Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
moje próby z trochę większym formatem
Autor Wiadomość
jon65 
aktywny forumowicz

Imię: Janusz
Nazwisko: Grządko

Wysłany: 14-10-2011, 6:28    moje próby z trochę większym formatem

zacząłem cos nowego, ma to być dziad proszalny z fletem, prosiłbym bardzo o rzucenie okiem i chociaż słowo na temat, bo potrzebuję spojrzenia z boku, sam często nie widzę błędów, np zgubionych proporcji. będę wdzięczny za wszelkie uwagi

wiking290 

Imię: Stanislaw
Nazwisko: Tomaszewski

Wysłany: 15-10-2011, 7:21    

Czesc Janusz!
Chcesz aby udzielic Ci podpowiedzi co do ostatniej twojej rzezby. A wiec!!!!!!
Jak wiemy rzezba ludowa charakteryzuje sie tym ze: W niektorych elementach
postaci jest wyolbrzymiana i tak:wieksza glowa, duze dlonie ,duze stopy.Nie moze
byc tak ze duza glowa a male dlonie - to jest brzydkie. Albo duza glowa a male stopy - feeeeee
Janusz zdecyduj sie gdzie chcesz byc . Jezeli w sztuce ludowej to trzymaj sie zasad j.w.
Jezeli w realistycznej to tez trzeba przestrzegac ogulnie przyjete ramy .
zauwazylem ze masz tendencje do poruszania sie w rzezbie naturalistycznej
-skup sie na tym dopracowuj swoje rzezby do perfekcji ,staraj sie pracowac nad kazda rzezba nie zaluj im czasu, nie soiesz a zobaczysz ze jest to dobry plan.
pozdro! Staszek

arabski 
aktywny forumowicz

Imię: Mirosław
Nazwisko: Czeladka

Wysłany: 16-10-2011, 9:42    praca

Cześć Janusz. Patrząc na Twoją ostatnią pracę , całkowicie zgadzam się ze zdaniem Staszka. Musisz się określić i niestety ćwiczyć dłuto. Ja np. ciągle się uczę i w dalszym ciągu popełniam jakieś błędy ale pracować nad sobą trzeba.
Pozdrowionka

jon65 
aktywny forumowicz

Wysłany: 16-10-2011, 11:10    

dziękuję za te uwagi,to prawda , problem polega na tym, że i to kusi i to nęci, z jednej strony podoba ni się prostota rzeźby ludowej z jej siłą wyrazu z drugiej, lubię dopracowane kształty z realistyczną proporcją, mimiką . zdaję sobie sprawę, że moje umiejętności techniczne pozostawiają wiele do życzenia ale tak naprawdę to mam na koncie może z dziesięć rzeźb figuratywnych w tym cztery w formacie około metra,kombinuje na bieżąco, jak zrobić ok o, czy ułożyć włosy i za każdym razem pakuję się w ten sam kanał, np. źle rozplanowując proporcje twarzy i później powoli staram się z tego wybrnąć także końcowy efekt czasami daleko odbiega od wstępnych założeń :) Przyznaję że z przyjemnością poterminowałbym u doświadczonego rzeźbiarza. Poznał trochę tych własnych patentów ale cóż pozostaje mi przyglądać się i próbować dalej. Niczego tak długo się nie nabiera jak doświadczenia i to o ile wykaże się odpowiednią dozę pokory, Nadal mam problemy ze skutecznym ostrzeniem dłut, szczególnie profili V, wujek Google jednak nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania :)
tak więc pozdrawiam wszystkich rzeźbiących i życzę samych satysfakcjonujących wyzwań, ja będę się uczył dalej, miło mi będzie jak czasami zajrzycie do mnie i coś skrobniecie

szaman 
aktywny forumowicz

Imię: Zbigniew
Nazwisko: Błoński

Wysłany: 17-10-2011, 9:04    

Witam.
ja słówko tez dorzucę prócz wymienionych przez Staszka; flet nie ma ciągłości drewienka i nie jest w linii( chyba ,ze to jest jakiś inny instrument wykręcony.
pozdrawiam.

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Imię: Krzysztof
Nazwisko: Kawiecki

Wysłany: 17-10-2011, 4:54    

Dawno się nie wymądrzałem, nie mam za bardzo teraz czasu, (w końcu będę miał własną pracownię, kupiłem dom :-D ) ale jak coś mi się podoba mimo jakichś tam niedoskonałości (któż z nas ich niema), i potem czytam rady typu to czy tamto, ,taki czy siaki rodzaj rzeźby, krzywo liwo,za duże za małe, to się trochę wkurzam. Może to uraz w który zapakowałem się sam, moje rzeźby z czasem stały się może bardziej doskonalsze bardziej wypracowane, proporcje bardziej zbliżone to kanonu, ale jaby nie moje. Zaczęło brakować w nich właśnie tej prostoty, naiwności pierwszych prac, tego uroku właśnie tej niedoskonałości. Rada której zawsze będę udzielał powoli spokojnie ma to nam sprawiać przyjemność. Zgadzam się że trzeba doskonalić warsztat, ale rób to co lubisz to co widzisz co ci się podoba, małe duże, krzywe, nieproporcjonalne ale twoje, nie zatrać tego, niech to nie przerodzi się w rzemiosło jam w moim wypatku.

[ Dodano: 2011-10-17, 21:34 ]
Krzysztof napisał/a:
Dawno się nie wymądrzałem, nie mam za bardzo teraz czasu, (w końcu będę miał własną pracownię, kupiłem dom :-D ) ale jak coś mi się podoba mimo jakichś tam niedoskonałości (któż z nas ich niema), i potem czytam rady typu to czy tamto, ,taki czy siaki rodzaj rzeźby, krzywo liwo,za duże za małe, to się trochę wkurzam. Może to uraz w który zapakowałem się sam, moje rzeźby z czasem stały się może bardziej doskonalsze bardziej wypracowane, proporcje bardziej zbliżone to kanonu, ale jaby nie moje. Zaczęło brakować w nich właśnie tej prostoty, naiwności pierwszych prac, tego uroku właśnie tej niedoskonałości. Rada której zawsze będę udzielał powoli spokojnie ma to nam sprawiać przyjemność. Zgadzam się że trzeba doskonalić warsztat, ale rób to co lubisz to co widzisz co ci się podoba, małe duże, krzywe, nieproporcjonalne ale twoje, nie zatrać tego, niech to nie przerodzi się w rzemiosło jak w moim wypatku.

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-10-2011, 9:09    

No i tu się z tobą Krzysztofie nie zgadzam.
sztuka nasza którą się pasjonujemy polega na ciągłym doskonaleniu sie, coraz większej wprawie.Wiem to po sobie ,bo jak patrzę na pierwsze moje prace i obecne to widzę ogromna różnicę.
gdybyśmy zatrzymali się na etapie to nadal bylibyśmy w stadium dziecięcym, a w naszym przypadku strugania drewienka z kory.
Te wskazówki i rady ,które tu przekazują profesjonaliści i amatorzy są bardzo przydatne w dalszym tworzeniu.
Pozdrawiam _ok

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-10-2011, 4:14    

Ja rady rozumiem inaczej, na pewno nie jako sugerowanie komuś że to czy tamto zrobił za małe, za duże lub krzywe. Dla mnie jest to ingerowanie w czyjąś pracę, wizję czegoś co sam tworzy, uważam dana praca po prostu odzwierciedla etap na jakim jest jej autor. Mówiąc prosto ktoś jeszcze nie dorósł do naszych mądrości(lub je przerósł), jeszcze tego nie widzi i to tylko wprowadza zamęt. Jedyne dla mnie Rady to te dotyczące materiałów, narzędzi, technik posługiwania się nimi, literatury, a najważniejsza rada to praca i jeszcze raz praca i wyciąganie wniosków.
Nie jestem zawodowcem, choć praktycznie rzeźbię już tylko za kasę ale nigdy nie pozwalam innym na ingerencję w moją pracę, to jest moje złe czy dobre ale moje i tyle. Dość mądrzenia spadam do roboty _ok

zyga 
aktywny forumowicz

Imię: Zygmunt
Nazwisko: Famuła

Wysłany: 18-10-2011, 10:03    

jon65 napisał:
"zacząłem cos nowego, ma to być dziad proszalny z fletem, prosiłbym bardzo o rzucenie okiem i chociaż słowo na temat, bo potrzebuję spojrzenia z boku, sam często nie widzę błędów, np zgubionych proporcji. będę wdzięczny za wszelkie uwagi"
Podkreślić chciałem fragment tego posta; bo potrzebuję spojrzenia z boku,sam często nie widzę błędów.
Kilka dni temu Nina napisała w podobnym tonie post. W odpowiedzi podzieliłem się moimi sugestiami i moim punktem widzenia.
Nie znam jona65. Domyślam się jedynie że są słowa rzeźbiarza- amatora, twórcy może jeszcze nie ukształtowanego, poszukującego własnej drogi w tym co Go pasjonuje.
I ani post Wikinga (ani inne utrzymane w podobnym tonie), nie są próba ingerowania w czyjąś pracę, czy też mądrzenia się.
Dla amatora, takiego jakim jestem ja i wielu innych, są cenną wskazówką.
Zgadzam się, że dla kogoś kto rzeźbi tylko za kasę, takie uwagi były by nie na miejscu.

jon65 
aktywny forumowicz

Wysłany: 18-10-2011, 10:11    

dziękuję za wszystkie wypowiedzi nawet jeżeli jest ich niewiele, może to próżne, ale liczyłem na trochę zainteresowania, może zachęty, jakieś własne doświadczenia. Nie twierdzę, że moje prace są szczególne ale sprawia mi dużo przyjemności struganie w drewnie, trochę mnie zdziwiło, że mimo ponad 300 odwiedzin przy poprzednim moim wpisie tylko dwie osoby zdecydowały się coś wpisać. Mam świadomość że muszę się wiele uczyć i z przyjemnością zaglądam na forum, wiele korzystam z waszych doświadczeń, zrobiłem kilka nożyków ze stali resorowej, kupiłem skrobak boscha, sprawdza się świetnie. W przeciwieństwie do ciebie Krzysztof, chciałby móc zarabiać na tym co lubię robić, później będę się martwił, żeby nie popaść w komercję :) oczywiście zmagam się z czymś takim jak tożsamość twórcza coś takiego jak własny wyraz i daleko mi do tego, nie tylko w sferze wykonawczej ale również konceptualnie, tzn nie tylko nie jestem w stanie zrobić tego co chcę ale nie wiem jeszcze jakie rzeczy chcę robić, szukam swojego pomysłu. Nie traktuję dawanych mi rad jak wyroczni choć przyznaję że najwięcej korzystam z tych które mówią o własnych doświadczeniach. Jedną z moich wyuczonych profesji jest stolarka więc jakieś tam pojęcie o obróbce drewna mam ale widzę też jak bardzo stolarka różni się od rzeźby. Nic to będę dalej uczył się, życzę wszystkim powodzenia

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 19-10-2011, 12:28    

Januszu, zgadzam się z Tobą całkowicie. Też tak mam , że jeszcze nie znalazłam stylu w jakim chciałabym rzeźbić . Na razie próbuję i chyba pójdę w kierunku realizmu.
Najważniejsze jest doświadczenie więc ostatnio ćwiczę w glinie . Wygląda to na razie dość marnie ... jednak wiem , że tylko ćwicząc ok o i rękę można osiągnąć efekty.
Kiedyś dostałam po łapach gdy próbowałam doradzać i już tego nie robię. Wolę oceniać prace uznane przez autora za skończone , gdzie mógłby ewentualnie coś poprawić .
Twoja rzeźba jest dopiero w zarysie i nie wiem w jakim pójdziesz kierunku , czy masz ją rozrysowaną , czy może wykonałeś wcześniej model .
Z tego co piszesz sam nie do końca wiesz co chcesz osiągnąć. Ja także nie trzymam się sztywno tego co pierwotnie zakładam. Zawsze zostawiam sobie pole do improwizacji gdyż to sprawia mi najwięcej radości i mam wrażenie, że Tobie także.
Życzę przyjemnego , radosnego rzeźbienia i czekam na prezentację gotowej rzeźby.
Wierzę , że będzie wspaniała.

Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 19-10-2011, 3:42    

Myślę ,ze znajdziesz " SWÓJ"' temat w twórczości i z czasem on cie pochłonie, jeśli podejdziesz do niego jako do pasji ,a nie zarobkowania,bo to temat dłuższy i jest uzależniony od klienta.
Ja na początku wchodząc do forum miałem zarzuty ,ze dlaczego to, a nie to co wszyscy tzn światki,kapliczki i rzeźby ludowe.Mnie pociągnęła Afryka i czuję to i trzymam ten temat.
Myślę ,ze i ty znajdziesz coś dla siebie , coś czemu dasz większe baczenie i głębokie spojrzenie.
Nauczyłem sie tu wielu pożytecznych dla mnie rzeczy dzięki wskazówkom,radom,poradom i krytykom.To wszystko składa sie na doskonalenie własnego warsztatu.Walczę z dłutkiem już ponad dwa lata i Ci których cenię jako profesjonalistów i mistrzów w tym fachu pozytywnie oceniają moje obecne prace i określają ,ze poczyniłem duże postępy w obecnych pracach.Sa one niejako ich w pewnym sensie tez dziełem ,bo dzięki ich wskazówkom i podpowiedziom osiągnąłem to co osiągnąłem.Człowiek całe życie uczy sie i kształtuje swój charakter ,umiejętności i dąży do coraz lepszego.
Od ciebie zależy czy posłuchasz rad koleżanek i kolegów co do swoich prac czy nie będziesz tego słuchał i robił błędy ( bo nie ma nieomylnych).
decyzja należy do ciebie.
Pozdrawiam. _ok

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Wysłany: 19-10-2011, 8:34    

No chociaż trochę ożywiłem ten temat ;-) . Zakończę to tym. Ja mimo 20 lat zabawy z rzeźbą, jakiegoś tam dorobku i poziomu moich prac (oceniam to po nie gasnących zamówieniach :lol: dlatego zahaczyłem o kasę) jestem jak większość z was amatorem. Może ktoś się czuje na tyle dobry żeby korygować czyjąś drogę, bo do tego się to sprowadza ja nie. Tak jak napisałem nie mam wykształcenia w kierunku rzeźby, nie jestem do końca w stanie stwierdzić jakie i gdzie sam popełniam błędy a mam je wytykać innym. Może nie mam racji ale moim zdaniem ostatnio wszyscy znają się na wszystkim w tym kraju ekspertów. No a tak pół żartem, pół serio ładnie by wyglądał świat sztuki gdyby wszyscy wielcy nie szli własną drogą a stosowali się rad potomnych:lol: _ok

nina 
aktywny forumowicz

Imię: Nina
Nazwisko: Nina

Wysłany: 21-10-2011, 6:42    

do udzielanych rad na forum nie trzeba się stosować bezwzględnie, trzeba samemu ocenić czy rada udzielona nam pasuje.Nie zawsze trzeba być specem by wychwycić błędy. Jeżeli ktoś prosi o wskazówki to należy ich udzielać, forum służy do doskonalenia się, nie tylko okazywania zachwytów :mrgreen: ;-) Janusz sam o to poprosił więc to naturalne że inni starają się pomóc. Od razu wyjaśniam, że u mnie w pracowni krytyka zawsze jest mile widziana.Dzięki temu idę stopniowo do przodu.:)

Andrzej 
aktywny forumowicz

Imię: Andrzej W
Nazwisko: "Piorunek"

Wysłany: 19-09-2012, 10:46    

a mnie interesuje w oglądanych dziełach i twórczości artystycznej sam pomysł i ogólne wrażenie oraz PIĘKNO. I jestem bardzo często mile zaskakiwany oglądaniem Waszych prac.

Jon - pokaż co nowego zrobiłeś.

jon65 
aktywny forumowicz

Wysłany: 20-09-2012, 4:01    

Andrzeju zapraszam do moich dłubanek tam jest parę rzeczy łącznie z najnowszą, jest też jedna u Gotfryda, tam trochę z rozpędu zamieszczona :)

Jachu 
forumowicz

Nazwisko: Dmochowski

Wysłany: 20-09-2012, 7:20    jon

Imienniku zdejmij MU tylko berecik i jest dobrze. A ich sie nie sluchaj.Powodzenia

Odpowiedz do tematu