Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
atmosfera plenerowa Kluczbork 2009 - filmik
Autor Wiadomość
Zabłocki Łukasz 
aktywny forumowicz

Imię: Łukasz
Nazwisko: Zabłocki

Wysłany: 02-07-2009, 11:17    atmosfera plenerowa Kluczbork 2009 - filmik

Film Plener rzeźbiarski - Kluczbork 2009

rudiart
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 02-07-2009, 1:33    Plener Kluczbork

Hej , witaj Łukasz, Muzeum Dzierżonia nie nowina , Bądź uprzejmy i napisz jakie warunki dla rzeźbiarzy - twórców :)
Pozdrawiam serdecznie
Rudi

Zabłocki Łukasz 
aktywny forumowicz

Wysłany: 02-07-2009, 5:15    

Witam,
warunki dla rzeźbiarzy wręcz boskie... :-D
Nocleg na Kempingu w Bąkowie (jakieś 4 km od miejsca plenerowania) , zwykle mamy cały domek letniskowy dla siebie.
Zapewnione są zwykle śniadania i obiady w pobliskim internacie, no a kolacje już każdy sobie organizuje w zakresie własnym.
Atmosfera jak zwykle super, filmik na youtubie jest okrojony bo całość ma blisko 30 minut.
Czas trwania pleneru 10 dni, zwykle zawsze coś powiązane z pszczelarstwem, jak dotąd były to zawsze ule (realne ule, nie atrapy) w tym roku po raz pierwszy jedna rzeźba nie była ulem, gdyż była robiona z myślą o postawieniu na terenie miasta. No i jeden kolega robił coś na wzór scenki, gdyż bywał z nami co drugi dzień i to jeszcze po pracy.
Także i koperty się pojawiły na zakończeniu, oprócz tego można było tam handlować własną twórczością którą się ze sobą zabrało...
Po prostu lux, Kluczbork to jedno z niewielu miast które mi podchodzi... ;-)

gluch

Wysłany: 02-07-2009, 6:58    

Ile było w tych kopertach

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 03-07-2009, 12:01    

Czy jest ktoś zorientowany jak dokładnie jest z rozliczeniem - odprowadzeniem fiskusowi podatku od wynagrodzenia za udział w plenerze artystycznym :?: Nie mogę doszukać się konkretnych przepisów w tym temacie , a interpretacje są różne :roll: Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat, proszę o informacje.

rudiart

Wysłany: 03-07-2009, 9:13    Plenery

Zdzichu, i nie znajdziesz jednoznacznej informacji bo zależy kto organizuje plener i z jakich funduszy jest wypłacana nagroda, dawniej nazywało się to stypendium twórcze.
Zazwyczaj suma powinna być wolna od podatku lub organizator powinien ten podatek uregulować. Pieniądze (nagroda lub stypendium), nie są wynagrodzeniem za pracę więc nie powinno się odprowadzać podatku.

Różni czasem przypadkowi ludzie biorą sie za organizację i wszystko się dwalułuje, schodzi na psy. niestety.
Bywają jeszcze ciekawe plenery, zależy to od organizatorów ale w dużej mierze o samych twórców (czy przyjmują często byle jakie warunki).
Pozdrawiam

gluch

Wysłany: 03-07-2009, 9:13    

Generalnie , teraz, w Polsce , w Czechach, na Słowacji , gdzie bywałem ostatnie lata
organizatorzy podpisują z każdym uczestnikiem , umowę o dzieło, oni odprowadzają
podatek i powiadamiają Urząd Skarbowy , co powoduje konieczność uzględnienia
kwoty w rozliczeniu rocznym. Hej

rudiart

Wysłany: 03-07-2009, 9:48    Plenery cdn.

Witam Mieciu, wiem że tak jest :-( niestety, jest to" wykręcenie" twórców. Organizatorzy uciekają od obowiązków i od podatków.
Umowę o dzieło można podpisać jeżeli wynagrodzenie odpowiada wartości wykonanej pracy w tym wypadku rzeźby.
Czasem bywa że ktoś indywidualnie, lub organizacja chce zaoszczedzić na organizacji, chcą rzeźby, więc zamawiają, podpisują umowę a twórcy, rzeźbiarze sami sobie finansują pobyt, wyżywienie itd.
Natomiast jeżeli ktoś organizuje plener, zakwaterowanie, wyżywienie , materiał , oprawę pleneru i jakąś sumę w formie nagrody i chce umowę o dzieło z twórcą to to właśnie jest "wykręcanie" bardzo delikatnie mówiąc :mrgreen:
Można się zgodzić lub nie, a jak się człowiek godzi to utrwala złe zwyczaje, no i taka byle jakość staje się normą.
Często tak jest że dobre zwyczaje sobie a życie... sobie :mrgreen:
Pozdrawiam letnio .Hej !

Zabłocki Łukasz 
aktywny forumowicz

Wysłany: 04-07-2009, 8:35    

- no więc po kolei......
1. w kopertach było 720 zł z groszami, na papierku 800zł.
2. plenery w których zwykle biorę udziały są rozliczane PIT-em,
podpisuje się umowę o dzieło czy umowa zlecenie i z tego się rozlicza.
Jak dotąd ja miałem zawsze zwrot, ale mnie słuchy doszły w tym roku że nie którzy musieli za to jeszcze dopłacić owy podatek - nie wiem jak, czemu itd... bo się nie znam na tym. Wiem tylko że jak się Pit dostało to trzeba go dorzucić do reszty papierków.

rudiart

Wysłany: 04-07-2009, 10:50    Plenery - kontynuacja

Witam Łukasz,
Dzięki za informacje, mamy jasność co do obecnie proponowanych warunków.
I właśnie jest to "wykręcanie" twórców :-/

Muzeum Pszczelarstwa ma piękne tradycje, w przeszłości, organizowali dobre konkursy z wysokimi nagrodami , zakupy prac konkursowych, dobrze płatne plenery , stypendia twórcze bez podatków (pitów" itd.
Ale kiedyś organizatorom bardziej zależało :lol: teraz mniej, niestety więc jest jak jest :-(

Takie są realia, nie za bardzo jest to w porządku ale... tak jest, chętni zawsze się znajdą i wszystko się dewaluuje, złe zasady stają się normą.
Każdy ma prawo wyboru a dobrych ambitnych organizatorow i imprez jest coraz mniej :lol:Pozdrawiam serdecznie :mrgreen:

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 04-07-2009, 11:13    

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Nie do końca jestem pewnien, ale chyba chodzi w tym wszystkim o to, jak to wynagrodzenie będzie się nazywało. Jeśli jest to nagroda, to nie wszystkie nagrody podlegają opodatkowaniu. Jeśli to będzie stypendium, to opodatkowanie obowiązuje do pewnej kwoty. A czort wie jak jeszcze z innymi nazwami :roll: Nietsety takie mamy prawo. Prawo, którego przepisy każdy w zależności od zainteresowania i potrzeby może interpretować na swój i własny sposób. Postaram jednak dokopać się głębiej do tych przepisów. Jeśli coś konkretnego ustalę, podzielę się wiedzą :mrgreen:

Tymczasem pozdrawiam, Gotfryd(ek) :mrgreen:

gluch

Wysłany: 04-07-2009, 11:28    

Witaj Rudi, ja z kolei uwazam , że wcale nie jest tak zle. Na wiekszości plenerów
dają po 1ooo zł + koszty wyżywienia , zakwaterowania jakieś bankiety , bezpłatne piwo
itp. Gdy to wszytko z sumujesz to koszty uzyskania rzeżby dochodzą do 2500 .
Bardzo często nasi koledzy wcale się nie wysilają , albo słabo sobie radzą i na wolnym rynku prace te są nie do sprzedania.

rudiart

Wysłany: 05-07-2009, 10:57    Plenery - kontynuacja

Witam Wszystkich,
Zdzichu, może będzie okazja np. na plenerze siąść spokojnie i sobie to wszystko wytłumaczyć.

Mieciu, mam dla Ciebie wiele szacunku, starasz się robić to co lubisz i robisz to bardzo dobrze, nie usiłuję się z Tobą spierać, zgadzam się że nie jest całkiem źle, zawsze może być gorzej :lol:

Każdy twórca, rzeźbiarz będąc zaproszony na plener podpisuje swoją pracę, jak zrobi "knota" to więcej go nie zaproszą :mrgreen:

Ja uważam że za punkt honoru każdy twórca chce na takiej imprezie zaprezentować choć część swojego kunsztu, choć plener to nie konkurs i nie wyścig - kto zrobi większą, kto szybciej.

Zawsze w życiu są ludzie i ... taborety, i tak wśród Naszego środowiska, jak i wśród organizatorów.

A że czasem organizatorzy usiłują wykręcić twórców i odwrotnie , to taka trochę nie fer gra.

Dlatego uważam że Ci ambitniejsi, "normalni twórcy" powinni swoją postawą , pracą na przedmiotowych plenerach, propagować i popularyzować dobre obyczaje.

To Mieciu moje skromne zdanie, skromnego człowieka i rzeźbiarza :lol:
Pozdrawiam serdecznie, Hej!
Ostatnio zmieniony przez kwasniakos 06-07-2009, 2:33 , w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu