Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Jak zacząć?
Autor Wiadomość
IKar_11 
forumowicz

Imię: Izabela
Nazwisko: Karaś

Wysłany: 18-02-2008, 5:39    Jak zacząć?

Witam. Dziś znalazłam to forum i ogromnie sie ciesze. Ja tez mam zamiar zaczac a modeline czy gline mem juz za soba. Wczesniej malowalam ale chce sprobowac z rzezba. Mnie martwi co zrobic aby drewno nie pekalo. Jak suszyc rzezbe, czy ewentualnie czym konserwowac? Prosze pomozcie

kiwak 
aktywny forumowicz

Imię: Sławomir
Nazwisko: Obłażewicz

Wysłany: 18-02-2008, 7:39    

Na tym forum znajdziesz odpowiedź tylko poszukaj w tematach.

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 18-02-2008, 10:16    

Miło Cię IKar_11 w naszej gromadzie powitać :-D . Tym milej,że skromniutki klan pań zasiliłaś :mrgreen: Bardzo dużo tu napisano w różnych tematach, więc proponuję na początek trochę po tych wszystkich działać poskakać :mrgreen:

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 18-02-2008, 10:20    Dziekuje bardzo

Wielkie dzięki tak się też stało. Już wiem wiele więcej a forum jest przednie.

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-02-2008, 10:32    Od czego zacząć? Od początku.

Pani Ikar

Poprawiła mi pani humor tym swoim postem, mocno nadwyrężony przez dzisiejszą pogodę. :mrgreen: Są wprawdzie takie roboty, które kobiety lubią zaczynać od końca :lol: :lol: :lol: , ale rzeźbienie akurat powinno się zaczynać od początku. :-D

Zamiast się martwić, jak suszyć rzeźbę i czym ją konserwować, raczej powinna pani pomyśleć, w pierwszej kolejności, jak zrobić tą rzeźbę - czym, z czego, jak, i gdzie? To jest o wiele wiele ważniejsze niż suszenie i konserwowanie.

Proponuję pani najpierw zastanowić się co chce pani rzeźbić: rzeźby, płaskorzeźby, postacie ludzkie, zwierzęta, kwiaty, rzemiosło artystyczne. Następnie jakiej wielkości. Dalej w jakim stylu, czy uproszczonym, ludowym, czy bardziej realistycznym. Te rzeczy i inne tu nie wymienione, mają podstawowe znaczenie, gdyż według tego należy organizować odpowiedni warsztat. Dobierać wielkość i rodzaj dłut, oraz innych narzędzi.

Żeby rzeźbić trzeba mieć czym rzeźbić. Nie wiem jakie ma pani zamiary, jakie pomysły, no i możliwości. Dlatego proponuję w ciemno najbardziej podstawowy zestaw narzędzi dla rozpoczynającego pracę rzeźbiarza. Trzeba więc na początek postarać się o:

1. Komplet dłutek rzeźbiarskich, około 10 sztuk, różnej wielkości i różne profile. Mogą być tańsze, np. chińskie.
2. Bijka niewielka, lub pobijak stolarski, do pobijania niektórych dłut.
3. Gładziki i olej, lub papiery ścierne, do ostrzenia i polerowania dłut.
4. Rylce do drzeworytu lub linorytu, potrzebne do wykańczania, wyprowadzania szczegółów. Komplet, ok . 6 sztuk.
5. Noże rzeźbiarskie, na początek ze dwa, podstawowe profile.
6. Piłka do drewna. Będzie bardzo przydatna.
7. Siekierka, do wykonywania szkiców większych rzeźb, usuwania kory, etc.
8. Stolik, niewielki ale bardzo masywny. Jak najgrubszy blat i nogi.
9. Ściski stolarskie, 2 lub 4 sztuki, do przykręcania desek do stołu na płaskorzeźby.
10. Śruba rzeźbiarska, do przykręcania klocka na rzeźbę do stołu, na czas rzeźbienia.
11. Zmiotka, szufelka i kosz na wiórka.
12. Apteczka.

Na początek polecam drewno osikowe, lub lipowe, niewielkich rozmiarów.

Pracownia: Miejsce dobrze oświetlone, spokojne, niedostępne dla małych dzieci i osób wścibskich, chętnych do doradzania i oceniania.

Warto kupić książki dotyczące podstaw rzeźbienia w drewnie, i przestudiować je kilkakrotnie. W dziale książki dla rzeźbiarzy są polecane. Koniecznie też poznać wszystkie działy tego Forum. Znajduje się tu ogromna ilość informacji także dla początkujących rzeźbiarzy - rzeźbiarek.

Cóż więcej? Zapału do pracy, siły i pomysłów życzę... 8-)

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 18-02-2008, 10:35    

Dzięki Morima za powitanie. Myślałam, że środowisko to jest hermetyczne i cieszę się ogromnie, że tak nie jest :-D

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 18-02-2008, 10:57    

Witam Panie Mazur :lol:
Bardzo dziękuję za te informacje a w szczególności za 11 i 12 punkt :mrgreen:
W moim przypadku poprawa humoru też była natychmiastowa. Ja jednak podchodzę do sprawy inaczej twierdząc, że rzeźbić w drewnie potrafię, gdyż jeszcze nie próbowałam i tym sposobem nie mogę napisać, że nie potrafię. Podobnie jest ze skrzypcami (nigdy jeszcze nie stwierdziłam, że nie zagram, bo empirycznie nie miałam okazji testować).
Co do mojego pomysłu na moją rzeżbę, to ma to być głowa konia i co gorsza to większych rozmiarów. Będę próbowała a efektami się z panem podzielę (oczywiście, jeśli nie dotrę do punktu 12)

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-02-2008, 11:28    

Podzielam pani optymizm, pani Ikar. :-D W zwiazku z tym dedykuję pani opowiadanie starych Chińczyków. A żeby się nie rozpisywać streszczę go maksymalnie:

Czang Tsy śnił że był motylem. I tak bardzo poczuł się tym motylem, że gdy się przebudził nie wiedział, czy jest Czang Tsy który śni że jest motylem, czy jest motylem, który śni że jest Czang Tsy... 8-)

darek79r19 
aktywny forumowicz

Wysłany: 19-02-2008, 10:15    

Tak, rady Pana Mazura są niezwykle cenne a on sam niezwykle uprzejmy i zawsze pomaga :) No i do tego wszystkiego zaczął opowiadać chińskie przypowieści na forum, teraz to tylko piwa przy kominku brakuje :) Coraz bardziej swojsko na forum się robi, a tu kolejna niespodzianka - swojska dziewczyna z mojego miasta :) Witam, witam

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 19-02-2008, 1:51    

Miło mi sąsiada znaleźć. Ja mam dopiero zamiar zacząć przygodę z rzeżbą i cenię sobie każdą uwagę a jaki będzie efekt końcowy, to się okaże.

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 19-02-2008, 2:06    

...i ja witam serdecznie w naszej rodzinie...choć nie stanąłem w jednej ławie z innymi...lecz niechcący ceremonia powitalna skryła się w innym dziale...
...witam i pozdrawiam...
...wjurek...

darek79r19 
aktywny forumowicz

Wysłany: 20-02-2008, 3:35    

A tak wracając do tematu, to taka moja propozycja, by tą rzeźbę najpierw narysować w skali 1:1 lub w plastelinie zrobic mały model. Jesli jeszcze nie rzeżbiłaś w drewnie, głowa konia bedzie wyzwaniem, przyda się jakiś model, by miec punkt odniesienia.

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 20-02-2008, 3:48    

Witam. To już mam za sobą. Wprawdzie nie jest to rzeżba 1:1, bo mam zamiar zrobić tą głowę dość sporych rozmiarów. Mój prototyp ma ok 20 cm. drewno wczoraj dostałam tylko że jest świeże, niesuszone i nie wiem czy mogę już zacząć, czy odczekać aż trochę wyschnie?

darek79r19 
aktywny forumowicz

Wysłany: 20-02-2008, 3:55    

Drewno schnie latami :) Jeśli masz nadmiar gotówki, zawieź je do suszarni i za miesiąc będzie do użytku. A jeśli nie są to za duże kawałki, to pozostaje je wygotować. Więcej szczegułów o tym w poście Pana Mazura. W ostateczności nie rób nic i poprostu zacznij rzezbić tak, jak jest, jeśli popęka, to dopiero za jakiś czas i napewno nie w taki sposób, żeby trzeba to było wyrzucić. Pęknięcia nadają rzeźbie autentyczności. Wybór należy do Ciebie, trzymamy kciuki ;)

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 20-02-2008, 4:03    

Pewnie spróbuję nic z tym nie robiąc. To i tak mój początek więc co ma być to będzie. mam tylko zamiar wywiercić dziurę w środku co ma podobno zmniejszyć te pęknięcia (tyle wyczytałam m.in. na forum). Zobaczymy. Efektami lub też porażkami się podzielę. To pewnie potrwa, bo oprócz przyjemności trzeba jeszcze pracować. Ale wakacje już na zakręcie :mrgreen:

rzezba 
Przyjaciel.

Imię: Bogusław
Nazwisko: Migel

Wysłany: 20-02-2008, 4:43    

Witam
Ja zawsze mam problem jak to stworzyć, czyli musi powstać jakiś pomysł coś w rodzaju wizji. Jeśli mamy już naszkicowane i wiemy co chcemy zrobić, czyli czujemy już końcowy efekt jak będzie nasza rzeźba wyglądała, to tak jakby była już zrobiona. Pomysł jest dla mnie najważniejszy, resztę to tylko powyrzucać co jest zbędne w tym drewienku i po sprawie. Ja kiedyś dostałem od znajomego taki obraz – głowa konia wylany jakby taką masą plastykową. Wiele razy korzystałem z tego wzoru po prostu ta głowa mi się podobała więc rzeźbiłem ją ,oczywiście dawałem różne tła i kompozycje były inne.

Przecież z głowy nikt tego nie będzie robił trzeba skorzystać z jakiegoś wzoru. Dodałem dwa zdjęcia, może dadzą jakiś obraz w jakiej technice to zrobić. Jak na początkującego rzeźbiarza to odwaga widać jest niesamowita, każdy rzeźbiarz musi mieć taką wiarę, ja też taki jestem.

życzę powodzenia :lol:

http://artmigel.pl
Maja strona internetowa</a>

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 20-02-2008, 7:37    

Witam. Koniki są przednie a piszę to jako pasjonatka koni. Moje zdanie na temat koni jest takie, że trzeba je kochać i dobrze znać żeby oddać ich naturę. ja sie nie mogę jeszcze rzeżbą w drewnie pochwalić ale zrobiłam tego mnóstwo w modelinie a o obrazach nie wspomnę. Nie będę tu obrazów pokazywać, bo to nie ten adres, ale jak zrzucę na komputer zdjęcie mojej rzeżby w modelinie to sie "pochwalę"

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 21-02-2008, 7:26    

Witam :lol:
A ja bym chętnie zobaczył te obrazy, może masz swoją stronę, to byś podała choć link do tej strony.
Jeśli nie masz to też nie problem, pomogę Tobie gdzieś je zamieścić w jakiejś galerii, choćby na tej mojej( próbna galeria)Galeria Fotograficzna Dużo to daje ;-) , ja poznaję ludzi i jego charakter po jego pracach - chcę poznać i Ciebie :roll: .

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 21-02-2008, 8:52    

Nie widzę problemu. Wprawdzie jakość zdjęć nie jest najlepsza, ale można i w ten sposób.

darek79r19 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-02-2008, 9:11    

Ludzie, NEWS z ostatniej chwili: darmowy polski serwer na nielimitowaną ilość zdjęć zupełnie za darmo www.garnek.pl Sprawdziłem i bez problemu tam można wrzucać zdjęcia, jeśli ktoś chce na szybko się czymś pochwalić i chce wrzucić duuuuże zdjęcie.
Więc jeśli koleżanka tam wrzuci, to poprosze o link na forum, wszyscy chętnie zobaczymy.

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 21-02-2008, 2:09    

Dziękuję za wiadomość. Właśnie tam umieściłam zdjęcia paru moich prac
( http://www.garnek.pl/ikar11 ). Zapraszam.
P.S.
Opinie mile widziane

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-02-2008, 4:21    

...pani IKar_11... fantastyczne klimaty...mistrzostwo klimatu, a to bardzo cenne...brawo...
...wjurek...

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 21-02-2008, 5:23    

Dziękuję za uznanie :->

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-02-2008, 6:00    

...oj nie...proszę nie odczytywać mych słów jako komplementowanie...staram się być obiektywny, a może nawet surowy w swych słowach...Zwracam uwagę na ten klimat i nastrój, gdyż jest nadzwyczajną wartością wszelkiej pracy twórczej, warte podkreślenia...Pragnę to uwypuklić jako wskazówkę inspirującą...jako coś co jest warte dostrzeżenia...docenienia...wręcz nieodzowne...
To forum jest bardzo suche, techniczne niemal mechaniczne, a przecież ta techniczność to tylko skromniutka pomoc w wyrażaniu tego co zasadnicze...co najważniejsze...to tylko ułatwienie dla tych, którzy w swej pracy odsłaniają rąbek siebie, swej duszy...im ona bogatsza...im ona wrażliwsza tym efekt jest wspanialszy...
Sztuka to również uczulenie i uwrażliwienie postronnego człowieka...oderwanie go choć na chwilkę od prozaicznej, codziennej szarości...wprowadzając w jego życie odrobinkę ulotnych, barwnych, bogatych, w jakiś sposób sterylnych czystością nastrojów i klimatów...
Mam gorącą nadzieję...że od tego momentu, w tą suchość i techniczność forum zostanie tchnięte nieco duszy nadającej tak istotnej wartości pracy rzeźbiarskiej...
Mam dylemat...pragnąłbym zaproponować odstępstwo od zasad forum aby umieścić te obrazy w pani pracowni, która jest pani należna na forum...bo te klimaty są naprawdę tego warte i które winny stanowić swojego rodzaju wzorzec dla rzeźbiarzy również...
Proszę o wypowiedź innych w tej sprawie...
...wjurek...

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 22-02-2008, 9:13    

Dziś wrzuciłam do "garnka" moje próby z rzeżbą. Jest to modelina, ale jakoś trzeba zacząć.

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 22-02-2008, 10:41    

...dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z drewnem lub też pragną wykonać trwałe modele późniejszej swej pracy w drewnie polecam masę papierową...
...to fantastyczne tworzywo wymagające szkieletu z drutu. W pracy przypomina gips, gdyż suchą masę rozrabia się z wodą w takiej proporcji aby uzyskać odpowiednią plastyczność i konsystencję (ciasto)...nad gipsem ma tę przewagę, że tężenie masy trwa dłużej dając więcej czasu na modelowanie, po stężeniu i wyschnięciu jest bardzo lekka i możliwa do obróbki narzędziami do drewna...można wiercić, piłować, szlifować, polerować i dłutować...więc daje doskonałą wprawkę przed podejściem do drewna...
Ważna uwaga...jest to sucha masa...sprzedawana w pudełku jak na obrazku, niestety w dość wysokiej cenie około 25 zł za 200 gram suchej masy...Gdy pracuję w tym tworzywie dla zaoszczędzenia masy druciany szkielet owijam paskami gazet zmoczonymi w rozcieńczonym Wikolu dla wstępnego wypełnienia modelu...a masy używam tylko jako wykończenie powierzchowne modeli...Ważną właściwością masy jest również to, iż mimo wyschnięcia można ją ponownie namoczyć (po namoczeniu nie staje się ponownie plastyczna) i dokleić nową warstwę, która zwiąże z namoczonym modelem bez śladu połączenia...Podobnie jak w glinie zmoczony wodą palec nie klei się do masy, dając poślizg i wygładza powierzchnię...polecam....
...wjurek...

Morima 
aktywny forumowicz

Wysłany: 22-02-2008, 11:11    

I ja za głosem Jurka też tą fantastyczną masę papierową polecam :-D . Tak właśnie wykonuję te moje "ludziki". Jednego z nich ( chociaż jeszcze nie do końca wykończonego) zaprezentowałam w mojej pracowni. Chciałam jeszcze dodać, że w sklepach dla plastyków, a także w sklepach papierniczych, można kupić już gotową masę papierową, mnie jednak po wyschnięciu za bardzo pęka, więc zdecydowanie wolę tą do namoczenia proszkową :-D

Morima 
aktywny forumowicz

Wysłany: 22-02-2008, 11:40    

Ikarko :mrgreen: , nie ukrywam, jestem pod wrażeniem :-D . Fantastyczna ręka..do malowania..do modelinowania :mrgreen: . Teraz z niecierpliwością będę oczekiwać efektów dłutkowania :-D . Podejrzewam, że znów będę pod wrażeniem :)

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 23-02-2008, 6:14    

Rozumiem, że to jest Pani dzieło ta ręka ;-)
Pozwoliłem sobie zamieścić tę pani rękę , aby wszyscy bez klikania w link wiedzieli o co chodzi. Kto potrafi rękę wyrzeźbić to jest już naprawdę bardzo dobrym rzeźbiarzem.

Tak mi kiedyś ktoś powiedział, ale uważam, że to jest prawda. Wielu z nas tutaj nie potrafiłoby tego tak precyzyjnie wykonać, sam miałbym kłopoty. Czyli rzeźbić się już umie, teraz wystarczy tylko nabyć tej precyzji manualnej w obsłudze z dłutami i umiejętnością wchodzenia w drewno. Dobrze, że ktoś pokaże te co już potrafi, to wówczas nie klepiemy jakiś doradztw w ciemno. Myślę, że już można się brać do dłubania w drewienku, wyczucie trójwymiarowości Pani posiada. Trzeba zacząć kupować dłutka i brać się do tworzenia. pozdrawiam i życzę powodzenia. ;-)

darek79r19 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-02-2008, 10:34    

Jestem pod wrażeniem, bardzo podoba mi się Twój styl (nie mylić z tą gazetą). No teraz to już nie mam żadnych wątpliwości, że i w drewnie sobie poradzisz i tym bardziej chce się czekać na Twoje prace :)

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 23-02-2008, 11:35    

Modelina jest bardzo łatwa i jak już ktoś pisał, można zawsze w każdej chwili (oczywiście przed wygotowaniem) poprawić. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo na początek z drewnem ale kiedyś trzeba zacząć. Może, jak piszecie spróbuję z ta masą tylko ją znaleźć muszę. Dziękuję bardzo za rady :->

wit 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-02-2008, 11:37    

Witam.

Myślę, że przyda się ta strona:
http://www.wizaz.pl/forum...astpost&t=59213

Jest tu kilka przepisów i porad na temat różnych mas - również papierowej.

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 25-02-2008, 12:35    Pani Izo, proszę brać się za drewno.

Pani Izo (IKar 11)

Tyle tu już dobrych rad pani udzielono, że trudno mi wymyślić coś oryginalnego i napisać. :-D

Powiem krótko. Skoro pani próbowała już rzeźbić w modelinie, i coś z tego wyszło, jest pani zadowolona, to niech pani sobie nawet głowy nie zawraca jakimiś masami papierowymi i innymi d... Niech pani zabiera się do drewna, skoro czuje pani takie pragnienie. Dopóki czuje pani pragnienie rzeźnienia w drewnie to jest pani w stanie wykonać nie jedną piękną rzeźbę. I już nie powinna się pani rozpraszać na inne tworzywa. Nie szukać tematów zastępczych. Szkoda czasu. Ta przecież, przez te masy papierowe, solne, zniechęci się pani do najpiękniejszego rzeźbienia. Do rzeźbienia w drewnie. ;-)

Proponuję jak najszybciej skompletować zestaw dłut, i inne najpotrzebniejsze narzędzia, drewno miękkie (lipa, lub osika, topola). I brać byka za rogi.

Odradzam rzeźbienie pod publikę, m.in. tą na Forum. Chęć pokazywania prac podczas nauki rzeźbienia może okazać się dla pani zgubna. Dopiero, jeśli pani już coś wyrzeźbi, a to coś pani zdaniem będzie na tyle udane że można by to pokazywać publicznie, to można zaryzykować.

Powodzenia w rzeźbieniu. 8-)

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 25-02-2008, 9:54    

...być może to kolejne nieporozumienie...nie proponowałem pracy w masie papierowej, choć i to nie jest wykluczone. Zasugerowałem, że jest i takie tworzywo jako materiał na prace modelowe...Zaproponowałem masę papierową aby i na nią zwrócić uwagę jako alternatywne tworzywo na modele, gdyż temat gliny, modeliny, plasteliny był już poruszany...Powtórzę może dla jasności i jednoznaczności i aby nie przeinaczać mych intencji...masę papierową uważam za równorzędne tworzywo dla wykonania modeli jak plastelinę, modelinę i glinę, a wybór należy do twórcy...
Dostrzegalne w pracach pani Izy jest to, że kierunek prac jest bardzo naturalistyczny przy zachowaniu idealności proporcji, a podstawą i istotą każdej pracy jest to co ma ta praca wyrażać...jej klimat...kompozycja...i kompozycja przestrzenna...a każdy z tych czynników wymaga wielu prób i dopracowania całości i szczegółów...Chcąc osiągnąć zamierzony cel w drewnie i satysfakcję z pracy, niezbędnym jest stworzenie modelu, wzorca...Bez wzorca nie uzyska się pracy pozbawionej sztywności, sztuczności, nie osiągnie się efektu spontanicznego i naturalnego, a to jest również istotnym celem prac pani Izy...Polecam więc wstępne stworzenie modelu w glinie, plastelinie czy właśnie w masie papierowej, o której również warto wiedzieć...
...pan Benek znając temat i wiedząc jakie czyhają niebezpieczeństwa w rzeźbie naturalistycznej nie powinien sugerować spontanicznej pracy od razu z drewnie, gdy sam tworzy najpierw sesję fotograficzną...pewnie szkic ołówkowy...potem model...a dopiero potem wykonuje rzeźbę w drewnie...
...pan Benek również doskonale wie, że poprzez etap sesji, szkicu i modelu pracuje każdy nawet najbardziej wytrawny i wprawny naturalistyczny artysta...i każdy kto chce się trzymać tego kierunku powinien nabrać przekonania, że to jedyna droga do satysfakcji z pracy...
Może to być znów opatrznie rozumiane i na wiele sposobów przeinaczane bo to pozornie sprzeczne...ale właśnie swoboda i spontaniczność zawarta i ukazana w rzeźbie naturalistycznej wymaga najwięcej pracy, uwagi i zachodu...
...wjurek...

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 25-02-2008, 11:56    Kuć żelazo póki gorące...

Panie Jurku

Pana wskazówki są zawsze cenne, zawsze sensowne, profesjonalne. Tak ja je oceniam. I pana intencje w tym przypadku są właściwe. Tylko ja tak sobie pomyślałem, że skoro pani Iza rysuje i maluje, skoro pracowala już wielokrotnie w modelinie, to powinna się brać jak najszybciej do drewna, póki jej nie przeszła na to ochota.

A wie pan jakie są kobiety. Jeśli minie ochota, to ... po rzeźbieniu ;-)

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 26-02-2008, 12:52    

...oj wiem...wiem jak łatwo się zniechęcić...czasem człowiek sam sobie kładzie kłody pod nogi i w tym szuka samousprawiedliwienia...i bardzo trudno wybrać najtrafniejszą, najodpowiedniejszą drogę która nie płoszy, a zachęca...uproszczenie pracy aby szła, czy też uszlachetnienie jej w przypadku, gdy oczekuje się w swej pracy celów wyższych...Prace pani Izy są tak dojrzałe, tak istotny jest w nich klimat i wyraz...uzasadnia nimi, że ma w sobie wiele wytrwałości i cierpliwości aby uzyskać zamierzony cel...a celem już nie jest to aby powstało cokolwiek...Przypuszczam, że nie zniechęci się tylko wówczas, gdy i w pracy w drewnie osiągnie zamierzony cel i tym samym satysfakcję, która będzie największą zachętą...a drewno jako tworzywo naturalne jest w tym wypadku idealne....
...wjurek...

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 27-02-2008, 5:49    

IKar_11 napisał/a:
Witam. Koniki są przednie a piszę to jako pasjonatka koni. Moje zdanie na temat koni jest takie, że trzeba je kochać i dobrze znać żeby oddać ich naturę. ja sie nie mogę jeszcze rzeżbą w drewnie pochwalić ale zrobiłam tego mnóstwo w modelinie a o obrazach nie wspomnę. Nie będę tu obrazów pokazywać, bo to nie ten adres, ale jak zrzucę na komputer zdjęcie mojej rzeżby w modelinie to sie "pochwalę"

Ja też lubię Konie, jak bym miał możliwości to na pewno bym miał takiego konia, ale stać mnie tylko na dużego psa. jeśli chodzi o konie to w tamtym roku miałem propozycję aby wyrzeźbić konia naturalnej wielkości. Z początku niby miał stać w domu ale potem pomysł się zmienił i miał być dębowy na powietrzu, obok posiadłości. Lecz niestety osoba po pewnym etapie rozmów jakby sie wycofała, być może cena za tego Konia była przerażająca. A z myślą o tym koniu napotkałem na rynku figurkę plastykową, bardzo mi się spodobała, taka realistyczna, pomyślałem, że idealny model, więc ją kupiłem. Jak wam powiem za ile to się uśmiejecie :lol: , kosztowała tylko 3 zł. Może wykorzystam ten model przy jakiejś innej okazji bo proporcje tego konia jak dla mnie są idealne. Wiem, że są konie różnych ras o dłuższych nogach, ale w tej proporcji jak na tym modelu najbardziej mi się podoba.

Wysokość tego konika to 23 cm

Tak więc koniki to przyjemne stworzonka

IKar_11 
forumowicz

Wysłany: 28-02-2008, 11:09    

Konik naprawdę można rzec idealny a i do wielu ras da sie podpiąć (do kłusaka najbardziej ;-) ). Tylko że w ruchu to już trzeba uważać, bo to ze zwierzętami i nie tylko najgorsza rzecz (trafnie ten ruch oddać).

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 19-04-2008, 8:52    

Rzeźbię dopiero niecałe dwa miesiące. Pracuję w niesezonowanym, źle przechowywanym, trochę podgniłym drewnie lipowym . Takie po prostu mam.... W tym krótkim czasie wykonałam kilka dłubanek do ogrodu , wielkości 30 - 80 cm. Moje zasoby drewna już się kończą więc chciałabym zmierzyć się z płaskorzeźbą. Rozmawiałam ze stolarzem. On robi przede wszystkim schody, więc w suszarni ma deski szer. 3 cm. Zaproponował, że mógłby mi je skleić i wyjdą 6cm. szerokie. Nie wiedziałam czy tak mogłoby być. Proszę o radę a także o jakiekolwiek wskazówki na temat klejenia drewna. Małgorzata

kiwak 
aktywny forumowicz

Imię: Sławomir
Nazwisko: Obłażewicz

Wysłany: 19-04-2008, 9:22    

Pani Małgorzato na tym forum jest post poświęcony klejeniu drewna napisany przez pana Benedykta klejenie drewna opisuje on bardzo dokładnie proszę tylko troszeczkę poszukać na forum.

malgorzata 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-04-2008, 6:08    

Bardzo dziękuję. Wydawało mi się, że przeczytałam wszystko na forum , jednak okazało się, że tak nie jest. Człowiek uczy się cały czas , a jednak zawsze coś nam umyka.

Damianon
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 07-09-2008, 12:39    

witam
ja także, zaczynam swoją przygodę z rzeźbą. Po przeczytaniu kilku postów doszedłem do wniosku iż trafiłem w dobre miejsce pełne życzliwych ludzi połączonych pasją :-) zachęciło mnie to do pogłębienia mojej wiedzy i już zabieram się do wertowania zawartości wszystkich tematów :-D Fajnie, że ludzie chcą się dzielić ze sobą wiedzą i doświadczeniem bo bez tego wielu takich jak ja skończyłoby zanim zaczęło. pozytywne forum:-)

malgorzata 
aktywny forumowicz

Wysłany: 07-09-2008, 1:33    

Damianonie na pewno znajdziesz tu na forum wszystkie wskazówki. Przeglądaj tematy a jak czegoś nie znajdziesz, to zawsze ktoś bardziej doświadczony, odpowie na wszystkie pytania. Zapewniam , że są tu ludzie bardzo życzliwi . Małgorzata

Odpowiedz do tematu