Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Rzezba Uzytkowa
Autor Wiadomość
Lucjan 

Imię: Lucjan
Nazwisko: Paczos

Wysłany: 09-01-2019, 1:11    

Mariusz twoja praca pobudziła mnie do przemyśleń, nie mogę skwitować jej jednym zdaniem.

Dzisiaj, dzięki internetowi mamy wprost nieograniczony dostęp do wszelkich wytworów sztuki rzeźbiarskiej na całym świecie.
Zdecydowana większość rzeźbiarzy szuka tam inspiracji do swoich prac.
Można je powielać, wzbogacać mniej lub więcej swoimi autorskimi innowacjami. Czasem taka inspiracja jest tylko iskierką zapalną u zarania pomysłu, a później powstaje coś całkowicie innego,
jako efekt własnych przemyśleń i wyobraźni. Wtedy ma to już wymiar artystyczny, przy powielaniu zastanawiamy się tylko, czy potrafiliśmy technicznie sprostać oryginałowi,
a może zrobiliśmy to o wiele lepiej.

Mariusz wzbraniasz się przed określeniem artysta, wolisz być rzemieślnikiem. Twoja staranna i precyzyjna technika wykonania rzeźby, dotyka już mistrzostwa.
Starasz się, żeby twoje prace były oryginalne, i takie są, a to znaczy, że są niepowtarzalne i twoje własne, autorskie. Nie widziałem podobnej w internecie.

Jeśli idea tej pracy wywodzi się z twojej wyobraźni, to osiągnąłeś już to, co sugeruje Waldek, czyli rzeźbę dotyczącą własnych przemyśleń.
Czaszka w szponach drapieżnika, czyli uczta skończona, wszystko na tle smaganych wiatrem włosów, a może to są płomienie.
Czarne kamyki sugerują jakieś dzikie pustkowie, całość podświetlona żywym ogniem ze świeczek, w ciemności robi wrażenie.
Ja tylko mogę snuć swoje przypuszczenia i domysły, co do symboliki tej pracy, ale zdolny psycholog na jej podstawie powiedziałby bardzo dużo o twojej osobowości,
i o tym, co gdzieś tam kołacze się w zakamarkach twojego umysłu a może duszy.

Waldi 
aktywny forumowicz

Imię: Waldemar
Nazwisko: Hajduk

Wysłany: 09-01-2019, 4:44    

Lucjan , bardzo ładnie to opisałeś . Twoje spostrzeżenia według mnie są jak najbardziej trafne. brawo brawo brawo brawo

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Imię: Mariusz
Nazwisko: Statkiewicz

Wysłany: 10-01-2019, 2:41    

Lucjan jak zwykle wspanialy komentarz , Ty jak cos napiszesz mozna by bylo to oprawic w ramke i powiesic na scianie :D

Wywiazala sie nam tutaj troszeczke dyskusja na temat gdzie konczy sie rzemieslnik a zaczyna artysta badz na odwrot.
Dla mnie to jest bardzo proste , artysta ma cos do przekazania jego praca ma w sobie nie tylko piekno wizualne ale rowniez cos ukrytego w sobie cos tajemniczego cos co wprawia nas w zadume i budzi nasze emocje.
Zwykle artysta tworzac swoje arcydzielo jest targany emocjami i to wlasnie te emocje przelewa wprost na swoja prace , moze to byc obraz lub rzezba badz jeszcze jakas inna forma.
Dobry rzemieslnik poprostu zrobi swoje , skopiuje badz stworzy cos na wzor albo posluzy sie jakims znanym sobie patentem.Wiadomo nieraz wymysli cos orginalnego lub dolozy od siebie kilka drobnych elementow ale to nie czyni go artysta. Wyjdzie z tego surowa swietnie zrobiona rzecz ktora dobrze wyglada, mozna sie nia nawet zachwycac ale nic pozatym z tego nie wyczytamy.No chyba ze ktos nas oklamie i dopisze do tej pracy jakas fikcyjna ideologie albo sami siebie oklamiemy i bedziemy sie tam doszukiwac drugiego dna. Czasami tak bywa ;)

Zeby byla wiec jasnosc opisze troche jak powstala ta moja ostatnia praca o ktorej tutaj jest mowa.
Historia byla dosyc ciekawa jak na tego typu rzezbe , a wiec swiecznik ten powstal tak naprawde przez przypadek.
Na samym poczatku w mojej glowie byl calkiem inny plan a mianowicie dlatego ze ostatnio mialem dosc spora przerwe w rzezbieniu chcialem zrobic cos prostego na rozkrecenie rak. Wybralem wiec latwy w miare rysunek z internetu wziolem kawalek tulipanowca jaki jeszcze mialem i w prosty zwykly sposob przekalkowalem go na drewno z zamiarem zrobienia zwyklej plaskorzezby.
Niestety plany latwej i przyjemnej pracy pokrzyzowal mi ten wlasnie kawalek drewna. Okazal sie dosyc twardy i w pierwszej fazie obrobki mialem z nim nie lada problemy wlasciwie juz chcialem zaniechac ten projekt ale ze jestem uparty i szkoda mi bylo drewna i pracy w to juz wlozonej powoli brnolem do przodu. Im bardziej jednak dobieralem sie do szczegolow tym bylo latwiej , pozniej znalazlem informacje ze drewno bylo przeznaczone do toczenia czyli obrobki mechanicznej a nie dlubanie dlutkiem. Nie zwrocilem na to uwagi przy zakupie bo wczesniej juz mialem drewno tego gatunku i bylo bardziej miekkie niz lipa szok.

I tutaj odrazu moje pytanie czy drewno tego samego gatunku moze az tak bardzo roznic sie twardoscia ?????

Z racji tych moich malych problemow nie szlo mi to szybko ani sprawnie, przeciagalo sie wczasie a czas sprzyjal do tego aby nowe pomysly rodzily sie w mojej glowie w miare powstawania rzezby.
Gorna czesc stojaka czyli czaszka jest odwzorowana prawie identycznie , zmienilem tam tylko oczodoly bo tamte z rysunku byly jak dla mnie zbyt lagodne. To cos na trzecim planie Lucjan to nie wlosy , autor tego rysunku mial na mysli plomienie ale narysowal je troche niezdarnie a mnie nie chcialo juz sie tego korygowac wiec wyszlo jak wyszlo. Mnie kojarzy sie to bardziej z piekielnymi czelusciami ale kazdy moze to sobie zinterpretowac w dowolny sposob.

W miedzyczasie znalazel na aukcji dosyc fajne kawalki drewna jesinu spodobaly mi sie wiec je kupilem. Wtedy wpadlem na pomysl zeby zastosowac jeden z tych kawalkow do mojej plaskorzezby a ze nie jest zbyt ciekawa wizualnie pomyslalem ze ciekawiej bedzie jak polacze te dwa elementy i zrobie z tego stojak na swieczki. Na dodatek moja zona akurat kupila takie male swieczuszki zapachowe ktore idealnie pasuja do mojego stojaka.

Pozniej pojawil sie nastepny problem w jaki fajny sposob polaczyc te dwa elementy , wyciolem wiec otwory w moim stojaku i wpuscilem tam troche ta czaszke. Niestety nie bylo to zbyt stabilne raczej slabe glowkowalem wiec dalej.
Wtedy przypomniala mi sie rozmowa z moim kolega ktory powiedzial mi kiedys ze fajnie by bylo gdybym sprobowal laczyc rozne materialy. Jego zdaniem prace bylyby wtedy bardziej orginalne i ciekawsze czy tak jest hmm musicie ocenic sami. Te kamienie rownie dobrze mozna byloby zrobic z drewna , ja wybralem prawdziwe.
Poszedlem wiec na plaze z corka i razem pozbieralismy troche czarnych kamieni , wrocilem do domu i oklejlem do okola tak zeby jak najbardziej wszystko do siebie pasowalo. Gdy klej wysechl okazalo sie ze wszystko razem tworzy solidna calosc czyli efekt zostal osiagniety.

Tak wlasnie z grubsza powstal moj swiecznik , czyli jak widzicie niestety nie ma w tym za grosz zadnego artyzmu a to co powstalo to efekt mojej troche mozolnej pracy i zbioru przypadkowych pomyslow.

Jezeli ktos ma ochote albo jakies pytania to prosze pisac , to co wczesniej pisalem na temat artysta -rzemieslnik to tylko moja opinia i oczywiscie kazdy moze mie inne zdanie.

Na tym bede konczyl jezeli dotrwaliscie do konca tej nieco przydlugiej historyjki to gratuluje cierpliwosci :D

POZDRAWIAM ;)

Lucjan 

Wysłany: 10-01-2019, 4:26    

Mariusz, zawsze się wzbraniam przed dyskusją artysta czy rzemieślnik. Moglibyśmy pisać na ten temat długie elaboraty, i każdy by pozostał przy swoim zdaniu. Sięgam, więc do encyklopedii:

Rzemiosło – zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, posiadającą udokumentowane kwalifikacje do wykonywania danej działalności gospodarczej we własnym imieniu i na swój rachunek, przy zatrudnieniu niewielkiej liczby pracowników, których praca ma na celu wspieranie działalności rzemieślnika.

Rzemiosło artystyczne – czasem zamienne z określeniem sztuka użytkowa – dziedzina sztuki zajmująca się wytwarzaniem przedmiotów użytkowych o wysokich walorach estetycznych. Głównie dotyczy to takich wyrobów jak: meble, okucia, złotnictwo, tkanina, ceramika.

Artysta – osoba tworząca przedmioty materialne, lub utwory niematerialne mające cechy dzieła sztuki. Artysta – twórca tym różni się od rzemieślnika – odtwórcy, że swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję, nadając im niepowtarzalny charakter

Dzieło sztuki – całościowy i syntetyczny wytwór artystyczny o określonym sensie, charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi (piękno). Poza funkcją estetyczną może pełnić również inne funkcje. Jego twórcą jest człowiek - istota wyposażona w specyficzną wrażliwość.

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 11-01-2019, 2:29    

Czyli rzemioslo artystyczne , proste :D
.................................................................................................................................................................

fantomas86 
aktywny forumowicz

Imię: Szymon
Nazwisko: Macura

Wysłany: 13-01-2019, 8:15    

Mariusz praca na baaardzo wysokim poziomie jeżeli chodzi o pomysł i techniczne sprawy. Podoba mi się strasznie ta czacha ok . Oj chyba poszło dużo papieru na wykończenie :-D :-D

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 15-01-2019, 10:34    

No troszke poszlo ale wiecej czasu poszlo :-D
.....................................................................................

Lucjan 

Wysłany: 17-01-2019, 10:06    

Mariusz, w jakiej fazie następny projekt.
Jeszcze w sferze zamierzeń i planów, a może już przybiera realne kształty w drewnie.
Powodzenia.

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-01-2019, 4:57    

Nie bylem jeszcze zdecydowany , chcialem robic donice do kwiatow bo ostatnio mi sie rozrosly i musialem przesadzic. Kupilem tak jakby na szybko takie wklady zeby przesadzic te kwiaty bo nie chce zeby sie zmarnowaly a zanim dokoncze swoj projekt to moze troche potrwac. Ale mam tez ladny kawalek drewna lipowego , lezy juz w pracowni pare miesiecy i chcialbym go wykorzystac. Mam juz projekt bylaby to dosyc gleboka plaskorzezba z malym aniolkiem jako motyw przewodni ale wiecej nie zdradze :lol: :lol: :lol:
Zobacze jeszcze na co bede mial najpierw wieksza ochote czy na te donice czy na aniolka :?:
Ostatnio robilem wieszaczki na dluta bo mi sie kolekcja rozrosla i nie mialem gdzie ich trzymac.
Mam tez sporo dlut do odnowienia i naostrzenia tagze jest co robic hmmmm no zobaczymy.
Mam juz mnostwo gotowych projektow i troche nowych pomyslow wiec ten rok zapowiada sie ciekawie. Byle tylko zdrowie i czas dopisaly ;)
Pozdrawiam ;)

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-10-2019, 4:08    

Moja ostatnia praca skonczona pare dni temu , zabrala mi jak do tej pory najwiecej czasu . Nie ze wzgledu na wielkosc czy poziom trudnosci poprostu wogole mi to nieszlo , trzy razy podchodzilem i zostawialem ta prace. Z czego dwa razy myslalem zeby skonczyc z rzezbieniem :-D
Na koniec jeszcze zepsulem caly dol rzezby ktorego juz nie ma poniewaz musialem usunac ten fragment calkowicie. Ale na szczescie swoim watpliwym uporem dobrnolem do konca i z wielkimi bulami udalo sie wreszcie skonczyc ;)

Nie jest to rzezba uzytkowa ,ale zamieszczam ja narazie tutaj poniewaz w dziale do tego przeznaczonym mam zablokowane dodawanie postow. Dawno mnie tutaj nie bylo wiec pewnie cos tam sie wydarzylo ????

Pozdrawiam :roll:

Lucjan 

Wysłany: 21-10-2019, 8:45    

Witam. Świetna rzeźba, bardzo mi się podoba. Napisałeś, że powstawała w trudzie, a nawet czasem w zwątpieniu w sens rzeźbienia.
Uważam, że efekt, jaki osiągnąłeś, rozwiał te chwilowe wątpliwości. Myślę, że teraz w twojej pracowni powstaje kolejna ambitna praca.

Powiększyło się pewnie też wyposażenie twojego warsztatu, zestaw dłut jest imponujący.

Kilka miesięcy temu zablokowałem twój temat: Różne Różności czyli rzeźba sama w sobie :)
Pojawiało się tam bardzo dużo nieproszonych postów, bywało nawet kilkadziesiąt w ciągu jednego dnia. Ich usuwanie zabierało dużo czasu.
Temat jest już otwarty.

darik 
aktywny forumowicz

Imię: Dariusz
Nazwisko: Popławski
Wysłany: 21-10-2019, 9:06    

Mariusz, bardzo dobrze to wyszło, nie ma mowy o zakończeniu rzeźbienia :D ;)
Napisz coś więcej j, jaki to gatunek drewna , jakie wykończenie powierzchni i podaj przybliżone wymiary.
No i pochwal się nowymi dłutami :D

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: Wczoraj 12:45   

Dzieki wielkie koledzy za uznanie , bardzo mi milo.
Dzisiaj juz nie mam czasu ale jutro wkleje wiecej zdjec i odpisze na wasze posty.
Pozdrawiam ;)

Odpowiedz do tematu