeźbę. Obecnie mam bardzo mało czasu by się rozpisywać, a napisać chciał bym sporo, ale z zaciekawieniem będę zaglądał do twojej "pracowni"
W Norwegi raczej nie ma drewienka przydatnego do rzeźbienia, więc jeśli tam jesteś to zapasy pewnie zabierasz z kraju. Ja raz w roku odwiedzam Norwegię, ale nie z dłutami, tylko z wędkami ;-)
Pozdrawiam, Gotfryd

nord57 
aktywny forumowicz

Wysłany: 22-11-2014, 9:38    

Witaj Zdzisławie.
Dziękuję za odwiedziny mojej Fabryki Radosci oraz tak cenne na obecnym etapie uwagi doświadczonego twórcy. Z materialem to faktycznie , moje polska suszona ponad 10 lat lipka. W końcu doczekała się mojego powrotu do dłubania. Jak mi się skończy zapas to tutaj bez problemu kupię każde nawet najbardziej wyszukane gatunki.
Nabyłem już podstawowe narzędzia więc kolejne prace będą technicznie lepsze. W niedzielę wrzucam zdięcia mojej najnowszej pracy . Tym czasem już 3-ci dzień podlega żmudnemu gładzeniu drewienkiem .
Pozdrawiam .

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 23-11-2014, 9:20    

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z rzeźbieniem swoje malutkie prace też wygładzałem je twardszym gatunkiem drewienka. Rajcowało mnie to, bo po żmudnym rajbowaniu powierzchni uzyskiwałem efekt jak po lakierze. Później stwierdziłem, że jeśli chcę się napracować i nabawić wzrok swoją żmudną pracą to jak najbardziej OK, ale jeśli moja praca ma jakieś przeznaczenie, np. ma być w jakiś sposób gdzieś wyeksponowana no to jest problem. Problem tkwi w drewnie, którego strukturę stanowią tkanki. Tkanki roślinne z których zbudowane jest drewno to nic innego jak system oddechowy i nawadniający zarówno drzewa żywego, jak i drewna martwego. Tkanki drewna zarówno żywe jak i martwe pod wpływem wilgotności powietrza zmieniają swoją strukturę, wielkość, kształt etc. Tak więc nawet najbardziej wypolerowana, wygładzona twardszym drewienkiem powierzchnia rzeźby nie zabezpieczona żadnym środkiem może zrobić psikusa bo pewnego dnia najeży się jak sierść wkurzonego zwierza i nici z naszego rajbowania. Poza tym takie wygładzanie nie zabezpiecza w żaden sposób rzeźby przed żarłocznymi drewno jadami, które tylko czekają na smaczny kąsek. Nałożenie mikstury woskowej na dobrze wygładzoną powierzchnię rzeźby, a następnie przetarcie powierzchni szorstką, twardą szczotką, czy szmatką daje nieporównywalnie lepszy efekt jak tarcie drewnem o drewno, a dodatkowo zabezpiecza drewno przed działaniem czynników z zewnątrz i odstrasza robale. Tak więc reasumując mój przekaz: owszem jest to ładne, ale nie do końca skuteczne. O miskturach woskowych już wiele razy pisaliśmy na Forum. Wiktor zachęcam więc do przeprowadzenia eksperymentu bo twoje prace zasługują na długi żywot ;-)

nord57 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-11-2014, 11:43    

Serdeczne dzięki za rade już zamawiam woski, będą pierwsze próby z jego użyciem.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu