Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Grafit
Autor Wiadomość
waski 
aktywny forumowicz

Imię: Marek
Nazwisko: Mocko

Wysłany: 29-11-2014, 5:09    Grafit

W tym temacie , będą pokazywane prace wykonane w graficie . Ta to Górnik z klapsznitkom , wys. około 30 cm

szaman 
aktywny forumowicz

Imię: Zbigniew
Nazwisko: Błoński

Wysłany: 29-11-2014, 6:56    

Powiedz Mareczku czym obrabiasz ten grafit.Dla mnie to czarna magia..
praca piękna. _brawo

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 24-02-2015, 3:33    

św. Barbara . Wykonana w graficie . Wymiar 220/320/35

Grzegorz Tyrała 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Tyrała

Wysłany: 24-02-2015, 9:15    

Świetna robota, jak już pisałem, ja Marek wymiękam przy tobie ;-)

Lucjan 

Imię: Lucjan
Nazwisko: Paczos

Wysłany: 25-02-2015, 9:10    św. Barbara

Marek, piękna praca, perfekcyjne wykonanie.
Działasz po mistrzowsku w graficie i w drewnie.
Gdybyś zechciał pokazać kilka zdjęć z kolejnych etapów twojej pracy nad taką płaskorzeźbą czy inną rzeźbą, to byłaby gratka dla wszystkich forumowiczów.
Dla wielu grafit jest mało znanym materiałem, a jego obróbka zagadką.

nord57 
aktywny forumowicz

Imię: Wiktor
Nazwisko: Chmielinski

Wysłany: 05-03-2015, 7:04    

Wielki szacun. Pięknie wykonania.

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 13-06-2015, 3:52    

Balbinka II

Materiał jest oczywiście zupełnie inny niż drewno , ale daje dużo większe możliwości .
Pracuje się w nim najlepiej prostymi dłutami , nie wybieraki czy nożyki . Technika taka sama jak przy drzewie , nie ma różnicy . Różnica kolosalna w tym materiale jest taka , że można sproszkowany grafit wymieszać z epidianem i taka masę nałożyć na figurkę modyfikując , przerabiając i cudaczyć jak wyobraźnia pozwala . Dlatego uważam że to jest bardzo dobry materiał . Nawet jeśli popełni się błąd , można to poprawić i nie ma po tym śladu .
Prace w graficie , szlifuje się papierkiem ściernym , najpierw 100 , następnie 150 - 240 - 320 , do uzyskania totalnej gładkości . Następnie gotową pracę podgrzewa się najlepiej w piekarniku kuchennym lub innych elektrycznych kuchenkach do takiej temperatury że nie można jej utrzymać w dłoniach ( taki gorący kartofel z ogniska ) rękawice i nakładamy pastę do butów czarną , pędzlem malarskim płaskim . Pasta koniecznie woskowa . Po wystygnięciu polerka , taka sama jak przy polerowaniu butów , szczotka , szmatka .
Pozdro Wąski

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 13-06-2015, 6:49    

Efekt niesamowity. Ponieważ nie mam dostępu do grafitu w takiej ilości by wykonać rzeźbę (bo z rysika do ołówka pewnie bym nie dał rady) to nawet nie próbowałem dłubania w tym materiale. Mogę sobie jedynie wyobrazić taką pracę w graficie i zgadzam się z tobą Marek, że daje większe możliwości manewrowania materiałem niż drewienko. Wyobrażam sobie też, że podczas pracy w graficie musi być strasznie czarno dookoła, a to mnie już odpycha od eksperymentu w tym materiale. Gabaryty takiej pracy też są chyba ograniczone, ale skoro można to jakoś łączyć i doklejać to może i coś większego by wyszło, tylko pewnie to też kruchy materiał. Ciekawi mnie, czy po nałożeniu pasty na gorąco, gdy już praca wystygnie to brudzi tak jak brudzi grafit, czy ta pasta utwardza zewnętrzną warstwę i tworzy jakąś skorupę? Skoro można to wykańczać pastą, to pewnie i miksturą woskową można by to pokryć. Jak kiedy zdobędę jaki kawałek grafitu (większy od rysika ołówka) to spróbuję. ;) Marek super ułożona szata i wspaniałe draperie dają wspaniały efekt.

Lucjan 

Wysłany: 13-06-2015, 7:09    Balbinka II

Balbinka II w mistrzowskim wykonaniu. Moje gratulacje.
Dzięki Marku za zwięzły i konkretny opis postępowania z grafitem. On wyjaśnia wszystko.
Do tego co napisałeś potrzebna jeszcze wprawna ręka mistrza i powstają takie arcydzieła.
Pozdrawiam.

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 17-06-2015, 8:59    

Mareczku..wymiękam przy Twoich pracach :-D wielki szacun i ukłony..ukłony..ukłony :-D :-D :-D

wiking290 

Imię: Stanislaw
Nazwisko: Tomaszewski

Wysłany: 17-06-2015, 10:42    statuetka

No,no Marku!wspaniale wykonana statuetka,bardzo dobre draperie szaty.
Piekna rzezba!!!! pozdrawiami podziwiam... Staszek

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-06-2015, 1:08    

Witam .
Nie jestem ekspertem w tym materiale , ale postaram się odpowiedzieć i wyjaśnić jeszcze kilka spraw .
Przez krótki okres udało mi się popracować w tym materiale i jak pisałem powyżej im dłużej w nim robiłem tym bardziej się do niego przekonywałem .
Materiał można zakupić w takiej jak w linku fabryce http://carbograf.pl/ . Jest dostępny w każdej formie czy to płyt o grubości dowolnej , czy też wałki o średnicach nawet 50 cm i pewnie zrobili by większe . Jest on jednak bardzo drogi i wątpię by ktoś chciał wchodzić w takie koszty . Dlatego tańszym sposobem jest wykonywanie odlewów i tak robi z tego co wiem większość rzeźbiarzy samemu .
Zdzichu tak jak piszesz , jest to BARDZO brudzący materiał , po pracy wygląda się jak górnik po szychcie , pyłek jest tak drobny że roznosi się od podłogi po sufit . Z tego co słyszałem ci którzy się w taką rzeźbiarkę bawią mają oddzielną pracownie do grafitu .
Pasta którą nakłada się na gorącą figurkę , wchłania się w nią a powłoka która jest na figurce powoduje że nie brudzi , można kurz wycierać wilgotną szmatką , bez uszczerbku .
No i to nie jest taki grafit jak w ołówku ;) to zupełnie inna bajka .
Materiał jest twardy i bardzo trzeba się postarać żeby coś się ubiło , ułamało czy inne . Robiłem w blacie który miał chyba 25mm tłukłem w niego bijką i nie pękł .
Zdjęcie pierwsze to z lewej strony Balbina w trakcie z prawej odlew św. Barbary który był punktem startowym . Jak widać na początku usuwane jest wszystko co zbędne .

Kolejne zdjęcia to wycięcie rąk które później pociąłem w łokciach i posklejałem tak jak mi było potrzebne do układu . No i wyprowadzanie draperi .

Doklejanie rąk , kitowanie dziurek

Gotowe ;)

Pozdro

Taką Szopkę Bożonarodzeniową też robiłem , wspólnie z innym rzeźbiarzem .

Moja graba i piona dla was brawo

aktul 
aktywny forumowicz

Imię: Marcin
Nazwisko: Lutka

Wysłany: 21-06-2015, 6:51    

Marek Twoje prace czy w graficie czy w drewnie wzbudzają mój podziw :)
pozdrawiam

Lucjan 

Wysłany: 21-06-2015, 10:50    

Marek, przekazałeś dużą porcję wiedzy i swojego doświadczenia z pracy w graficie.
Dla tych co zechcą spróbować swoich sił w tym materiale jest to co najważniejsze,
ale i tak w trakcie pracy pewnie pojawi się wiele szczegółowych pytań.
Dużą uciążliwością jest ten pyłek od podłogi po sufit.
Pewnie trzeba mieć jakąś porządną maskę, żeby chronić drogi oddechowe a może i nawet oczy.
Tak jak napisał Marcin, dla mnie jesteś mistrzem w drewnie i graficie.
Powodzenia.

Grzegorz Tyrała 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-06-2015, 9:25    

Marek ale wymiotłeś tymi pracami, jestem pełen podziwu brawo brawo brawo

gregor1978 
aktywny forumowicz

Nazwisko: Michlak

Wysłany: 22-06-2015, 9:04    

Mareczku , myślę że spotkamy się w Krzykawce , byłbym bardzo zadowolony bo tym razem mógł bym podglądać mistrza

nord57 
aktywny forumowicz

Imię: Wiktor
Nazwisko: Chmielinski

Wysłany: 23-06-2015, 12:18    

Bardzo wysoki poziom estetyki . Jestem pod wrażeniem twoich wykonań. Pozdrawiam.

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 11-10-2017, 11:39    

Św. Barbara , gotowy odlew , który jest w wcześniejszych postach . Przerobiona na mój styl .

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 12-10-2017, 12:16    

Marek na pierwszy rzut ok a największe wrażenie robią draperie. Super, rewelacja. Atrybuty również jak trzeba, ale korona w kształcie wieży jako kolejny atrybut to naprawdę majstersztyk. Podoba mi się ta praca, naprawdę perełka. Jestem ciekawy materiału jakim jest grafit, ale ta nie do zmycia czerń ..... brrrrr

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 12-10-2017, 12:42    

Dzięki Zdzichu . Robię porządki na kompie , znajduję jakieś zdjęcia . Tymi Barbrami się nie chwaliłem publicznie , są robione z odlewu który ktoś wykonał i uświadamiał mnie że one nigdy nie będą tak naprawdę moje w 100% . Trochę ma racji . Ja ze swojej strony starałem się je zawsze robić tak żeby jak najmniej przypominały to czym były na starcie .
Grafit to niesamowity materiał i nieograniczone możliwości .

Grzegorz Tyrała 
aktywny forumowicz

Wysłany: 12-10-2017, 4:13    

Racja świetnie się robi w graficie :D , mam jeszcze kilka kawałków na płaskorzeźby, ale totalny brak czasu aby do powrotu w temat :(

Odpowiedz do tematu