Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Brzost - wspaniałe drewno do rzeźbienia
Autor Wiadomość
mazur 
aktywny forumowicz

Dołączył: 10 Lis 2007

Skąd: Mazury
  Wysłany: 22-12-2007, 7:24    Brzost - wspaniałe drewno do rzeźbienia

Kilka razy miałem okazję rzeźbić w drewnie, które rzeźbiarze, stolarze i konserwatorzy mebli nazywają potocznie - brzost. Atlasowa nazwa brzmi... wiąz górski. Jest to twarde drewno, podobnie jak dąb, jesion. Ma bardzo wyraźne, ostre słoje, wręcz agresywne. Rysunkiem bardzo podobne do jesiona. Kolor kremowo czerwony przechodzący w jasny brąz. W rzeźbieniu jest bardziej plastyczne niż dąb, czy jesion. Wspaniale się w nim rzeźbi. Niestety jest to drewno trudno dostępne. Ja posiadałem go od przyjaciół z Zakopanego. Pozostało mi już tylko kilka niewielkich kawałków, oraz trochę forniru. Właśnie na podhalu brzost rośnie w największych ilościach. Polecam to drewno rzeźbiarzom, tym zwłaszcza, którzy chcą by na rzeźbie, czy płaskorzeźbie były widoczne bardzo wyraźnie słoje drewna.

Niedawno spotkałem ogrodnika. Pana który zajmuje się projektowaniem i urządzaniem ogrodów. W trakcie naszej rozmowy, kiedy zapytał mnie w jakich gatunkach twardego drewna rzeźbisz, odpowiedziałem – najczęściej w dębie, orzechu, jesionie i brzoście. Brzoście? Czyli w wiązie górskim? Odpowiedziałem stanowczym tonem – nie w wiązie tylko w brzoście, wiąz się nie nadaje do rzeźbienia, jest zbyt włóknisty i miękki. No i zaczęliśmy się przekonywać. Ja swoje, że brzost to brzost, że to jakaś rodzina z jesionem a od wiązu różni się pod każdym względem. A on swoje, że to jest wiąz górski, trochę inny niż zwykły wiąz rosnący w okolicach Kolbuszowej, że on te drzewa widział i jest tego pewien. Ale skoro ja tak twierdzę, a ma mnie przecież za fachowca, to sprawdzi jeszcze w internecie, żeby rozstrzygnąć kto ma rację. I pewnie gdyby nie internet i atlasy drzew które w domu posiadał, dałby mi się przekonać, że brzost to nie wiąz. Pewnie do dnia dzisiejszego ja trwałbym w błędzie i jego przekonałbym do błędu.

Wkrótce po naszym rozstaniu przysłał mi maila z linkiem do Otwartej Encyklopedii Leśnej, z zapytaniem czy to drzewo miałem na myśli:

WIĄZ GÓRSKI (BRZOST)

Ulmus glabra HUDS. (U. montana WITH., U. scabra MILL.) — wiąz górski (brzost)

Drzewo wysokości do 40 m i pierśnicy 1,5 m, o prostym pniu i szaro - lub czerwonobrązowej korze, głęboko spękanej. Gałązki i pąki dość grube, owłosione, pąki tępostożkowate, ciemne, jednobarwne.
Liście niesymetryczne, krótkoogonkowe, grube i na stronie górnej ciemnozielone, bardzo szorstkie, na dolnej owłosione, jaśniejsze, 8—16 cm długości. Na silnych długopędach występują często liście w górnej części blaszki rozszerzone i trójzębne; ogonki liściowe grube, omszone, do 5 mm długości.
Kwiaty i owoce na bardzo krótkich szypułkach, zebrane w pęczki. Skrzydlaki odwrotniejajowate, nagie, długości do 3 cm, z niewielkim wcięciem na szczycie. Orzeszek osadzony w środku skrzydełka. Kwitnie w marcu, kwietniu przed rozwojem liści; kwiaty wiatropylne, obupłciowe, z 3—6 pręcikami o fioletowych pylnikach i dwudzielnym pióropuszowatym znamieniu. Owoce dojrzewają na początku czerwca i zaraz opadają. Zerwane nieco przed zupełnym dojrzeniem, w końcu maja i zaraz wysiane — wschodzą szybko : równomiernie; zebrane po całkowitym dojrzeniu można przechowywać na sucho i dopiero na 3 miesiące przed wiosennym wysiewem mieszać ze świeżym piaskiem, trzymając w ciepłym pomieszczeniu. Zdolność kiełkowania nasion wynosi około 80%. Często zdarza się, że wskutek złego zapylenia większość nasion jest płonna. Wiąz górski zaczyna owocować między 30 a 40 rokiem życia; w drzewostanie później, około 50—60 roku. Obradza często, co rok lub co 2 lata.

Wymagania glebowe ma znaczne, nie znosi gleb suchych i zabagnionych. Mniej jest odporny na suszę od wiązu szypułkowego, lecz bardziej cienioznośny; pod względem wymagań bardzo zbliżony do niego. Do wieku 80 lat daje odrośle z pnia. Odrośli korzeniowych nie wytwarza. Znosi dobrze strzyżenie. W lasach występuje zwykle jako gatunek domieszkowy często w łęgach wiązowych Ficario-Ulmetum razem z pozostałymi dwoma rodzimymi gatunkami wiązów. Jednakże w Karpatach, Sudetach czy Górach Świętokrzyskich oraz na wyżynach południowopolskich, udział brzostu jest przeważający. Występuje tam głównie w grądach (Tilio-Carpinetum corydaletosum), w żyznych facjach buczyn karpackich i sudeckich, a przede wszystkim w jaworzynie górskiej (Phyllitido-Aceretum).
W górach na wysokości 600—1000 m n.p.m. nie ulega porażeniom przez Ceratocystis. Wiąz górski jest odporny na surowy klimat, rośnie w Tatrach, w Śnieżnych Kotłach w Sudetach, a nawet w pobliżu polarnej granicy lasu w Laponii. W Karpatach przekracza wysokość 1000 m n.p.m.
Swym zasięgiem obejmuje północną i środkową część Europy, Bałkany, Krym, Kaukaz, Azję Mniejszą, gdzie występuje w górach. Jego północna granica przebiega przez Szkocję, Skandynawię pomiędzy 64—65° szer. pln., przez południową Finlandię, europejską część b. ZSRR (w okolicy Petersburga, Nowogrodu, Wołogdy).

Drewno pierścieniowonaczyniowe, zróżnicowane na biel i twardziel. Biel żółtawy, węższy niż u wiązu szypułkowego, twardziel brązowa. Roczne słoje dobrze widoczne na skutek występowania we wczesnej strefie rocznego słoja pierścienia dużych naczyń. Późna część słoja szeroka, składa się z licznych małych naczyń. Promienie drzewne wąskie i na przekroju poprzecznym widoczne gołym okiem. Na przekroju promieniowym promienie przedstawiają się w postaci wąskich, krótkich, brązowych płaszczyzn. Wskutek ich barwy ciemniejszej od zasadniczego tła drewna, są dobrze widoczne na przekroju. Na przekroju stycznym promienie przyjmują w późniejszej części słoja wygląd drobnych, cienkich kresek. Drewno odznacza się dobrymi właściwościami mechanicznymi. Gatunek średnio odporny na chorobę holenderską wiązów.
No i cóż mu miałem odpisać. Przecież nie wypadało zwalić całej winy na Górali i na Lasowiaków, którzy to uczyli mnie nazywać i rozpoznawać prawie wszystkie występujące w Polsce gatunki drewna. Więc odpowiedziałem mu tak:

Z tym brzostem to pewnie będzie tak, jak z pigwą, niby jabłoń, niby róża a jednak pigwa. Znam też inne podobne przykłady. Przyznaję się, że nie jestem ani przyrodnikiem (choć miłośnikiem przyrody), ani leśnikiem (choć użytkownikiem lasu). Gatunki drzewa znam przede wszystkim jako gatunki drewna, z praktyki - koloru, słojów, twardości, ciężaru, zapachu, etc. I tutaj brzost bardzo różni się od zwykłego wiązu, rosnącego jeszcze dość często na naszych podwórkach. Prawie niczym go nie przypomina. Dlatego stolarze, rzeźbiarze, konserwatorzy z dawna mówią, że brzost to jest brzost, a wiąz to wiąz. To są tak różne drewna, że nie dadzą się pomylić. Kiedyś jak Pan Bóg pozwoli i mnie Pan odwiedzi w mojej pracowni to pokażę Panu i brzost z Zakopanego i wiąz z Mazurów. Nie przyszło by mi do głowy, że brzost to jakaś rodzina wiązów. Pod względem twardości, koloru i rysunku słojów brzost jest bardzo podobny do jesiona, zawsze go do niego porównywałem. Wielokrotnie przy konserwacji ubytki drewna brzostowego, w meblach, zastępowałem jesionem (lekko podczerwienionym bejcą). Reasumując, ma Pan rację i ja też mam trochę racji.

A może ktoś z forumowiczów miałby coś do powiedzenia na temat brzostu?
Ostatnio zmieniony przez kwasniakos 03-02-2008, 5:25 , w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Zeno_St 
aktywny forumowicz


Imię: Zenon
Nazwisko: Stańko
Dołączył: 15 Sty 2010

Skąd: Rybnik
Wysłany: 26-03-2010, 10:10    

Witam i pozdrawiam!Będąc w górach w Osielcu u brata ,który posiada domek w tej miejscowości ; zetknąłem się z tym drewnem górale używali go do trzonków do siekier i nazywali je Brzostek ale nie przyszło by mi do głowy że to wiąz .Dzięki za tak wyczerpującą informację o tym drewnie niesłychanie odporne na łamanie,zrobiłem sobie z niego bijkę ale się rozwarstwiła na drzazgi,rzeźbić nie próbowałem bo dostałem tylko kawałek.pozdrawiam :-D :-D :-D
_________________
Zeno_St NIE BÓJ SIĘ IŚĆ POWOLI,OBAWIAJ SIĘ TYLKO STANIA W MIEJSCU....
 
 
jiuer7845 
aktywny forumowicz

Imię: niuyu185
Nazwisko: SAASASASAS
Dołączył: 06 Kwi 2021

Skąd: VASASASS
Wysłany: 26-05-2022, 10:14    

Jordan AJ 1
Jordan 1
Jordans
Jordans Shoes
Jordan 4
Air Jordan 4
Yeezy
Yeezy Shoes
Yeezy Boost
Yeezy Boost 350
Yeezy Slides
Yeezy
Yeezy Shoes
Yeezy
Yeezy Boots
Yeezy
Birkin Bag
Yeezy Crocs
Pandora
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Birkin Bag
Birkin Bags
Birkin Bag
Birkin Bags
Yeezy Slides
Fake Yeezys
Michael Kors Handbags
Michael Kors
Michael Kors Handbags
Michael Kors Outlet
Michael Kors Outlet Online
Jordan 1
Ray Ban Outlet
Ray Bans Outlet
Ray Bans
Rolex Watches
Adidas Yeezy
Adidas Yeezy
Yeezy Shoes
New Yeezys
Ray Bans
Ray Bans UK
Ray Ban Glasses
Ray Ban Sunglasses
Ray Ban Outlet
Ray Bans Outlet
Nike Outlet
Ray-Ban Sunglasses
Nike Factory
Yeezys
Ray Ban Sunglasses
Nike Outlet Online
Nike Outlet
Yeezy Shoes
Nike Trainers
Nike UK
Yeezy
Rolex
Rolex Watches
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Travis Scott Jordan 1
Air Jordans
Jordan 11
_________________
https://www.pandoras-jewelry.com/ Pandora Jewelry
https://www.pandoraoutlet.org/ Pandora Outlet
https://www.jordanshoess.com/ Jordan Shoes
https://www.air-jordan4.com/ Air Jordan 4
https://www.charms-pandora.com/ Pandora Charms
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasado S.Kwasniak 2007 Done by Rzezbiarz
Wszystkie prawa zastrzeżone