Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Skąd wziąć drewno do rzeźbienia
Autor Wiadomość
mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-03-2008, 2:39    Skąd wziąć drewno do rzeźbienia

Dość często pytają mnie różni miłośnicy rzeźbienia - skąd wziąć drewno, w postaci klocuszka, czy deski. Jest to poważny problem dla początkujących rzeźbiarzy, głównie tych mieszkających w mieście. Żeby już nie odpowiadać ludziom indywidualnie, poprzez e-maile, czy prywatne wiadomości, chcę to załatwić jednym postem, dla wszystkich zainteresowanych. W chwili obecnej i w przyszłości:

1. Posiadłości własne, rodzinne, sąsiedzkie. Często tak się składa, że ktoś posiada na własnym podwórku, na podwórku dziadków, wujków, itp. drzewa które planowane są do wycięcia - starsze, podeschnięte drzewa (lub przeszkadzające gałęzie) np. orzech, grusza, wiśnia, czereśnia, lipa, osika, jesion, dereń, i inne. Wszystkie wymienione nadają się świetnie do rzeźbienia, choć są różnej twardości. Należy więc już wcześniej o tym pomyśleć i o to zadbać, żeby nie poszły na opał, i nie były ścinane porą wiosenną (a w jesieni lub w zimie).

2. Parki miejskie, podworskie, cmentarze. Tam jest dużo drzew, bardzo różnych gatunków, z których większość świetnie nadaje się do rzeźbienia. Warto więc porozmawiać z osobami które sprawują opiekę nad takimi parkami, cmentarzami - przedstawić się i swoje potrzeby materiałowe rzeźbiarskie, zostawić swoje namiary, telefon i umówić się w ten sposób, że w razie jakiejś wichury jesiennej, zimowej i wykrocenia lub ułamania drzew, niech o tym poinformują niezwłocznie nas i nie tną (w plasterki) na opał.

3. Leśnictwa i Nadleśnictwa. To jest największe i niezawodne źródło pozyskiwania materiału, ale w większych ilościach. Choć gdy się ładnie porozmawia z leśniczym to może sprzedać i jedną sztukę drzewa. Drzewa dobre do rzeźbienia, które można kupić w Lasach Państwowych to m.in.: dąb, jesion, brzost, czeremcha, osika, lipa (rzadko), sosna, świerk, modrzew. Dla osób rzeźbiących małe figurki (do 70 cm) wystarczy materiał opałowy, tzw. "metry". Takie drewno jest o wiele tańsze niż tartaczne. I można go załadować do bagażnika i na tylne siedzenia większego samochodu.

4. Tartaki i firmy zajmujące się cięciem i obróbką drzewa
do celów budowlanych, przemysłowych. W każdym mieście, na peryferiach, i we większych wioskach w pobliżu lasów znajdują się takie tartaki, firmy, zakłady. Trzeba się dobrze rozejrzeć i pojechać tam. Należy pamiętać, że na telefon nie załatwimy tego nigdy co będąc tam osobiście.

5. Firmy handlujące drewnem i handlarze indywidualni. Należy rozejrzeć się w swojej okolicy za takimi firmami i osobami. I właśnie tu jest największa szansa zdobycia drewna w postaci takiej jakiej nam potrzeba. Również jeśli chodzi o gatunki drewna. W tartaku na przykład, czy w Nadleśnictwie mogą nie mieć lipy, osiki, orzecha, gruszy, wiśni. A różni handlarze mogą to mieć. No i przede wszystkim są w stanie takie drzewa lub drewna dla nas zdobyć. Także nam dowiozą do domu.

6. Większe zakłady stolarskie, pracownie konserwatorskie, pracownie rzeźbiarskie.
Przeważnie posiadają w swoich magazynkach różne gatunki drewna, w różnych kawałkach. Jeśli interesuje nas jakiś malutki klocuszek, lub kawałek deski, to o ile ładnie poprosimy to dostaniemy za darmo, lub za niewielkie pieniądze. W zakładzie stolarskim można też zamówić określoną deskę, sklejoną, obciętą na wymiar i wystruganą (na przykład na płaskorzeźbę). Ja osobiście często zlecam stolarzowi przygotowanie określonej deski na płaskorzeźby. Wychodzi mnie to taniej i szybciej niźli bym sam to zrobił.

7. Sklepy internetowe handlujące drewnem. Tych sklepów jest w Polsce dość dużo. Niektóre zajmują się sprowadzaniem i handlem drewna egzotycznego, inne handlem drewna krajowego. Tu trzeba zadać sobie trud i porozglądać się w internecie.

8. Allegro. Na Allegro można kupić praktycznie wszystko. Także i drewno do rzeźbienia, w różnych gatunkach i postaciach. Należy więc często tam szukać. Nie raz widywałem tam oferowane drewno, ale nie byłem zainteresowany kupnem.

Nie są to na pewno wszystkie możliwości pozyskania drewna do rzeźbienia, ale przynajmniej te podstawowe, najważniejsze. Ale możliwości to nie wszystko. Trzeba jeszcze chęci i trochę czasu żeby interesujące nas drewno znaleźć, oraz garść pieniędzy żeby je kupić i dowieźć do domu. Potem trzeba mieć odpowiednie miejsce żeby je złożyć i przechowywać. No i trzeba wiedzieć jak przechowywać, żeby nie popękało, nie zbutwiało, nie pożarły robaczki. O tym pisałem już na Forum, w innym dziale.

Chyba jednak łatwiej być malarzem, niż rzeźbiarzem... :-D 8-)

gajowy 
aktywny forumowicz

Imię: Michał
Nazwisko: Kindt

Wysłany: 25-07-2008, 12:32    

Chciałem dodac jeszcze mozliwosc wykorzystania drewna opałowego tzn wałków jeszcze niepociętych i połupanych na klocki zdatne do palenia materiał nie pierwszej jakosci ale czasami mozna wyrwac calkiem niezle klocki po sasiedzku .Do prac amatorkich i dla osób mało wybrednych zawsze jakas alternatywa za pare groszy odkupic jeden kloc i go sobie schowac .

nemorino 
aktywny forumowicz

Imię: Edward
Nazwisko: Liszczyk

Wysłany: 03-02-2009, 2:39    

Właśnie dostałem dwa pniaczki brzozowe i jeden olchowy. Ścięte wczoraj, czyli w środku zimy. Te brzozowe mają średnicę ok 20cm i długość ok 50cm. Olchowy jest zbliżonej średnicy i długości ok 130cm. W sobotę dostanę jeszcze lipę podobnych rozmiarów. Czytałem na forum różne rady odnośnie przechowywania i suszenia drewna (nawiercanie rdzenia, nacinanie kory, malowanie końców emulsją, itd). Wydaje mi się jednak, że dotyczy to wielkich kloców i ich przyszłego wykorzystania do Bardzo Poważnych Zastosowań. Tymczasem ja zamierzam za pomocą moich klocków zacząć dopiero naukę panowania nad dłutem.
Stąd kilka pytań - może jakaś dobra dusza odpowie:
- zamierzam zacząć od mniejszych form. Czy w związku z tym mam te krótsze klocki rozszczepić siekierą i tak suszyć?
- czy te klocki (rozszczepione bądź nie) wygotować?
- czy ten dłuższy klocek pociąć na kawałki czy przechowywać w całości?

kormoran
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 03-02-2009, 4:10    

Olszyna ma trójkątny rdzeń i lubi tak też trójgraniasto pękać. Nigdy nie tnij drewna na krótsze kawałki, już lepiej wzdłóż na półwałki. Ja zdzieram korę z takich pieńków, ale tylko zdrewniałą część, łyko zostawiam jak najgrubsze. Nie wiem w jakich warunkach będziesz suszyć, jeśli nie będzie przewiewu to zacznie pleśnieć sinieć - przepływ powietrza jest bardzo ważny. Nie może być za gorąco za sucho.
Na gotowaniu się nie znam - wg mnie to trochę energochłonna metoda. Próbowałem z tym nawiercaniem rdzenia (wiertłem piórowym 25 mm na jekieś kilka cm) zdaje egzamin przynajmniej z lipą.
Eksperymentuj to znajdziesz właściwą metodę suszenia, musisz poczuć drewno z suszeniem to jak z gotowaniem potraw - brzmi dziwnie ale tak jest.

Pierwsze rzeźby też robiłem w olszynie, brzoza jest bardziej szlachetnym drewnem i nieco twardszym.

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 03-02-2009, 8:34    

Panie "nemorino", jak na naukę rzeźbienia to zarówno brzoza jak i olcha są zbyt twarde i mało plastyczne. O wiele łatwiej będzie panu uczyć się strugać w osice, czy lipie. Niezależnie od klocków proponuję postarać się o deseczki - są idealne do nauki rzeźbienia ornamentów, o wiele lepsze niż klocuszki. To chyba pan wspominał w swym poście o ornamentach, przy zapytaniu o dłuta.

- zamierzam zacząć od mniejszych form. Czy w związku z tym mam te krótsze klocki rozszczepić siekierą i tak suszyć? To zależy co pan wymyśli sobie rzeźbić. Jeśli będzie to np. niewielka postać człowieka, zwierzątka, etc. to proponuję jednego klocuszka w/w drewna rozłupać na pół i rzeźbić w połówkach, lub na cztery części i w nich rzeźbić. Ćwiartki drewna praktycznie rzecz biorąc prawie że nie pekają. Można w nich rzeźbić od zaraz, przywiezione wczoraj z lasu. Następne rzeźby można już wykonać w pełnym, okrągłym klocku, dł. np. 40 - 50 cm. Proszę pamiętać że drewno rozłupane mniej pęka podczas suszenia.

- czy te klocki (rozszczepione bądź nie) wygotować? Jeśli pan nie wykonuje rzeźby np. do kościoła, lecz tylko dla zdobycia praktyki to nie ma sensu drewna gotować. Wystarczy że pan wywierci rdzeń, z jednej i z drugiej strony po 20 cm, albo na wylot. Drewna rozłupanego się nie gotuje (tylko w wyjątkowych przypadkach).

- czy ten dłuższy klocek pociąć na kawałki czy przechowywać w całości?
Klocuszki najlepiej przechować w całości, o ile jest tak możliwość. Mniej pękają. Odpowiedni kawałek ucina się z klocka tuż przed rzeźbieniem, kiedy wiadomo co będzie robione, jakiej długości i grubości. Jeśli jakiś klocek drewna zamierza pan przechowywać, choćby kilka miesięcy, to w klockach proszę nawiercić rdzenie i absolutnie nie usuwać żadnej kory. Kora chroni przed pękaniem zewnętrznym. Dopóki jest kora to chroni przed pękaniem zewnętrznym w 100 %. 8-)

kormoran

Wysłany: 03-02-2009, 9:03    

mazur napisał/a:
Panie "nemorino", jak na naukę rzeźbienia to zarówno brzoza jak i olcha są zbyt twarde i mało plastyczne. Dopóki jest kora to chroni przed pękaniem zewnętrznym w 100 %. 8-)

Teraz wiem czemu takie tandetne były te moje rzeźby. No cóż jestem zwolennikiem nowoczesnej szkoły częściowego zdzierania kory (pewnie sam taką wymysliłem :mrgreen: )- ale to jak pisałem wcześniej zależy to od warunków jakie się ma - już mam takie kilkuletnie kawałki drewna i nie pękały.

Oczywiście zgadzam się z panem w 100% i nie zamierzam niczego podważać.

nemorino 
aktywny forumowicz

Wysłany: 03-02-2009, 10:03    

W rzeczy samej - to ja wspominałem o ornamentach. I rozglądałem się za deszczułkami, ale jedyne jakie są to sosnowe ;-) Poszukiwania informacji na forum utwierdziły mnie w przekonaniu, że należy je wykonać na własną rękę. Za pomocą zaprzyjaźnionego tartaku. Muszę nad tym popracować bo nie znam żadnego.
Tymczasem nam obiecany klocek lipowy (albo może i dwa), który odbiorę w sobotę. Zamówiłem też resztę uzbrojenia (dłuta). Powinny nadejść za jakiś tydzień. Jak tylko czas pozwoli to - w imię Boże - zacznę...

suzukiv6 
aktywny forumowicz

Imię: piotr
Nazwisko: szanda

Wysłany: 13-09-2009, 7:39    

Jako że jeszcze lato i drzewa wciąż są w okresie wegetatywnym to zbytnio nie nadają się dla rzeźbiarzy

ale z racji tego co robię [ wycinanie i pielęgnacja drzew ] ja pracuję cały rok

jeśli będzie ktoś z Was potrzebował jakieś drzewko , czasem trafiają się nietypowe [ np z dużą naroślą - rakowatość , bądź takie gatunki jak tulipanowiec , oczywiście takie od 20-30 cm średnicy , o lipach ,klonach , czy podobnych nie wspomnę , ]

to albo piszcie do mnie albo dzwońcie to odłożę co nieco [ 889-695-774 ]

jedyny problem to transport - mieszkam w centrum Polski

ewentualnie piszcie o jakie konkretnie drewno i wymiar Wam chodzi to odłożę - z placem nie ma problemu a ktoś kiedyś odbierze co potrzebne

w ub tygodniu wycinałem orzecha włoskiego i szkoda mi było jego pociąć - na razie odciąłem klocek 120 x 40 cm , ale reszta cieńsza chyba pójdzie na opał

tak że piszcie - nie krępujcie się

acha - ciekawostka , jestem na etapie negocjacji z właścicielem topólki - 180 cm średnicy [ masa jej całego drewna tartacznego to wg.mnie od 12-15 m3 , drzewo do wycięcia a później chyba pojedzie do producenta trumien i pójdzie w tartak na deski

rudiart

Wysłany: 13-09-2009, 4:25    "Drewienko" do rzeźbienia

Witam serdecznie :)
Twoja oferta pomocy rzeźbiarzom jest nie oceniona :)
Mam też nadzieję że wiesz o tym że drewno aby było w pełni przydatne do rzeźbienia, najlepiej gdy jest pozyskane po 1 listopada- do końca marca. Czasem z braku materiału rzeźbi się w każdym drewnie :) ale najlepszy materiał jest pozyskany w zimie.

Może kiedyś będziesz organizował imprezkę dla ludzi zajmujących się wycinką drzew, pamiętaj i o rzeźbiarzach, większość rzeźbiarzy "plenerowych" robiących duże rzeźby dość wprawnie posługuje się piłami i innymi elektronarzędziami :mrgreen:

Pozdrawiam serdecznie :lol: :lol: :lol:

suzukiv6 
aktywny forumowicz

Wysłany: 13-09-2009, 6:52    

były plany zorganizowania spotkania dla pilarzy [ coś a la podzielenia się techniką i metodami pracy [ arboryści ] lecz nie wyszło

co do właściwości drewna to trochę pamiętam - [ skończyłem szkołę w zawodzie stolarz ale od kilkunastu lat nie jestem w zawodzie ] teraz pilarz

bliżej zimy jak co roku będę z pewnością więcej wycinał niż przycinał - na pewno coś odłożę tylko nie wiem jakie wielkości kloców i z jakich gatunków mają największe wzięcie ?

Dariusz Zawadka 
aktywny forumowicz

Imię: Darek
Nazwisko: Zawadka

Wysłany: 13-09-2009, 10:51    

Wartościowym dla dla mnie drewnem do rzeźbienia lub toczenia jest dzika grusza, orzech włoski, czereśnia,wiśnia, śliwa, sumak, jałowiec...
Przydałyby się też grube kawałki grabu lub innego trudno łupliwego drewna na pobijaki.
Ważne jest kiedy drzewo zostało ścięte i gdzie rosło ( czy nie posiada ukrytych niespodzianek: gwoździ, drutów itp.)

Pozdrawiam.

suzukiv6 
aktywny forumowicz

Wysłany: 14-09-2009, 5:36    

z grabem u mnie jest gorzej [ mało robię z tym gatunkiem , ale grab jest dobrze łupliwy ]

natomiast pozostałe da się coś odłożyć - ale z tego co widzę to zimą

gryszka 
oglądacz

Wysłany: 14-12-2009, 10:28    

Witam wszystkich. Właśnie zarejestrowałem się na forum, bo szukam jakichś informacji na temat drewna. Nie zauważyłem w tematach odpowiedzi na kilka pytań, które ostatnio sam sobię zadaję...
Generalnie to właśnie kończę studia architektury. Rzeźbić w drewnie lubię od małego, ale dopiero teraz postanowiłem zabrać się na własną rękę za większy format. Jeden człowiek zaproponował mi sprzedanie drewnianych pni z lipy. Cena to 300 zł za m sześcienny, a dowóz gratis. Ma do dyspozycji pnie długości 2 m, średnicy- do 60 cm.
Ale.... te o średnicy do 30 cm średnicy ścinał teraz, czyli zimą, a te po 60cm średnicy- latem. Te ścinane latem są już podobno w miarę wysuszone.
Co o tym myślicie?
- Czy to zbyt duża cena? czy może w sam raz?
- czy nadmiar żywicy w drzewie ścinanym latem jest rzeczywiście bardzo uporczywy w rzeźbieniu? czy jeśli zostało wysuszone, to nie będzie specjalnie przeszkadzać ?

blackberry

Wysłany: 14-12-2009, 10:50    

W temacie drewno : kiedy pozyskiwać , na tym forum było już do BULU pisane! ....
kiedy ścinać (pozyskiwać), a kiedy nie.
Poczytaj posty P. Mazura.
W skrócie: w czasie wegetacji, drzew się nie ścina na surowiec, w praktyce to różnie bywa . Jeśli Wiesz o tym (ścinka w czasie wegetacji) to zawsze możesz się targować niższą cenę : że towar gorszej kl.(prawda) , że będzie bardziej pękał, że owady i grzyby Go będą szybciej szamać(konsumować znaczy ; jak najbardziej prawda).
No i tyle :-D

nemorino 
aktywny forumowicz

Wysłany: 28-07-2010, 10:51    

Wie ktoś może gdzie można zdobyć drewno orzechowe albo oliwkowe?

suzukiv6 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-07-2010, 11:32    

którego orzecha ? . włoskiego . czarnego . orzesznika ?

włoskiego 1 kloc fi 30 cm i długości 130 cm mam

blackbery
Gość
Wysłany: 18-01-2011, 7:42    

Nie zakładałem nowego tematu, chyba może być w tym;
mam pytanie do forumowiczów :napiszcie proszę jak kształtuje się cena drewna okrągłego w Waszych stronach. W lubelskim za 1m sześć.drewna ścinanego przy drodze ( w związku z przebudową 17-stki,Lublin- Piaski),firma dokonująca wycinki sprzedaje po 100zł, obojętnie jaki gatunek,można też samemu wybrać odpowiedni klocek drewna.Nie wiem dużo to czy nie?
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam
Pioter

Grzegorz Tyrała 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Tyrała

Wysłany: 18-01-2011, 8:27    

Powiedziałbym że tak średnio, u nas w lecie cena za 1m3 kształtowała się od 80zł w górę w zależności od gatunku i jakości, choć podobno już jesienią wszystko podrożało. Były to ceny oficjalne u leśniczego w "drugim obiegu" można było kupić taniej.
Pozdrawiam.

Klimowski

Wysłany: 18-01-2011, 9:25    

....cena drzewa... to pojęcie względne. Panika obiegła całą Polskę, że cena 100% poszła w górę. W zeszłym roku słyszałem plotki, że Kulczyk wykupuje drzewo jak leci i to niedobrze zwiastuje.
W zeszłym roku, jak popatrzyłem do cotygodniowej prasy "kupić - sprzedać", to tylko drzewo do sprzedania w cenach nieprzyzwoicie tanich, mokre, suche, wszystkie gatunki, suszone naturalnie i w suszarniach, transport gratis. Kilka razy przemierzałem Polskę w różne strony i zapełnione place z drzewem spryzmowanym i duże bilbordy na płotach: sprzedam najtaniej drzewo ... różne.
Ni z gruszki, ni z pietruszki parę miesięcy później dziwne zjawisko, które obserwujemy, ja nazwałbym to lobbingiem.
Obecnie ceny są tak wywindowane, że tylko się śmiać jak np. z ceną mąki ...10o% droższa niż jesienią ( oglądałem dziś w TVP)... rolnicy nie przywożą do skupu, bo czekają jeszcze na wyższą cenę, a młyny nie mają co sprzedawać piekarniom.
Do tego dojdzie, że zaczną sprowadzać zborze i rolnicy polscy za parę miesięcy będą zmuszeni zejść na ziemię. No ale przy tym musi ktoś zbić fortunę i zbić kapitał polityczny jakiś lepperyzm, by zrobić kolejny zamęt wysypując na tory sprowadzane zboże.

Piotrek, ostatnio przywiozłem legalnie ( + s} ) z lasu państwowego z asygnatą za 100 zł lipy w przysłowiowych metrówkach całego mojego Benza. Klocki zdrowe i grube jak nigdy, wydawało się razu, że się złamie "pierón wytrzymały" w pół z przeładowania.
Oprócz tego zaliczkowałem lipy w lesie prywatnym po 150 zł. drzewa proste jak liny i bez gałęzi, "pierwsza klasa, drugi wagon" :mrgreen:
Częściej ostatnio do mnie ludzie przychodzą z propozycją sprzedania za bardzo przyzwoitą cenę różnego drzewa , niż z chęcią zakupu mojej :cry: rzeźby. :cry:

suzukiv6 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-05-2011, 6:00    

dawno nie zaglądałem [ przepraszam ]

przypominam się że nadal robię w zawodzie i czasem szkoda mi coś zmarnować co inni wykorzystają

jak będzie jakaś potrzeba drewienka , kloca itp

dawać znać , może akurat coś będę robił z danym drzewem

ps . często zdarza się nietypowe drzewo

a czasem i jakiś czeczot

dawać znać na PW a później będę pamiętał co szanować a co opał

tommimalina 
oglądacz

Imię: Tomasz
Nazwisko: Kabziński

Wysłany: 21-07-2011, 10:44    

Jak by ktos chcial kupic niedrogo drewionko to posiada jeszcze pare m3.

http://allegro.pl/drewno-...1723165343.html

Adam 
aktywny forumowicz

Imię: Adam
Nazwisko: Spolnik

Wysłany: 06-08-2011, 7:03    

Poratujcie :) Czy ktoś ma skany tablic miąższości drewna leżącego dotyczące lipy ? Chciałbym nauczyć się obliczania "kubików" na podstawie długości i średnicy. Proszę również o podanie cen lipy które u was funkcjonują. Mam możliwość zakupu drewna 340 cm o średnicy 40 cm oraz 420 cm o średnicy 80 cm - leżakujące pod przykryciem 1,5 roku i nie wiem jaka kwota jest rozsądna ?

Jazzir 
oglądacz

Imię: Radek
Nazwisko: Rogala

Wysłany: 07-08-2011, 10:44    

Cześć Adamie! Nie wiem czy jest to dokładne obliczenie , ale wychodzi z tych wymiarów kłód około 2 m3 lipy.
Stary wzór leśników to coś takiego :
Pomiar średnicy środkowej (d) może być wykonywany w korze lub bez kory, po jej zdjęciu albo okorowaniu, w miejscu pomiaru. I praktykuje się ten sposób drugi , czyli bez kory.
Określenie miąższości drewna (V) odbieranego w pojedynczych sztukach odbywa się
- na podstawie wzoru:
V = Π*d²*l/40000
gdzie:
Ta literka - Π - to tzw. " pi ", czyli w zaokrągleniu - 3,14
d - średnica środkowa drewna (w centymetrach)
l - długość drewna (w metrach)
Policz jeszcze sam dokładnie, w/g tego wzoru, i sprawdź. Może się wydawać dużo , ale uwierz Adamie , czasami drzewo może mieć i 5 do 6 m3 w jednym klocu. Ścinałem już takie monstra. Powodzenia daj znać , czy się myliłem , lub nie. Jazzir vel Radek

Adam 
aktywny forumowicz

Imię: Adam
Nazwisko: Spolnik

Wysłany: 09-08-2011, 8:29    

Dzięki serdeczne :) Wzór działa idealnie :) Podpatrzyłem jeszcze do cenników z nadleśnictwa na klasyfikacje wymagań jakościowych i mam orientacyjną cenę :) Jeszcze raz dzięki :) :):)

Kamil-HandMade 
oglądacz

Imię: Kamil
Nazwisko: Bolechowski

Wysłany: 22-11-2011, 4:12    Ogródek :)

Witam. I ja chciałbym dodać swoje 3 grosze. Biorę drewno z podwórką lub od znajomego stolarza. Czasem mój nauczyciel coś skombinuje. Zresztą ja działam tak - mam kawałek drewna, patrzę na niego i wymyślam, co by z niego zrobić :)

Mariusz 
oglądacz

Imię: Mariusz
Nazwisko: Kukla

Wysłany: 22-10-2013, 9:06    

Witam drogich miłośników drewna, nie jestem rzeźbiarzem ale słyszałem ze lipa nadaje sie do waszych celów, tak sie złozyło ze zostałem posiadaczem kilku niezłych pni lipy, szkoda mi tego spalić dlatego zwracam sie do was jak by był ktoś zainteresowany to chętnie odsprzedam. mój nr tel 506149005. Pozdrawiam!!!

Pinokio 
oglądacz

Imię: Krzysztof
Nazwisko: kuciński

Wysłany: 31-12-2014, 7:39    

Witam, ja jeszcze w temacie lipy lub topoli , poszukuje tych gatunków pociętych na deski o wymiarach około 30 cm x 50 cm grubość 1 cal, najlepiej wysuszone.
Czy ktoś z Szanownych forumowiczów może mi pomóc w zdobyciu tego materiału, będę zobowiązany. :roll:

grubszy5 
oglądacz

Imię: Łukasz
Nazwisko: Kanikuła

Wysłany: 11-01-2015, 10:13    

Witam. Posiadam do wycinki 7 sporych lip. obwód od 120 do 180cm. Mogę pociąć na deski brusy lub co ktoś sobie życzy. Tylko czy byłoby zainteresowanie takim materiałem? bo jeśli nie to pójdzie w opał. jak by ktoś był zainteresowany to proszę o kontakt na maila. grubszy5@op.pl.

Tobi 
oglądacz

Imię: Tobiasz
Nazwisko: Sz.

Wysłany: 23-05-2015, 6:25    

Będę wycinał lipę, średnica pnia u dołu ~90 cm, wysokość ~8m, Ruda Śląska. Jeśli ktoś zainteresowany drewnem, to proszę pisać. :)

Mateus 
aktywny forumowicz

Imię: Mateusz
Nazwisko: Sęk

Wysłany: 06-12-2017, 10:50    

Być może kogoś zainteresuję. Myślę, że ciekawa oferta dla rzeźbiarzy. :) https://www.olx.pl/oferta...html#9ad0c7042a

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Nazwisko: Statkiewicz
Wysłany: 06-12-2017, 5:14    

Czyli za 30zl 15 kg drewna jezeli tak to chyba bardzo dobra oferta.
U mnie jeden kawalek 5 cm gruby i 10 cm na 10 cm kosztuje 7 £

Lucjan 

Imię: Lucjan
Nazwisko: Paczos

Wysłany: 09-12-2017, 4:35    

Dzięki Mateusz, że zamieściłeś link do tego ogłoszenia.
Ja mam problem ze zdobyciem odpowiednich kawałków drewna lipowego.
Wczoraj kurier dostarczył mi podwójny karton.
Jestem bardzo zadowolony, idealne kawałki na moje potrzeby.

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 09-12-2017, 5:57    

Lucjan ale ci zazdroszcze , za ta cene to bym sobie zamowil z 10 takich pudelek.
Ale do Szkocji to raczej nie przesla , a chociaz by nawet to z ta waga zaplacilbym pewnie trzy razy tyle co za przesylke :-(

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 09-12-2017, 5:58    

Sorry ale mialo byc 3 razy tyle co za drewno :-D :-D :-D :-D
...................................................................................................

Mateus 
aktywny forumowicz

Imię: Mateusz
Nazwisko: Sęk

Wysłany: 10-12-2017, 2:55    

BrodatyMariano napisał/a:
Lucjan ale ci zazdroszcze , za ta cene to bym sobie zamowil z 10 takich pudelek.
Ale do Szkocji to raczej nie przesla , a chociaz by nawet to z ta waga zaplacilbym pewnie trzy razy tyle co za przesylke :-(

Nie znam Twojej sytuacji, ale myślę tak: Na pewno masz rodzinę w Polsce. Dlatego sugerowałbym Ci żeby dogadać się z kimś z familii i zamówić pod ich adres trochę drewna. A potem (także mam nadzieję, że odwiedzasz czasem Polskę) odebrać to od nich i zabrać do Szkocji.

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Wysłany: 10-12-2017, 4:20    

Bardzo dobry pomysł jutro spróbuję zamowic
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Odpowiedz do tematu