Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Co rozwija mój talent?
Autor Wiadomość
Zeno_St 
aktywny forumowicz

Imię: Zenon
Nazwisko: Stańko

Wysłany: 13-03-2010, 5:54    Co rozwija mój talent?

Motorem rozwoju mojego talentu jest podejmowanie wyzwań; to znaczy wykonywanie takich prac, które z początku wydają się być skomplikowane i w moim przekonaniu niemożliwe do zrobienia. Najbardziej rozwijające i ciekawe jest "podróżowanie" po nieznanych mi ścieżkach, które zmuszają do myślenia, kombinowania, wykorzystywania doświadczeń nabytych przy dotychczas wykonanych rzeźbach. Bardzo ważne jest studiowanie mimiki twarzy, ułożenia ciała w ruchu, odnalezienie formy w danym klocku. Staram się wykonywać rzeźby na podobieństwo, czasem nie wychodzi, wtedy zwykle przerywam prace i daję sobie czas na przemyślenie, korektę błędów.
Jak Ty to widzisz? W jaki sposób Ty rozwijasz talent?
POZDRAWIAM !!! :-D :-D :-D
Ostatnio zmieniony przez kwasniakos 20-05-2012, 12:59 , w całości zmieniany 1 raz  

wowo 
aktywny forumowicz

Wysłany: 13-03-2010, 6:17    :-)

przepiękny tekst... ! "Sztuka to ja, ja to sztuka". Generalnie chodzi o "zatracenie", pasję Totalną, która dyktuje warunki ! Trzeba sprzeniewierzyć się sobie i wszystkiemu co nas otacza ! Nic nie może byc ważniejsze od aktu twórczego, absolutnie nic. Kochać bezgranicznie to co sie tworzy, oddawać się temu abnsolutnie, "nic ponad to !!!". Z niesamowitym ładunkiem wolności bez ograniczeń, konwenansów, krytyki ! Tworzyć, a przede wszytskim Kochać, Kochać i jeszcze raz Kochać Siebie, materiał który się przetwarza i efekt... bez względu na wszystko i wszystkich. Kochać. Nie ma wyrafinowanej Twórczości bez pokładu emocjonalnego zaangażowania w dzieło. Historia Sztuki to udowadnia, bez "subtelnego rozedrgania duszy" nie powstałolo nigdy dzieło na tyle wyrafinowane aby "powalić na kolana" odbiorcę... Ii jeszcze raz - "Kochać"!!!!

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 14-03-2010, 12:40    

Tak jak piszesz"WOWO" w moim przypadku nie da się zastosować, życie i miłość muszę dzielić na rodzinę ;żonę,dzieci ,brata,siostrę ,bliźnich.Przede wszystkim ludzie potem pasje, ja nie mam tak filozoficznego podejścia , staram się zawsze wszystko poukładać w miarę żeby wszyscy byli zadowoleni a resztę czasu poświęcam dla siebie i swoje zainteresowania.Dzięki za twój głos to właśnie pokazuje że każdy świat widzi inaczej .POZDRAWIAM :-D :-D :-D

Klimowski
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 15-03-2010, 10:01    

co rozwija mój talent? motywacja! moze zabrzmiało to doś niezrozumiale, no ale jak przyńdzie klient i zapłaci, dobrze zapłaci, to przychodzi mi chyńć do roboty, dalsej roboty :mrgreen: :mrgreen:
motywuje, mobilizuje mie tyz stopiyń trudności wykonywanej roboty. Cym trudniejso robota to tym bardzi mnie to dyscyplinuje i wciongo w dany "temat"

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 16-03-2010, 9:38    

Andrzeju Witaj... to co napisałeś to motywuje, zachęca ale chyba nie rozwija ,może doskonali warsztat po przez wykonanie dziesiątek prac ,wyrabia pewność cięcia.W pewnym sensie rozwija ale to co napisałeś w drugiej części o"stopniu trudności "to zmusza do poszukiwania,wciąga ,zmusza do poszerzania swoich horyzontów,wręcz uczenia się nowych form przestrzennych i kompozycji.Ja se tak myślę na mój chłopski rozum . Dzięki Andrzeju za twoje słowo :-D POZDRAWIAM! :-D :-D :-D

Jazzir
Gość
Wysłany: 18-03-2010, 11:44    

Zeno, talent mój rozwija się przez obserwacje i działanie . To proste. Praca, ćwiczenia nad czymś rozwijają i kształtują. Przy tym trzeba obserwować, przyswajać jak najwięcej ( rzetelne informacje o tym co robimy i w jaki sposób ) i ćwiczyć,ćwiczyć jeszcze raz ćwiczyć. Do tego szczypta tej "iskry Bożej" zwanej talentem, wyobraźni i konsekwencji działania. Na pewno wyjdzie z tego coś co nas zadowoli, uszczęśliwi a przez to umocni w sensie działania.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-03-2010, 12:37    

Dzięki za wypowiedź !!!TALENT -TO JEST TA ISKRA BOŻA W ROZUMIENIU ŻE JUŻ GO MASZ A NASTĘPNIE ROZWIJASZ. Czy uważasz że drug człowiek może być "skarbnicą wiedzy" od którego możesz się czegoś nauczyć który może nam dać rzetelną informację?POZDRAWIAM :-D

Jazzir
Gość
Wysłany: 18-03-2010, 12:51    

Zeno, oczywiście że tak .Tylko jest zależność - co i w jaki sposób.
Mam kolegę który studiował psychologię na UJ. Jako jednym z wielu wykładów były wykłady z filozofii. Wykładał doktor filozofii. I nic w tym dziwnego ani nadzwyczajnego. Jednakże fenomen polegał nie na tym że facet miał dużą wiedzę w tym zakresie, ale to jak przekazywał tą wiedzę. Na jego wykłady były nadkomplety. Ludzie siedzieli na podłodze i parapetach. Słuchali ponoć z rozdziawionymi "gębami" . I oto w tym wszystkim chodzi. Nie ile i co, ale co i w jaki sposób.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-03-2010, 1:52    

Powiem tak na forum są różni ludzie nie koniecznie nauczyciele ale praktycy, którzy są prostymi ludźmi, i nie umieją przekazać swojej wiedzy jak profesor.Mówią suche fakty i tyle,czy uważasz że od nich nie możesz się niczego nauczyć? POZDRAWIAM :-D :-D :-D

gluch
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 18-03-2010, 3:55    

Talent bez pracowitości, bardzo łatwo można zmarnować. Uważam ,że w naszych
warunkach , większość to pracujący gdzieś amatorzy jedną z fajnych możliwości
rozwoju siebie i swojego talentu sa PLENERY. Gorąco namawiam do udziału
w nich. Spotykamy tam ludzi o podobnych do siebie zainteresowaniach, jest jakaś rywalizacja, presja czasu, czy nocne polaków rozmowy. Zawsze też trafiają się ciekawi
i utalentowani ludzie którzy swoje ślady w naszej podświadomości zostawiają. Pamiętam
jak na plenerze w Górkach Wielkich odwiedził mnie nasz KLIMUS, i pierwsze co
zrobiłem to oprowadziłem go po utalentowanych rzeźbiarzach, a było ich tam
z 5 na 20 osób. W tym ładna włoszka. LAPCIE SIĘ NA PLENERY.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-03-2010, 4:10    

Plenery na pewno rozwijają konfrontują nas z innymi rzeźbiarzami z którymi możemy się dzielić wiedzą , doświadczeniami i nowinkami z dziedziny narzędzi do obróbki.Nie mam wielkiego doświadczenia w plenerach, więc niewiele na ten temat nogę powiedzieć ,zaliczyłem dwa plenery i uważam że jest to dobra lekcja nie tylko rzeźbienia.POZDRAWIAM!!! :-D :-D :-D

Jazzir
Gość
Wysłany: 18-03-2010, 9:54    

Zeno, zastanawiam się..... czy chcesz odpowiedzi, czy żeby odpowiadać jak ty chcesz.
Profesor, a właściwie doktor z mojego przykładu był właśnie tylko przykładem. Nie mam przykładu "pod ręką" z prostymi ludźmi. Przepraszam.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 19-03-2010, 10:35    

witam cię Jazzir! widzę że z tobą się temat skończył ;TY DAŁEŚ PRZYKŁAD JA CI ODPOWIEDZIAŁEM A CAŁA RESZTA JEST DOSZYTA PRZEZ CIEBIE !!!POZDRAWIAM nie pisz więcej bo ci nie odpowiem! :-D :-D :-D

Jazzir
Gość
Wysłany: 19-03-2010, 10:43    

Zeno, ty odpowiedziałeś . Może to i jest odpowiedź, ale ja to odebrałem jako pytanie, to samo pytanie co wcześniej. To samo się odnosi do ludzi z forum. Do ludzi prostych. Do geniuszy i tak dalej. Każdy umie mówić, i niech mówi jak umie i rzeźbi jak umie. Swoje odczucia jak i wiedzę można przekazać na dziesiątki sposobów. Tylko jedne są ciekawsze drugie mniej. Inne mądre albo głupie w swej słownej postaci. Odpowiadać nie musisz, jak nie chcesz. Twoja wola. Powodzenia.
P.S. Jak Cię to tak ugryzło , spokojnie jestem serologicznie ujemny (-), ( to był żart).

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-03-2010, 4:35    

:-) ..................................................pozdrawiam :-D :-D :-D

Dariusz Zawadka 
aktywny forumowicz

Imię: Darek
Nazwisko: Zawadka

Wysłany: 23-03-2010, 8:26    

Pytasz co rozwija mój talent.
Ja ostatnio zadaję sobie pytanie: jakie są przyczyny, że mój talent się nie rozwija?

Pozdrawiam.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-03-2010, 8:49    

Witam! Jeżeli nic nie wyciągniesz z tych postów które tu znajdziesz,pozostawionych przez naszych kolegów z forum.To masz problem :shock: pozdrawiam :-D :-D :-D

FREDEK 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-03-2010, 9:31    

witam, ja odpowiem w ten sposób , pytanie czy go w ogóle mam? czasem się nad tym zastanawiam ale wiem jedno , kiedy dłużej nie rzeźbię bo czas mi na to nie pozwala , czyli jakieś dwa trzy dni to bardzo mi tego brakuje.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 23-03-2010, 9:58    

Witaj ! Fredek niewątpliwie masz talent,skoro ci tego brakuje to masz zapał który cię popycha do dalszej pracy,czytaj posty z radami , narzędziami, nowinkami nie bój się krytyki . Staraj się z niej wyciągnąć wnioski,przemyśl ją być może popchnie cię do przodu .pozdrawiam!!! :-D :-D :-D

grzeslaw1wielki 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Kaczmarek

Wysłany: 26-03-2012, 5:59    

Ja mam tak jak FREDEK, jak dłużej nic nie robię to mi tego brakuje. Co mnie rozwija?? Widzę różne rzeczy, które i ja bym chciał wykonać. Chciałbym spróbować kiedyś w kamieniu tak ładne rzeźby jak z renesansu wykonać. Ale wiem że przede mną długa droga i dużo pracy.

Zeno_St 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-03-2012, 7:31    

Witaj "grzeslaw1wielki " jak masz tak jak Fredek to znaczy że jesteś zarażony rzeźbiarką i nie ma dla ciebie ratunku :lol: :-D Jeden z najbardziej otwierających i rozwijających człowieka który ma talent: jest obserwacja danego obiektu który się chce wyrzeźbić. Kamień czy drewno :to są tylko tworzywa z których powstaje coś ,trzeba mieć tylko odpowiednie narzędzia, czas i zapał którego ci nie brakuje. Pozdrawiam hej ! :-D :-D :-D

jon65 
aktywny forumowicz

Imię: Janusz
Nazwisko: Grządko

Wysłany: 22-06-2012, 6:39    

Pozwolicie, że dorzucę słówko, moim zdaniem to wyzwania, które podejmuje człowieka powodują rozwój na wszystkich płaszczyznach naszego życia, tak artystycznych i praktycznych. Ten kto unika sytuacji trudnych i wybiera tylko te, w których czuje się bezpiecznie w życiu nie doświadczy satysfakcji wynikającej z przekroczenia swoich ograniczeń. Jeżeli od dziesięciu lat robisz takie same aniołki to nie dziw się, że wpadasz w rutynę, która zabija entuzjazm

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 11-07-2012, 3:50    

Oto kilka cytatów z listów van Gogha do brata
" Powinieneś dokładnie wiedzieć, jak się zapatruję na sztukę. Aby dojść do prawdy, trzeba pracować i długo i dużo. To, czego chcę i co stawiam sobie za cel, jest diablo trudne, a przecież nie wydaje mi się, żeby moje ambicje były aż tak wygórowane. Chciałbym robić rysunki, które by przemawiały.
Ostatecznie chciałbym doprowadzić do tego, żeby ludzie mówili o moich pracach: ten człowiek odczuwa głęboko, ten człowiek odczuwa subtelnie.

Często głowa mi pęka od trosk, a jednak w duszy czuję spokój, jest we mnie muzyka i harmonia. W najbiedniejszym domku, w najbrudniejszym zakamarku widzę temat do obrazu lub rysunku. Jakby pchany nieodpartą siłą duch mój kieruje się w tę stronę.

Czuję tak wielką potrzebę malowania, że jestem zdruzgotany i wyczerpany fizycznie właśnie dlatego, że nie mam innego sposobu, by zwrócić ci kiedykolwiek wydane pieniądze.
Nie mogę nic na to poradzić, że moich obrazów niepodobna sprzedać.

Nadejdzie jednak dzień, kiedy okaże się, że są one więcej warte, niż kosztowały, że są czymś więcej, niż ceną farb i mego nędznego życia"

Ostatnio tylko maluję i studiuję biografię Vincenta van Gogha . Podziwiam jego upór i wytrwałość w dążeniu do celu czego sobie i Wam wszystkim życzę...

Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata

Grzegorz BGB 
aktywny forumowicz

Nazwisko: Błaszczyk

Wysłany: 15-11-2012, 6:23    

Bardzo ciekawe to co pisał van Gogh
Ale prawda jest taka że jak jest cel i uparcie się do niego dąży to wychodzi.
Obyśmy dożyli satysfakcji z naszej pracy.
Grzegorz

[ Dodano: 2012-11-15, 23:27 ]
Jon 65
Ktoś wielki napisał kiedyś że nie tyle ważne jest osiągnięcie celu ale co po drodze przechodziłeś to najbardziej rozwija nasze wnętrze
Tak samo jest z dłubaniem jak się coś zrobi po raz pierwszy daje to zadowolenie ,ale już chce się coś nowego robić. Jak się zatrzymasz to zaczynasz się cofać.

rzezba 
Przyjaciel.

Imię: Bogusław
Nazwisko: Migel

Wysłany: 11-02-2013, 9:09    

Co rozwija mój talent - to pytanie na które być może niema odpowiedzi - chyba , że znamy siebie tak dokładnie i wiemy po co żyjemy i skąd przybywamy.

Ale wracając do sedna, to nie wiadomo czy każdy ma te swoje predyspozycje takie , aby talent dalej się rozwijał i wzrastał. Obserwując wielu kolegów od lat widzę , że stoją na tym samym poziomie. Te rozwijanie talentu to szerokie zagadnienia, ale na swoim przykładzie mówiąc, mogę powiedzieć , że przeszedłem długą drogę. Powiem szczerze, że zaniedbuję swoje umiejętności i je nie pielęgnuję jak potrzeba, a to ze względów finansowych. Mój byt obecnie opiera się na rzeźbieniu i muszę tak kombinować, abym mógł z tego wyżyć. Nie mogę sobie pozwolić na zabawę w rzeźbienie i wykonanie tego aż tak perfekcyjnie, gdyż klientów jakich dostaję to tacy, którzy by chcieli jak najtaniej. Jakoś to wszystko spinam do kupy i po części ja jestem zadowolony i klient, ale w duchu zawsze się wie, że można byłoby to lepiej wykonać. Czyli drzemie jeszcze we mnie ta iskierka rozwojowa i mam tą świadomość, że mógłbym wykonać ją lepiej . Że to człowiek musi myśleć o tym swoim bycie i ciągle się przejmować aby wiązać koniec z końcem.

http://artmigel.pl
Maja strona internetowa</a>

Grzegorz BGB 
aktywny forumowicz

Nazwisko: Błaszczyk

Wysłany: 11-02-2013, 9:44    

Bogusław" Czyli drzemie jeszcze we mnie ta iskierka rozwojowa i mam tą świadomość, że mógłbym wykonać ją lepiej .

To dobrze że widzisz niedoskonałość w tym co robisz ,przynajmniej nie popadasz w rutynę , a tylko wtedy praca daje radość. Poszukując człowiek się rozwija .

zyga 
aktywny forumowicz

Imię: Zygmunt
Nazwisko: Famuła

Wysłany: 13-02-2013, 11:59    

Bogusław, rzadki gościu na tym forum, miło że zajrzałeś. Witam serdecznie.

Talent, co to jest? Może rację mają ci co sądzą że na talent składa się 97% pracy i 3% wrodzonych umiejętności. Ta teza przemawia do mnie.
Tylko czy malarz lub rzeźbiarz z dorobkiem nie czuł by się urażony gdyby powiedzieć że jest PRACOWITY zamiast UTALENTOWANY???
Rzeźbiarze-amatorzy to głównie samoucy. I tylko godziny pracy dłutem sprawiają że ich prace są coraz lepsze. Są ludzie którzy jak sądzę mają "zmysł przestrzenny", czyli widzą obrazowo mówiąc, kilka kroków "przed dłutem". Nie muszą zastanawiać się nad każdym pobiciem dłutka....Rzeźbią jak frezarko-kopiarka, model mają "w głowie" a wprawne ręce kierują dłutem i pobijakiem.
Ale żeby wytworzyć więź między wprawnymi rękami a głową, trzeba długich, bardzo długich godzin.
A kto, z różnych przyczyn, rzeźbi rzadko, ten jak napisałeś "stoi na tym samym poziomie" .

Tobie Bogusław jak i tym dla których rzeźbiarstwo jest źródłem utrzymania, życzę l licznych zamówień i klientów z zasobnymi portfelami.

Odpowiedz do tematu