Forum RzeĽbiarzy Forum RzeĽbiarzy
RZE¬BA w DREWNIE
Dla tych co rzeĽbi± i kochaj± piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Flekowanie
Autor Wiadomo¶ć
Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd
Doł±czył: 23 Sty 2008

Sk±d: Brzeziny k. Kalisza
Wysłany: 01-03-2008, 12:36    Flekowanie

Wykonywałem rzeĽbę do¶ć dużych gabarytów (195 cm wys) i bardzo szpetnie mi popękała. Kolega któremu wykonywałem t± rzeĽbę ani słuchać nie chce, aby j± poci±ć, drewno skleić i wykonać inn± rzeĽbę. Największe pęknięcie jest 1,5 cm szer i na długo¶ci około 50 cm. Inne pęknięcia sa podobne, lecz nieco mniejsze. Ponieważ nigdy jeszcze nie wykonywałem flekowania pęknięć, zwracam sie więc z pro¶b± o pomnoc w tym zakresie. Wiem, że mam użyć tego samego gatunku drewna, dopasować je w miarę do szczeliny - pęknięcia, ale nie wiem czy klinować to na klej, czy poprostu tak bez niczego wbić dopasowany klin drewna i wyrównać ubytki rzeĽby. Dodam, że pęknięcia te zaczęły się jesieni± ubiegłego roku i teraz proces ten jakby się zatrzymał. Proszę o poradę.

grabek
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 01-03-2008, 4:03    

Witam. Ja na pęknięcia używam bardzo drobnego pyłu z tego samego gatunku drewna co rzeĽba. Mieszaj±c go z klejem( może być wikol) otrzymuję pastę po czym uzupełniam pęknięcia. Pył otrzymujemy przy każdym szlifowaniu papierem ¶ciernym. Ja osobi¶cie nas±czam to miejsce po wyschnięciu klejem stolarskim " Perełka"- przyjmuje on farbę.

rzezba 
Przyjaciel.

Imię: Bogusław
Nazwisko: Migel
Doł±czył: 27 Cze 2007

Sk±d: Sławno
Wysłany: 01-03-2008, 5:31    

Można i szpachl± łatać te szpary.

Akurat dzisiaj łatałem szczeliny w swojej rzeĽbie które powstały po niedokładnym sklejeniu tych balików, ale my¶lę, że drewienko na 100% nie było suche i dlatego powstały gdzie niegdzie te szparki. Ale ja bym się bał teraz to zaszpachlować, tym pyłem drzewnym t± moj± rzeĽbę. Teraz cał± rzeĽbę będę bejcował i wiem, że od razu wyszła by mi ta szpachla, widać by było ciemn± smugę , ( to takie nieprofesjonalne). Trzeba po prostu tak jak w moim przypadku wstawić taki cieniutki kawałek drewienka posmarowany klejem. A używam rakolu , ale tego do twardego drewna bo spoinę ma przezroczyst±. PóĽniej ponownie to pod dłutowałem i w życiu nikt by nie poznał, że tam było co¶ wstawione. Ale w przypadku głębszej szpary i takiej nierównomiernej to radziłbym skorzystać z kleju sadolin, gdyż jest to klej rozprężaj±cy i na pewno zwi±że wszystko od wewn±trz.

Nie wiem co za rzeĽbę zrobiłe¶ i co ona przedstawia jak również w jakim stylu jest wykonana, być może to pęknięcie dodało pewnego uroku tej rzeĽbie i wcale nie trzeba jej flekować. Nic nie musi być takie doskonałe, jak drewno pęka to znaczy, że żyje i jest to naturalny proces, Ciało ludzkie tak naprawdę, żyje dopiero po ¶mierci, kiedy niema w nim ducha i to też jest naturalny proces.

http://artmigel.pl
Maja strona internetowa</a>

Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu