Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: kwasniakos
16-11-2017, 4:50
Wycena prac
Autor Wiadomość
Kulig 
forumowicz

Imię: Michał
Nazwisko: Kulig
Wysłany: 14-11-2017, 11:06    Wycena prac

Witam, w tym wątku chciałbym prosić o pomoc w wycenie pracy. Aczkolwiek myślę, ze będzie to przydatny temat, który pomoże również innym oraz będzie tu można poradzić się bardziej doświadczonych rzeźbiarzy w kwestii finansowej :)

Chciałbym spytać o wycene rzeźby naturalnej wielkości (ok 180cm oraz ok. 160cm) postaci ludzkiej, przedstawiającej św Józefa oraz Maryję. (Zdjęcia wykonanej pracy wstawię w najblizym czasie po wykonaniu)
Z góry wielkie dzięki za każdą pomoc, jeśli dodałem wątek w złym dziale to proszę o przeniesienie.

Mateus 
aktywny forumowicz

Imię: Mateusz
Nazwisko: Sęk

Wysłany: 15-11-2017, 10:01    

Wiem, że to odwieczny problem dla rzeźbiarzy. :) Jednak znalazłem taki oto archiwalny temat na forum: http://forum.rzezbiarz.id...hp?t=52&start=0 Choć nie ma tam jednoznacznej odpowiedzi, to powiem Ci - poczytaj. Na pewno czegoś się dowiesz. Co prawda trzeba mieć też na uwadze, że temat z linku powyżej jest dość historyczny w odniesieniu do dzisiejszych czasów, ale mimo wszystko warto zerknąć. :)

Mateus 
aktywny forumowicz

Imię: Mateusz
Nazwisko: Sęk

Wysłany: 16-11-2017, 10:20    

Aaaa.. Jeszcze sobie tak pomyślałem! Spróbuj poszukać gdzieś w ogłoszeniach na stronach w sieci, które oferują podobne gabarytowo, szczegółowo itp. cech rzeźby, a potem "na ok o" wyceń to podług swoich prac. Zrób porównanie. Taka w padła mi myśl do głowy...

Kilka linku z ogłoszeń wraz z cenami:
https://www.olx.pl/oferta...html#dc9b9fad01
https://www.olx.pl/oferta...28-ID6xlmH.html
https://sprzedajemy.pl/rzezba-matki-boskiej-rozancowej-sadowne-7897fb-nr24455502
https://sprzedajemy.pl/swiatowit-wieliszewo-7897fb-nr50397682

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 16-11-2017, 6:51    

To link, który podał Mateusz, warto poczytać http://forum.rzezbiarz.id...hp?t=52&start=0 - a w nim m.in cytat z wypowiedzi użytkownika "mazur" który brzmi: "Każdy dojrzały rzeźbiarz wypracowuje swój własny cennik. I chyba tak powinno być." ... no nic dodać, nic ująć. Inaczej wycenia się pracę do której klient wymaga wykonanie projektu, inaczej prace, które mają mieć zachowane pewne wymagane przez klienta szczegóły.inaczej prace z marszu - tnę i co wyjdzie, to wyjdzie, inaczej płaskorzeźby, inaczej rzeźby ... wszystko inaczej. Ogólnie na plenerach gdy ktoś zamawia prace i prosi by praca była taka jak plenerowa, to w Polsce rzeźbiarze cenią 1200 - 1500 zł za metr bieżący (tu wysokości) i tak rzeźba wysokości około 2m może kosztować 2500 - 3000 zł. Ale to tak na przykładowo, bo rzeźba tej samej wysokości na jakieś specjalne zamówienie może kosztować np. 5000 zł. Gdyby do każdej rzeźby przyszło robić kosztorys, pewnie ceny były by inne. W grę bowiem wchodzi cena drewna, transportu, trudność wykonania pracy, skomplikowane elementy rzeźby, doklejenia, impregnacja, malowanie etc, etc. Wykonanie rzeźby powinno się opłacać rzeźbiarzowi, który ją wykonuje, a wartość rzeźby jest zawsze jednakowa: warta jest tyle ile klient za nią zapłaci. Pamiętajcie tylko nie lekceważyć klienta, bo proponując mu zbyt niską cenę może uznać się za niedocenionego ;)

Kulig 
forumowicz

Imię: Michał
Nazwisko: Kulig
Wysłany: 17-11-2017, 12:27    

Ogromne dzięki za pomoc i przydatne odpowiedzi tudzież rady :) wycena moich prac zawsze była sporym wyzwaniem ponieważ nie miałem pojęcia ile coś takiego jest warte i zawsze głupio mi było powiedzieć sobie cenę ponieważ się nie znałem, a wiele rzeźb wykonałem w ramach" pracy". Gdy jeszcze chodziłem do szkoły pytałem się mojego nauczyciela rzeźby żeby mi coś wycenil ale to nie było miarodajne bo musiałbym te jego wyceny tak przez trzy spokojnie dzielić :p
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i zainteresowanie tematem oraz cenne wskazówki :)

BrodatyMariano 
aktywny forumowicz

Imię: Mariusz
Nazwisko: Statkiewicz
Wysłany: 18-11-2017, 2:32    

To akurat temat ktory mnie tez interesuje chociaz nie sprzedalem ani nie sprzedaje puki co ani jednej rzezby. Zreszta dopiero co zaczolem rzezbic wiec o czym tu mowa. Ale bardziej interesowalo mnie to wlasnie w jaki sposob ludzie wyceniaja swoje prace. Czesto przegladalem z ciekawosci rozne ogloszenia i tak znajdowalem calkiem interesujace rzeczy. Niektore rzezby nie wziol bym nawet za darmo , wygladaly jakby je wyrzezbilo 6 letnie dziecko a ceny byly kosmiczne. A znowu niektore sliczne ale cena niezbyt wysoka jak na takie dobre prace. Wiec mysle ze to naprawde skomplikowany temat i tak naprawde nie ma 100 % wyznacznika. Poprostu trzeba skontrolowac rynek i podliczyc tak rzeby sie oplacilo.
Chyba raczej nie ma takiej osoby ktora by sie obrazila ze placi za tanio :D :D :D
Predzej w ta druga strone , chyba ze to jakas aluzja ktorej niezrozumialem :D :D :D :D
Napewno najdrozsze rzeczy to takie ktore robi sie na zamowienie z bardzo mocno wyznaczonymi wymaganiami. Bo zeby idealnie trafic w czyjes oczekiwania trzeba juz byc nielada mistrzem a mistrzostwo musi swoje kosztowac.

Odpowiedz do tematu