Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Początki - pytania
Autor Wiadomość
gajus21 
oglądacz

Imię: Leszek
Nazwisko: Mikołajczyk

Wysłany: 02-05-2018, 12:23    Początki - pytania

Witajcie,
Ostatnio zacząłem swoją przygodę z rzeźbieniem i postanowiłem zacząć od wzorów geometrycznych pomijam wygląd, ale mam pewien problem, mianowicie: jeżeli używam drewna lipowego to nie ma większego problemu, ale ostatnio chciałem przyozdobić skrzynię z drewna sosnowego (taka prosta z obi) takim właśnie wzorem i mam problem o ile trójkąty wychodzą w miarę ok to już wzór z kwadratów strzępi się, drewno się łamie itp.
W związku z tym mam pytanie czy jest jakaś inna technika wykonania tego typu wzorów bo wszędzie gdzie czytam mówią żeby robić to jednym cięciem a jest to dosyć trudne, próbowałem na kilka razy ale mam z tym problem bo wychodzi po prostu brzydko.

Lucjan 

Imię: Lucjan
Nazwisko: Paczos

Wysłany: 02-05-2018, 9:04    

Witam i zapraszam na forum.
Za mało informacji o twoich zdobieniach geometrycznych, duże czy małe, wykonujesz je dłutem czy nożem.
Ja robię dużo różnych zdobień na moje budki w deskach sosnowych.
Niestety takie jest drewno sosnowe, ma słoje, które bardzo utrudniają rzeźbienie.
Nożykami, dłutami prostymi i dłutami V wychodzą mi ładne gładkie cięcia, trzeba szanować słoje, kierunek włókien i pilnować, żeby narzędzia były ostre.
Często mam problem z małymi żłobakami, gdy trzeba ciąć prostopadle do włókien, wtedy się strzępi i bardzo trudno o gładkie cięcie.
Deski sosnowe też bywają różne, jedne lepsze, drugie gorsze do rzeźbienia.
Metoda prób i błędów aż do skutku.
A może ktoś inny będzie miał dobrą radę.
Pozdrawiam.

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Imię: Mariusz
Nazwisko: Statkiewicz

Wysłany: 03-05-2018, 12:13    

Mysle ze zalezy to od drewna i od narzedzi ktorych uzywamy , tak jak Lucjan powiedzial drewno czasami bywa rozne. Ja mialem kiedys taka deske sosnowa ktora byla tak zlana i twarda ze nie szlo w niej nic porobic, a mam tez inne kawalki ktore sa nawet w miare miekkie i mozna w nich bardzo latwo ciac.
Nie wiem od czego to zalezy od procesu suszenia czy moze zawartosci zywicy.
Jezeli chodzi o narzedzia to juz dawno zauwazylem ze drewno strzepi sie tylko w tedy jezeli mamy tepe dluta czy noze. Jezeli masz dobrze wyostrzone to nie ma bata strzepic nie beda , najwyzej mniej zbierzesz jezeli drewno bedzie twarde ale strzepic nie bedzie.
Dlatego sprawdz sobie dobrze, czasami wydaje sie ze dluta sa ostre a wcale nie sa drewno weryfikuje wszystko.
Wazne jest zeby rzezbic w zgodzie z drewnem , pod prad i na sile tez nie bedzie dobrze wychodzic.
Moze pomoz sobie pobijakiem jak za dwarde , w sumie to widzialem jak geometrie rzezbia w miekkim drewnie wtedy tak jak mowisz jedno ciecie ewentualnie mala popraweczka i wychodzi super.
Powodzenia ;)

gajus21 
oglądacz

Wysłany: 04-05-2018, 7:25    

Lucjan napisał/a:
Witam i zapraszam na forum.
Za mało informacji o twoich zdobieniach geometrycznych, duże czy małe, wykonujesz je dłutem czy nożem.

Jeżeli o to chodzi o na razie staram się nożem mam taki:
Nóż snycerski ale tak jak piszesz drewno się często strzępi i zastanawiam się czy nie używać dłuta tylko teraz pytanie jakie?
A czy są jakieś może dobre książki / filmiki które wyjaśniają dokładnie jak to robić? Przeglądnąłem trochę materiałów, ale niestety mam pewien niedosyt zbyt ogólne są wszystkie często tylko pokazane bez wyjaśnień.
A jeżeli chodzi o wielkość to staram się na razie trzymać siatki 1cmx1cm, tylko na razie mam wrażenie że powinienem tak zmniejszyć o 25%.

gajus21 
oglądacz

Wysłany: 04-05-2018, 10:55    

Przepraszam że jeden post pod drugim, ale nie mogę już edytować chciałem się zapytać gdzie mógł bym kupić coś takiego:
Nóż Na stronie gdzie kupuję większość rzeczy nie mogę tego znaleźć.

Lucjan 

Imię: Lucjan
Nazwisko: Paczos

Wysłany: 05-05-2018, 11:07    

Już chyba wiem, jaką snycerką praktykujesz. Możesz pokazać swoje prace na forum w prezentacjach wstępnych.
Jeżeli to są kwadraty 1 cm na 1 cm, a chcesz robić jeszcze mniejsze, to moim zdaniem drewno sosnowe do takich zdobień się nie nadaje.
Przejrzyj rosyjskie strony internetowe, takie zdobienia są u naszych wschodnich sąsiadów dość popularne.
Podobne noże, robi ktoś na Ukrainie w mieście Stryj. Możesz też zlecić zrobienie takiego noża znajomemu ślusarzowi.

gajus21 
oglądacz

Wysłany: 07-05-2018, 8:36    

Zacząłem od wzorów geometrycznych bo wydawały się najłatwiejsze :) niestety trochę się przeliczyłem z umiejętnościami, ale przynajmniej jest ciekawie. Wczoraj zmieniłem nóż którym pracowałem na nóż trochę w typie dłuta i przy niektórych figurach tnie dużo lepiej chyba też dlatego, że jest cieńszy od noża.

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 07-05-2018, 12:30    

Lucjan ma racje , na ukrainie sie specjalizuja w takich wzorach.
Stryj robi nawet specjalne noze do tego typu zdobien , sa ostre i specjalnie zaprojektowane i niedrogie.
Maja tez rozne wielkosci , dlutami bedzie niewygodnie robic cos takiego ale napewno tez sie da.
I mysle ze powinienes jednak zmienic drewno na bardziej przyjazne np. lipa.
Gdybym ja robil cos takiego juz dawno bym sie zaopatrzyl w takie nozyki , oprocz narzedzi robia tagze filmy instruktazowe jak i co. Kiedys myslalem o zakupie paru narzedzi od nich tagze wszystko sobie obejzalem i sie troche zorientowalem w temacie. Wskocz na you tube w ten link.
https://www.youtube.com/w...ZrNYUXR5zwwuaC2
Reszte rzeczy znajdziesz na ich profilu Powodzenia ;)

gajus21 
oglądacz

Wysłany: 07-05-2018, 1:37    

Miałem na myśli nóż w kształcie długa Dłutonóż bardzo cienkie i dobrze leży w dłoni.
A za wszelkie informację bardzo dziękuję.

PS. A czy w PL ktoś sprzedaje lub sprowadza noże Stryja?

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 08-05-2018, 12:31    

Nie mam pojecia , musial bys poszukac ale w razie czego z ukrainy do polski daleko nie jest za przesylke nie powinno byc drogo.

Odpowiedz do tematu