Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: kwasniakos
14-01-2012, 5:45
Jak zacząć?
Autor Wiadomość
jacekt 
forumowicz

Imię: Jacek
Nazwisko: Tomaszewski

Wysłany: 05-03-2011, 10:00    Jak zacząć?

Jestem początkującym, posiadającym beleczkę 50x6,5x6,5 i dłuta za 10zł.

Chcę coś wyrzeźbić, ale nie idzie: czy dzidy zbyt tępe, czy może ze mnie tępa dzida ;-) - nie wiem.

Wyobrażałem sobie inaczej, że dłuta będą lekko wchodzić w drewienko. Co poradzicie początkującemu? Nie chcę się znać na drewnie, na dłutach, chcę po prostu wzbogacać się o tajniki tej pięknej sztuki.

Pozdrawiam.

koand
Gość
Wysłany: 05-03-2011, 10:24    

Siema .Moja rada jest taka : kup sobie w sklepie plastycznym glinką do modelowania są takie samoutwardzalne , lub na Allegro
http://allegro.pl/listing...=0&string=glina
To będzie znakomity materiał na początek . Pierwszą rzeźbę w życiu w wieku 12 lat zrobiłem w parafinie takiej z jakiej są produkowane świeczki.
Narka i czekam na pierwsze prace x:

jacekt 
forumowicz

Wysłany: 05-03-2011, 12:25    

dzięki, nie wpadłbym na to :-) pewnie się skuszę.

a co z rzeźbieniem w drewnie? da się w lipce takimi dłutkami - http://allegro.pl/dluta-s...1468780574.html ?

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Imię: Krzysztof
Nazwisko: Kawiecki

Wysłany: 05-03-2011, 12:27    

Za dychę to można kupić trzonek do dłuta, no ale ciebie jak zrozumiałem wiedza o dłutach i drewnie nie interesuje. W takim układzie i z takim nastawieniem pozostaje ci naprawdę tylko plastelina. glina ostatecznie piaskownica :lol: . Bez urazy ale wkurza mnie takie podejście, jedyna rada jeśli zmienisz zdanie to wszystkie podstawowe informację o materiale i narzędziach znajdziesz na tym forum i do roboty a efekty przyjdą same.

arabski 
aktywny forumowicz

Imię: Mirosław
Nazwisko: Czeladka

Wysłany: 05-03-2011, 1:07    początki

Moim zdaniem zanim zaczniesz psuć materiał powinieneś się zapoznać z temamtami na naszym forum. Na stronie głównej poniżej pracowni , napewno znajdzieś dużo odpowiedzi na swoje pytania. Nie pal się poczytaj ,analizuj,oglądaj fotki.Jest tam wiele rad, które naprowadzą Cię na właściwy tor.
Pozdr.

koand
Gość
Wysłany: 05-03-2011, 1:15    

Dłuta do których dałeś link na allegro są dobre , ale tylko niektórzy producenci ostrzą dłuta dokładnie , przeważnie z tych tańszych dłut są tylko wyprofilowane, trzeba podostrzyć samemu .

jacekt 
forumowicz

Wysłany: 05-03-2011, 3:36    

dzięki za rady, spróbuję podostrzyć diaksem, bo rzeczywiście chyba nie są w ogóle podostrzone.

nie wychodzę z założenia, że o sprzęcie nie chcę nic wiedzieć. po prostu na razie nie wchodzę w to głęboko, bo wiem, że to nie jest takie "hop-siup". a może nie opłaca się wydawać dużo pieniędzy - zobaczy się.

blackbery
Gość
Wysłany: 05-03-2011, 6:46    

Jeśli nie masz doświadczenia w ostrzeniu dłut, to zleć to fachowcowi,samemu tylko poprzepalasz.
Jak już będą ostre jak należy, i zaczniesz nimi rzeźbić to zapamiętaj żeby ostrze prowadzić od siebie , a nie do siebie ostrym dłutem bardzo łatwo się skaleczyć, wystarczy chwila nieuwagi.

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 08-03-2011, 11:53    

Witaj Jacku :) każdy zaczynający chciałby od razu zdziałać cuda w drewnie, ale na to na pewno potrzeba czasu..jeszcze więcej cierpliwości. Nie znam tych dłut które pokazałeś, ale możesz zrazićsię na początku drogi, jeżeli są tępe. Ja polecam te: http://allegro.pl/dluta-r...1488042836.html
Nie są specjalnie drogie, a sporo już wyostrzone. Można znaleźć podobny komplet dłutek węższych.
A generalnie...wszyscy moi przedmówcy naprawdę dobrze radzą..przeglądnij to forumowo, bo wiadomości potrzebnych jest tu naprawdę sporo..i na początek faktycznie plastelina czy rzeźbiarska glina..naprawdę dużo ułatwia.
Z życzeniami sukcesów..Morima

jacekt 
forumowicz

Wysłany: 15-03-2011, 2:19    

no właśnie się zraziłem, bo po wyostrzeniu szlifierką, nic nie biorą, ciężko jest włożyć ostrze w drewno :-o w wakacje, jak będzie więcej czasu, spróbuję z tą masą ;-)

dziękuję za porady, pozdrawiam :-)

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 15-03-2011, 8:46    

Po ostrzeniu szlifierką powinieneś ostrza dłut wygładzić na papierze ściernym gradacji 1600, 1800 aż do zdjęcia „drutu” a następnie wypolerować na tarczy filcowej z naniesioną na nią pastą polerską koloru zielonego, lub na zwykłym pasku skórzanym jak kiedyś ostrzono brzytwy.
Ponadto w Dziale "W PRACOWNI RZEŹBIARZA" są tematy o ostrzeniu dłut. Zapraszam

jacekt 
forumowicz

Wysłany: 28-03-2011, 5:01    

gładzone było papierem ściernym.
ale moim zdaniem te dłuta są z najgorszego druta zrobione i nie da się nimi w drewnie :-(

skoya 
aktywny forumowicz

Imię: Jerzy
Nazwisko: Skóra

Wysłany: 28-03-2011, 7:13    

Jacku w ostrzeniu dłut bardzo ważny jest kąt ostrzenia ........na początek starałbym się naostrzyć pod większym kątem co prawda szybciej będą się tępiły ale efekt zbierania materiału będzie zadowalający kąt około 25-35 stopni, a nawet wiecej...... Im większy kąt miększe drewno- taka zasada. postaraj się naostrzyć je pod bardzo ostrym katem wtedy zobaczysz że będą zbierały materiał lepiej. To tak na początek. Pozdrawiam Jurek

polecam zajrzeć tutaj
ogólne zasady ostrzenia dłut

ModernFactory 
aktywny forumowicz

Imię: Modern
Nazwisko: Factory

Wysłany: 29-03-2011, 12:02    

jak chłopak naostrzy dłuto tak lichej twardości to ostre będzie tylko za pierwszym razem.

metal słaby i tani ma swoje ograniczenia .

Ja uczyłem się na bardzo zły m sprzęcie i teraz mam żal że ojciec mi szczyndził na sprzęcie...

Amator powinien odnaleźć nauczyciela z dobrym sprzętem i poradą.

Setki porad nic nie dadzą jak jedna uwaga "face to face"
Kolega powinien i to kategorycznie zastosować się do tej sugestii
i to tyczy się wszystkich amatorów którzy wchodzą w świat drewna !!!

To przykład z życia "z dziada pradziada"

Synku ,od ojca na komunię dostawało się piękny dobry scyzoryk.
Daj go do naostrzenia a długo pozostanie ostry.
Tym scyzorykiem najlepiej szwajcarskim zacznij dłubać w korze łódki i ludki pokemony
co tam chcesz a radość z rzeźby nie zniknie nigdy bo przygoda w tym wieku
pozostaje pasją do końca życia.
Figurki pomaluj akwarelami czy plakatówkami i ciesz się ze swych zdolności.

ModernFactory 
aktywny forumowicz

Imię: Modern
Nazwisko: Factory

Wysłany: 25-03-2012, 11:05    

Świat jest różnorodny.
Bardzo wszyscy się od siebie różnimy i żyjemy każdy z osobna na innym kawałku skorupy Ziemi. Tak samo Czas wdychamy innym płatkiem nosa.
Dlatego jest tak wiele Historii i wiele Rzek które jednak kierują nas w tę samą stronę.
To kierunek jest celem .
To Podróż jest kierunkiem.

Dla mnie kiedyś gdy pierwszy raz chwyciłem dłuta do ręki było wydłubać coś bez zadziorów.
Ten cel stał się pasją .
Snycerka .
Gładka linia i piękny kształt ornamentyki meblarskiej to ja.

Ale to wynika nie z samej wąskiej potrzeby wykonywania snycerki.
Rzeźbienie zaczyna się głębiej.
Tworzenie "czegoś" jest podskórnym musem każdego artysty .
Dlatego każdy tu jest na swój sposób artystą.
To wyrażanie siebie.
Próba odkrycia własnego indywidualizmu.

No.
Do roboty.

grzeslaw1wielki 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Kaczmarek

Wysłany: 26-03-2012, 5:43    

Kolega wyżej tak ładnie patetycznie opisał jak zaczynał. Ja troszeczkę inaczej. zwykłym kozikiem do drewna w korze topoli karykatury ludzkich twarzy, które mnie śmieszyły. I te karykatury tak we mnie jak i zemną zostały. Zacząłem dłubać rzeźby ludowe bo w nich mogłem dać upust swojego dobrego humoru, każda rzeźba ma śmieszyć mnie a jak kogoś jeszcze rozśmieszy to jest mi miło.

I tak jak kolega wyżej napisał każdy ma swój nurt, każdy robi po swojemu.

Mój warsztat nie wiele się zmieniał przez lata (brak finansów) najtańsze dłuta z marketu budowlanego, do których dokupiłem dwa dobre i drogie. I jak na razie mnie te dłuta nie ograniczały w zrobieniu tego co chciałem.

Odpowiedz do tematu