Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Rzeźby z piasku
Autor Wiadomość
mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-04-2008, 8:24    Rzeźby z piasku

Piaskowe rzeźby

W chwili obecnej, a właściwie to już od kilku tygodni we Francji, na paryskiej plaży można zobaczyć na żywo ok . 200 piaskowych rzeźb, które przechodzą najśmielsze wyobrażenia. Organizatorzy spodziewają się ok . 120.000 oglądających w ciągu trwania wystawy. :-D

By mazur1

By mazur1

To niesamowite, co można zrobić ze zwykłego piasku. Bardzo prostymi narzędziami - kielniami, szpachlami, szpachtułkami do gliny. Ale czy samego piasku z wodą, bez dodatków wiążących? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam dla każdego indywidualnie... :-/

By mazur1

No to z nadejściem lata, nasz kolega Bogusław (rzeźba), będzie miał pełne ręce roboty. Zamiast byczyć się na pobliskiej plaży, po kolana w piasku, i rozglądać za ładnymi dziewczynami, będzie cuda wyprawiał z tego piasku. :mrgreen:

rzezba 
Przyjaciel.

Imię: Bogusław
Nazwisko: Migel

Wysłany: 23-04-2008, 9:09    

O takich rzeźbach to już słyszałem, to są potężne przedsięwzięcia i sporo pieniędzy w to trzeba zainwestować, aby taki spektakl - nie wiem jak to nazwać bo coś takiego istnieje góra dwa tygodnie. Ale muszę się pochwalić, ze mój kuzyn brał w czymś takim udział. Był też gdzieś za granicą gdzie podobny spektakl robili w lodzie, to jeszcze bardziej skomplikowana impreza, a lód był sprowadzany z Kanady z Firmy specjalizującej się w wytwarzaniu dużych brył lodowych. Koszt takich imprez jest potężny, do tego piasku to dodaje się klej vikol i piasek też jest specjalny , nie znam szczegółów ale mógłbym się dowiedzieć. Jest specjalnie ubijany w skrzyniach – warstwowo. Kiedyś zamontowałem takie zdjęcia na swojej starejGalerii. A tu są zdjęcia z Pleneru ,gdzie kuzyn brał udział:Lwy Gdańskie

http://artmigel.pl
Maja strona internetowa</a>

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-04-2008, 10:00    Nie dałeś się zaskoczyć...

E, to ty widzę znasz temat. Miałem nadzieję że cię zaskoczyłem. Ale jak widać ciebie trudno zaskoczyć Bogusław. :lol: Prezentujesz tam u siebie 20 zdjęć. Ja mam swoich 10. Pozwolę sobie skopiować twoje i włączyć do kolekcji.

Proszę dowiedz się szczegółów na temat tego piasku. Jak wygląda jego przygotowanie. Czy na przykład ja, we własnym zakresie mógłbym coś takiego zrobić? Nawet na dwa dni ( jeden dzień wykonywanie rzeźby, drugi myślenie nad tym i robienie kilku zdjęć). :-|

Robienie takich rzeźb to chyba wspaniałe ćwiczenie. Doświadczenie. Chciałbym kiedyś spróbować. 8-)

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 24-04-2008, 8:43    

Postaram się rozeznać sprawę , ale wydaje mi się, że masz słabe szanse , gdyż to też jest jakiś specjalny piasek nie taki morski. Ale będę sie starał zdobyć tą procedurę. :-/

A zdjęcia ściągiem kiedyś z intrii- jest tam link na tych zdjęciach, tak mi się podobały, że nie moglem sobie odmówić zamieszczenia ich w swojej Galerii - bałem się, że po paru miesiącach je wykasują i się ich więcej nie zobaczy.

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 24-04-2008, 7:18    

O tym piasku morskim to ja żartowałem. Chyba to zauważyłeś. :-D Przecież to logiczne, że jest to piasek zbyt grubo ziarnisty i zanieczyszczony mocno. Ja wydobywam u siebie w ogrodzie piasek żółty i biały, drobno ziarnisty, taki który świetnie się nadaje do tynkowania, nie szlichty lecz wygładzania. Taka jest u mnie urodzajna gleba. :lol: Mam ci go dostatek. Więc może zamiast prosić ludzi o zabieranie go, tak co roku, to bym go trochę wykorzystał dla siebie. Poćwiczył rzeźbienie np. głowy dużych rozmiarów, 3 x 3 metry.

Jeszcze raz cię proszę Bogusław, jeśli masz jakiekolwiek szanse to dowiedz się, jak wygląda procedura przygotowania takiego piasku do rzeźbienia. Co się do niego dodaje, ile i jak. :?:

Ja moje zdjęcia skopiowałem z Wirtualnej Polski. Jeśli chcesz popatrzeć to pozostałe 7 ci prześlę na twoją pocztę. 8-)

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 27-04-2008, 6:06    

Coś się dowiedziałem na temat tej receptury odnośnie rzeźbienia w piasku
To jest email , który otrzymałem od kuzyna , jeśli trzeba będzie to podam ci jego adres e-mail to sam się bezpośrednio zapytasz jeśli potrzebne by były dodatkowe informacje.

Więc z tym piaskiem to jest tak, najważniejsze to to, żeby ziarenka piasku
nie miały struktury kulek ponieważ po wyschnięci taki piasek się osypuje
z tego co wiem to najlepsze są pałeczki albo kwadraciki. ale można
zrobić prosty test jak wytniesz z wiadra dno nasypiesz piasku dobrze
nawodnisz i mocno ubijesz w odwróconym wiadrze i po prostu spróbujesz
coś z tego wyciąć. Budowa dużych form wymaga jednak prostego szalunku
jak na zdjęciu które dodałem, piasek wsypuje się w warstwach, na długość
łopaty, cały czas polewa wodą do tego trzeba wbić łopatę co 20 cm
wzruszyć tył przód i wlać wodę tak, aby każda warstwa była również mokra
wewnątrz. Chodzi w tym o to, aby ziarenka piasku ułożyły się dokładnie
jedno na drugim, oprócz nawadniania trzeba również ubijać piasek tak co
jedną dwie warstwy za pomocą skoczków takich jak pod chodniki używają.
Tak kroczek po kroczku dokłada się kolejne rusztowania które im wyżej
dokłada się coraz mniejsze, żeby przy zdejmowaniu piasek się po prostu nie
zsypywał, a konstrukcja była mocniejsza. Po ubiciu najlepiej zostawić na
dwadzieścia godzin, żeby się ustało. Rzeźbi się łatwo zaczynając od góry
zdejmując szalunek etap po etapie jak kończymy wyższe części. Szalunek
musi być zdejmowany delikatnie, elementy wykończone spryskuje się
najlepiej ze sprężarki wodą z wikolem - rozrabia się go na ok o tak żeby
był płynny prawie jak woda to chyba tyle, jak masz jakieś pytania no napisz.

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 27-04-2008, 7:35    Rusztowanie i żywotność rzeźb z piasku

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Wreszcie i ja mogłem się z tego Forum coś dowiedzieć.

Tak myślałem że z piaskiem może być problem. W jakiejś wolnej chwili popatrzę na ten mój piasek, na jego kształt. Czy są to kuleczki, pałeczki, kwadraciki, kryształki, gwiazdki, czy co innego. Obawiam się że mogą to być kuleczki. :-( Do gładkich tynków jest świetny, do rzeźbienia moż być nieodpowieni. :-?

Problem może być też z rusztowaniem. Nie wiem jak go wykonać, żeby było najbardziej praktyczne. Żeby go łatwo rozbierać, nie naruszając piasku. Gdyby ten twój kuzyn zechciał jeszcze dwa słowa na ten temat napisać. Może jakieś zdjęcie, czy rysunek dołączyć. Byłbym również wdzięczny. :-D

I jeszcze jedno. Jaka jest żywotność takich rzeźb z piasku spryskanych na zewnątrz wodą z klejem wikolem. Czy pierwszy deszcz je niszczy, czy dłużze opady?

Gdybyś Bogusław jeszcze i to wyciągnął od kuzyna, to wiedział bym już wszystko. Cała reszta zależała by już od mojej wyobraźni, chęci i pracowitości. 8-)

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 28-04-2008, 4:33    

Dostałem taki szkic może się połapiesz.

Ja jestem z zawodu stolarzem, wiec kiedyś robiłem szalunki - nawet kiedyś wykonywałem szalunki na schody, to nie jest taka łatwa rzecz.

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-04-2008, 9:02    Dzięki serdeczne

Dziękuję tobie Bogusław i twojemu kuzynowi, jak widać życzliwemu człowiekowi i rozgarniętemu w wielu dziedzinach rzeźbiarstwa. Pozdrów go ode mnie. I podziękuj w moim imieniu. :-D

Rysunek jest dla mnie w zupełności zrozumiały. Jestem w stanie takie szalunki wykonać. Natomiast zamiast gwoździ ja użył bym wkręty gwiazdkowe, które bardzo łatwo potem odkręcić (wkrętarko-wiertarką), nie uszkadzając bloku piaskowego.

Pozostał mi więc tylko problem z kształtem ziarenek piasku... 8-)

rzezba 
Przyjaciel.

Wysłany: 21-06-2008, 7:51    

W lipcu - czyli już nie długo znowu będą rzeźbić w Gdańsku rzeźby z piasku. Kuzyn był nie dawno u mnie i kazał jeszcze powiedzieć , że zapomniał, że gliny się jeszcze dodaje do tego piasku( nie pytałem sie ile - w jakich proporcjach), ale jak będę miał jakieś zdjęcia to pokażę. Może wybrać się tam w trakcie tego Pleneru i nagrać to na video - zrobić jakiś krótki wywiadzik. Byłby fajny dokument i ciekawy dla pasjonatów rzeźbiarstwa. Zobaczymy może się skuszę - to jest 250 km, ale taki wypadzik może i by mi dobrze zrobił , bo cały czas siedzę w domu i nigdzie się nie ruszam.

[ Dodano: Pon 14 Lip, 08 20:37 ]
Już po plenerze

II Międzynarodowy Gdański Plener Rzeźby z Piasku

Zdjęcia, może później dodam , bo dzwoniłem do kuzyna dzisiaj i już siedzi w Holandii na jakimś konkursie, ale na pewno jakieś swoje zdjęcia prywatne posiada.

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 14-07-2008, 11:04    

Widziałem w TV migawki z Międzynarodowego Gdańskiego Pleneru Rzeźby z Piasku i znalazłem kilka fotek z tego wspaniałego pleneru
http://lk13.fotosik.pl/albumy/231603.html
http://polskalokalna.pl/g...ze,807267,1,443

Odpowiedz do tematu