{ Zobacz temat - Porady Fotograficzne

Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

Kącik Fotograficzny - Porady Fotograficzne

waski - 05-02-2011, 8:31
Temat postu: Porady Fotograficzne
Otwieramy ten Dział dla tych , którzy mają chęć podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą w dziedzinie fotografii .
Miejsce w którym można będzie otrzymać fachowa poradę , na zadawane pytania .
Dział " Porady Fotograficzne " są do Waszej dyspozycji x:

Anonymous - 05-02-2011, 9:29

Świetny pomysł . Na pewno podstawy fotografii przydadzą się przy prezentacji prac rzeźbiarskich .
Świetny portal z darmowymi programami do obróbki fotografii :
http://www.dobreprogramy....Windows,65.html
osobiście polecam prosty program im prostszy tym lepszy dla początkujących .
Ten program jest intuicyjnie prosty , gorąco polecam :
http://www.dobreprogramy....dows,12422.html
Na początek tylko jedna moja rada , po zmniejszeni zdjęcia zawsze wyostrzamy.
Zdjęcia robię od 8 lat , co prawda tylko makro ale z teorii i obróbki trochę wiem .
Jakby co to proszę o pytania , w miarę możliwości postaram się pomóc , jakbym nie wiedział to jeszcze trochę kolegów z makro i nie tylko , mam to dopytam .

zyga - 06-02-2011, 12:26

Witaj Marek.
Twoja pomysłowość na Forum zda się nie mieć dna...Co i rusz coś nowego przedstawiasz.
Czy sie przyjmie nowy Dział....zobaczymy. Życzył bym sobie żeby funkcjonował.
Mamy czasy fotografii cyfrowej. Żeby tylko fotografia nie przytłoczyła głównego tematu Forum - czyli rzeźby.
Nie wiem w jakim kierunku nowy Dział będzie podążał. Na inaugurację wstawiam zdjęcie-żart fotograficzny.
www.rzezbiarz.idl.pl/obrazki/][/URL]

Zamieszczone zdjęcie uzupełnię komentarzem: "..... Robienie zdjęć jest technicznie tak łatwą czynnością (w porównaniu do np. malowania, rysowania, RZEŹBIENIA, grania na instrumencie), że nawet kolokwialnie można o robieniu zdjęć powiedzieć; "żadna sztuka"......"

P.S. Tym, których przytoczony cytat zbulwersował, wyjaśniam: Powyższy tekst wyraża opinię autora jedynie w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny! ;)

waski - 06-02-2011, 11:46

Powiem szerze że właśnie liczyłem na Was w tym dziale . Jak on będzie wyglądał w przyszłości , tego to ja nie wiem . To w dużej mierze zależy od właśnie takich użytkowników jak wy . Czy znajdziecie czas i będziecie mieli cierpliwość w udzielaniu porad i nauki .
Znam kilka prac Zygi z cyklu Droga , są fantastyczne . Kilka zdjęć Andrzeja widziałem na Fesbook-u , one również są piękne .
Ten Dział to taki też mój głód wiedzy w tej tematyce , ja na przykład chciałbym poznać tajniki robienia takich zdjęć jak wasze , jak to zdjęcie obrobić , jak patrzeć na wybrany obiekt , na co zwracać uwagę .
Przy dobrej chęci nas wszystkich może tutaj być bardzo ciekawie .

Mam aparat cyfrowy Samsung 10.2 mega pixels , przy robieniu zdjęc na wakacjach miałem go ustawiony na max czyli na 10 m/pix . Zdjęcia nawet fajne ale ogromne ...Powiedzcie mi czy warto ustawiać aparat na taką wartość , czy lepiej mniejszą . Jest problem ze zgraniem tych zdjęć do takiej wielkości żeby chodziły na odtwarzaczu dvd . musiałbym je zmniejszyć , a jest ich ponad tysiąc . Wszystkie zmniejszać po kolei to mrówcza robota . No i jakim programem . Do tej pory zmniejszałem Paintem .
Wszystkie te dobre programy typu Corel czy Adobe Photoshop są drogie i dla mnie amatora nieosiągalne i na wyrost , czy jest możliwość obróbki zdjęcia darmowym programem , żeby osiągnąć takie efekty jak w waszych zdjęciach . Andrzej to zdjęcie na fesbuku co komentowałem , to bajer .

Anonymous - 06-02-2011, 12:13

Witam , w darmowym programie PhotoFiltre 6.5.1 do którego link podaję jeszcze raz
http://www.dobreprogramy....dows,12422.html
jest zakładka : Narzędzia/Automat/Przetwarzanie wsadowe i tam w prosty sposób można zmniejszyć zdjęcia " hurtowo " Osobiście nigdy tego nie robię , przy okazji ręcznego zmniejszania można wykadrować , poprawić jasność /kontrast , barwa /nasycenie , a wiadomo że jak jest dużo zdjęć to były robione w innych warunkach oświetleniowych i prawie dla każdego zdjęcia będą inne wartości powyższych parametrów . Zdjęcia najlepiej robić na najwyższej jakości dostępnej w aparacie fotograficznym . Na mniejsze zdjęcia ustawiam tylko wtedy gdy kończy się karta pamięci a chcę zrobić jeszcze trochę fot.
Właśnie wyszło słońce idę robić fotki moich starych rzeźb , jak nie zajdzie to coś wyjdzie h:

waski - 06-02-2011, 2:04

Andrzej ściągnąłem ten program i tą polską nakładkę językową . Dzięki program fajny i bardzo prosty . Program IrfanView leci do kosza , był po angielsku , Nero Photo Snap ma na noc _brawo
To taka próbka na szybko . Tylko kontrast , jasność , wyostrzenie i rozmiar .
Trochę chyba przedobrzyłem z tym nasyceniem barw .

Anonymous - 06-02-2011, 2:22

Aparaty fotograficzne na ogół nie radzą sobie z intensywnym kolorem zielonym . Można to zniwelować odejmując trochę koloru żółtego . Górna fotka jest dobra a jak dolną nasyciłeś to jednocześnie dosycił się kolor żółty . Odejmujemy kolor żółty a nie wbrew temu co się wydaje zielony .
zyga - 06-02-2011, 9:09

Aparaty cyfrowe, przynajmniej te z półki cenowej akceptowalnej dla mnie, na razie gorzej radzą sobie niż analogowe. Ale to chyba tylko kwestia czasu.
Jeżeli robi się zdjęcia, czyi odbitki papierowe, warto robić z maksymalnym wykorzystaniem matrycy. Jeżeli mają to być tylko komputerowe obrazki, mogą mieć w granicach 200 kB.
Natomiast konieczny jest jakiś, choćby nawet darmowy, programik do korekty(o czym pisał Koand).
W załączeniu: tegoroczna zima

Na potrzeby poczty elektronicznej zmniejszyłem obrazki do wielkości 175kB i 178kB
Używam archaicznego już Photoshopa 7. Koryguję nim kolor, kontrast, poprawiam jakieś tam niedostatki, można nim robić fotomontaż itp.

Dariusz Zawadka - 07-02-2011, 7:24

Do obróbki zdjęć i do grafiki rastrowej dobrym, bezpłatnym programem i to w wersji polskojęzycznej jest GIMP. Można go ściągnąć z internetu ( np: http://www.dobreprogramy....dows,13219.html ), lub z płyt dodawanych do pism komputerowych.
Jak poświęci się trochę czasu na naukę przy pomocy tutoriali lub filmów o GIMP'ie na YouTube (wystarczy trochę poszperać w sieci) to ze zdjęciami przy jego pomocy można robić prawie wszystko.
Najlepiej byłoby robić zdjęcia, których nie trzeba poprawiać ale nie zawsze są warunki ku temu i nieraz brak wiedzy, umiejętności i dobrego drogiego sprzętu. Można się wtedy podratować programami graficznymi, ale niestety ich obsługa też wymaga wiedzy, doświadczenia i pracy,
a i dobra jakość też wymaga dobrego drogiego sprzętu i oprogramowania.

Przyznaję, że pstryknięcie zdjęcia to żadna sztuka, ale zrobienie dobrego zdjęcia to dopiero jest sztuka.

Pozdrawiam.

Adam - 08-02-2011, 8:40

Fotografia może przynosić wiele radości :) Ja zrezygnowałem z automatycznych ustawień aparatu, a przeszedłem na pełną manualną zabawę z aparatem (ISO, balans bieli, przesłona, czas, softboxy itp). Zdjęcia robię cyfrową lustrzanką, a próbkę możecie zobaczyć pod linkiem http://www.maxmodels.pl/adamspol.html Pozdrawiam
Anonymous - 08-02-2011, 8:50

Widzę że kolega Adam zawodowiec , super fotki , a ja tylko focę robaki . Adam napisz jak zrobić dobre zdjęcie rzeźby , bardzo mi na tym zależy . Moja edukacja fotograficzna zaczęła i skończyła się na robieniu fotek makro :mrgreen: Z niecierpliwością czekam na odpowiedź , Pozdrawiam , Andrzej h: z:
waski - 08-02-2011, 9:20

Dobre Adam te zdjęcia modelek .
Mnie także interesuje jak zrobić dobre zdjęcia rzeźb . Do tej pory starałem się zawsze czekać na światło słoneczne . Wszystkie zdjęcia robione w domu i z użyciem lampy błyskowej , wychodzą daremnie . Światło aparatu , jak to się nazywa flesz , powoduje że figurka często wygląda całkiem inaczej jak w realu . Tak jak by ten błysk rozmywał te wszystkie załamania na figurce . Próbowałem robić w domu bez lampy i z sztucznym podświetlaniem , ale to też trzeba wiedzieć gdzie tą lampę dać . U mnie to ni hu hu nie wychodzi .

Adam - 08-02-2011, 9:27

Dzięki za komencik :) Jestem amatorem i przez cały czas uczę się fotografii intuicyjnie. Gdybym miał fotografować rzeźbę to zrobiłbym tak:
1. Ustawiłbym jednolite matowe tło (czarne)
2. W zależności od materiałów użytych do wykończenia rzeźby (możliwe refleksy) niezbędne jest mocne rozproszone światło (softboxy, lampa z parasolką lub reflektory)
3. W aparcie ustawienie ISO (200-400), balans bieli w zależności od źródła światła - błysk, żarowe lub pochmurne
4. Przesłona i czas w zależności od źródła światła - im dłuższy czas to bardziej przydałby się statyw
5. ja obrabiam w photoshopie lub corelu-photopaint - jedno zdjęcie zabiera od 20 do 40 min pracy - rozmycie, balanse, kontrasty itp
No i cała seria zdjęć - podczas 1 sesji z modelką robię od 400 do 1500 zdjęć z czego wybieram około 20

Anonymous - 08-02-2011, 9:36

Rozumiem ja też żeby zrobić jednego dobrego robaka robiłem około 50 zdjęć i po obróbce wybierałem dwa a czasem żadnego , tu wszystko jest jasne . Ale , no właśnie ale , powiedzieć teoretycznie a zrobić to duża różnica . Mam prośbę zrób taką fotkę jak napisałeś wstaw i napisz dokładnie jakie były parametry , jakie światło i jaki obiektyw itp.wszyscy na tym skorzystamy h: h: h:
Adam - 08-02-2011, 5:03

Kilka fotek zrobionych na szybko:
1. Czas 800, F4,5 ISO 400, balans bieli na błysk, 2 softboxy prostkątne po lewej i prawej

2. studio

3. czas 800, F4,5 ISO400, balans j.w., 1 softbox z boku

4. ustawienia j.w. 1 softbox z boku, 1 od góry

5. czas 400, F.4,5, ISO 400, balans bieli żarowe, 2 reflektory 350W z przodu
obiektyw 18-55mm

Anonymous - 08-02-2011, 5:54

No i wyszło całkiem fajnie jak na potrzeby tego portalu ale niestety nie każdego stać na studio i profesjonalne lampy .
Jak chodzi o same fotki to moim zdaniem czarne tło jest niekorzystne ale może nie mam racji . Nie wiem czy te fotki były obrabiane ale są trochę nieostre .
Dziękuję za zrobienie tych fotek , będę miał skalę porównawczą , też muszę się tak pobawić . Prawie nigdy nie robiłem zdjęć innych niż makro ale zdjęć rzeźb muszę spróbować .

Adam - 08-02-2011, 6:01

Zdjęcia bez obróbki, jedynie zmniejszyłem rozmiar bo orginały mają po około 3MB i to wpłynęło na ostrość :) Lampy mam pożyczone, tło to około 45 zł, a aparat to najsłabsza lustrzanka cyfrowa NIKON d40 (widziałem aparat profesjonalany za 69.000zł :) ) - ale jak pisałem jestem amatorem fotografikiem.
jacekt - 05-03-2011, 12:45

to i ja się podzielę fotografiami. ale nawiązując do tematu powiem, że do krajobrazu nie trzeba wcale mieć ultra szerokokątnego obiektywu. większość moich krajobrazów ( http://www.wix.com/jacektomasz/Galeria-Fotografii ) robiona jest teleobiektywem na ogniskowych 150-300mm.

1.

2.

Adamie, te aparaty nie dorównują aparatom analogowym - przykładowo średnioformatowym :-)

Anonymous - 05-03-2011, 12:55

Jacku , gratulacje , piękne zdjęcia. chciałbym umieć robić tak piękne fotki , mam nadzieję że z rzeźbą pójdzie Ci równie dobrze, pozdrawiam h:
jacekt - 05-03-2011, 3:56

dziękuję, koand z: nie przesadzajmy, na razie zaczynam w świecie fotografii przyrodniczej. jak się podobają, to wrzucę jeszcze :-)

od fotografii zaczęło się moje zainteresowanie sztuką, historią sztuki, i gdyby coś mi wyszło w rzeźbie byłbym w siódmym niebie :-) chciałbym mieć to coś, co wielu z Was ma - może z czasem przyjdzie, zobaczymy :-)
na razie poczytam sobie Was i będę próbował! dzięki, pozdrawiam.

wszystkie zdjęcia wykonane w Puszczy Kampinoskiej

3. tutaj mamy przykład, że wcale obiektyw za majątek nie jest potrzebny do fotografowania zwierząt :-)

4. a tu mamy świt na łąkach

Morima - 08-03-2011, 9:04

Piękne te fotki :mrgreen: Chyba zabiorę się za mój aparacik..cyfrowy Panasonic ( żadna tam lustrzanka ), ale jak na razie wszystko robię automatem :-/ Do instrukcji jeszcze nie mam tzw "melodii", bo to jakieś 130 strony ! ale podejrzewam, że fotki będą jednak o niebo lepsze przy manualnych ustawieniach.
jacekt - 15-03-2011, 2:17

to zależy. podstawy fotografii należy znać tak, aby prosto trzymać aparat i nie trzaskać bezmyślnie na automacie. należy znać zasady, a dalej to światło i emocje będą robiły zdjęcia ;-) no i trzeba mieć wyobraźnię, estetykę, żeby umieć dobrze skadrować - to tyle :->
zyga - 21-03-2011, 8:53

Jacekt, zdjęcie nr, znakomicie oddany nastrój lasu. Piękne zdjęcie, podoba mi się. I to jak piszesz robione długim" obiektywem". Nie próbowałem nigdy.
Koand w innym temacie wstawił bazie. Że wiosna już, już , wstawiam wierzbę "pastoralną", choć właściwa nazwa to chyba "salix sacca". Wydaje mi się że taką właśnie kupowałem.

Anonymous - 21-03-2011, 9:24

Witam , piękna Wierzba ,ale do takich drzew to trzeba mieć dużą działkę . Co do " innego tematu " to wstawiłem również pierwsze kwiatki tej wiosny nie tylko bazie ale system jest tak ustawiony że nie wyskoczył nowy post tylko dodało do poprzedniego i nikt nie zauważył .
Ten inny temat pt. " Zdjęcia różne " założyłem właśnie do takich okazjonalnych fotek ale widzę że fotki wstawiane są do tematu w którym były porady i za chwilę zrobi się mało przejrzyście.

zyga - 21-03-2011, 11:23

Koand przyznaję Ci rację. Przyczyniłem sie trochę do zabałaganienia kacika "Porady fotograficzne".
rs - 26-03-2011, 10:42

Skoro już o bałaganie mowa...
W Hyde Parku jest fotograficzny wątek "Natura...Przyroda...", którego założyciel (wjurek) chciał w nim zachęcić do pokazywanie fotek przyrody.
Może w ramach walki z bałaganem warto go przenieść do "foto" skoro taki kącik już powstał?

malgorzata - 28-03-2011, 10:29

Myślę, że to odpowiednie miejsce i tu właśnie koledzy udzielą mi fachowej rady.
Ostatnimi czasy musiałam zaniechać rzeźbienia i robię ikony.Nie piszę lecz "produkuję"...
Są to obrazy mocno lakierowane więc odbijające światło.
Chciałabym zrobić dobre zdjęcia tych prac i nie wiem jak aby uniknąć refleksów świetlnych.
Dodam jeszcze , że aparacik posiadam " z dolnej półki".

Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata

Anonymous - 28-03-2011, 10:51

Odpowiem w punktach:
1 . Fotografujemy w dniu przy niezachmurzonym niebie , dużo słońca .
2 . Zdjęć nie robimy bezpośrednio na słońcu ale w cieniu.
3 . Dodatkowo można ustawić lekkie niedoświetlenie , na aparacie fotograficznym
ustawiamy EV na minus , np. EV-0,7
4. W programach do obróbki zdjęć powinna być funkcja Cień/Światło - wartość , szerokość tonalna , promień i tu można zniwelować odblaski .
Przykład bardzo "świecącego " zdjęcia , nic tak nie błyszczy się jak sopel lodu :

malgorzata - 28-03-2011, 11:02

Dziękuję Andrzeju.
Jutro poczynię jakieś próby. Jeżeli się powiodą to wrzucę zdjęcia.

rs - 28-03-2011, 11:15

Dorzucę tylko od siebie, że przy foceniu niewielkich przedmiotów świetnie się spisują tzw. namioty bezcieniowe. Przy większych obiektach można zrobić coś w rodzaju parawanu ale jeżeli te ikony nie są duże to może warto coś takiego kupić albo skonstruować skoro jest to produkcja. Niezbędne są w takim wypadku jakieś dodatkowe źródła światła więc trochę to kłopotliwe ale za to bardzo wygodne w obsłudze i praktycznie 100% skuteczności.
Anonymous - 28-03-2011, 11:23

Najlepszy namiot bezcieniowy to papier śniadaniowy , jak się ładnie zrymowało , ale w praktyce zdaje egzamin.
Morima - 29-03-2011, 8:32

W zyciu nie wpadłabym na pomysł z tym namiotem bezcieniowym czy parawanami..bo chcąc zrobić fotkę, ganaim z przedmiotem po całym mieszkaniu, no właśnie z powodu tego cienia :mrgreen: A papier śniadaniowy mnie zaciekawił..więc popróbuję :)
Dzięki chłopaki za te porady :)

malgorzata - 31-03-2011, 9:47

Wrzucam fotki ikon , które zrobiłam wczoraj. Niestety nie robiłam namiotu... Białe tło też spaprało zdjęcia. Oceńcie proszę.

rs - 31-03-2011, 9:57

Nie będę owijał w bawełnę... Fakt, pewnie może być lepiej.
Nie jestem pewien czy winić białe tło. To mi bardziej wygląda na nieszczęśliwy kąt padania światła i ustawienie obiektywu.
Gdyby cały układ obiekt-aparat inaczej ustawić w stosunku do światła to efekt chyba byłby inny. Nie wiem czy lepszy :)
Z fotografowaniem jest tak jak z rzeźbą - trienirowka diełajet mastiera więc jestem przekonany, że dasz radę.

malgorzata - 31-03-2011, 10:07

Dziękuję Rafale .
Położyłam te ikony przed domem , poziomo , na kartce papieru i w pośpiechu zrobiłam te zdjęcia... Też myślę, że ćwiczenie czyni mistrza.

Grzegorz Tyrała - 31-03-2011, 10:11

Małgosiu zdjęcia troszkę kiepskie ale za to ikony piękne.
Lubię rzeźbić wzorując się na ikonach, czekam więc na lepsze zdjęcia i jeśli pozwolisz to coś wystrugam.
Pozdrawiam.

rs - 31-03-2011, 10:12

Bardzo możliwe, że nie jesteś obciążona całą wina. Może być też tak, że obiektyw twojego aparatu jest bardzo wrażliwy na takie niekorzystne ustawienie.
A ja się tak zastanawiam, czy fotki muszą być robione zupełnie prostopadle do powierzchni ikony?
Może mała odchyłka nie zdyskwalifikuje zdjęcia? Wydaje mi się, że wystarczy pod odrobinę innym kątem ustawić aparat i będzie inaczej. Jak napisałem wyżej - nie wiadomo czy lepiej czy gorzej.
Na plus (i to duży) jest to, że foty są chyba wystarczająco ostre.
Jeśli możesz to pokaż następną próbę, jeśli taka będzie.

ed.
Oops :oops:
Oczywiście, należą ci się pochwały za fotografowane obiekty. Ja się skoncentrowałem na zdjęciach i nawet nie przyjrzałem się ikonom :-D

Napisałaś, że ich nie piszesz tylko produkujesz.
Domyślam się co to może oznaczać ale jestem ciekawy jak bardzo zaawansowana jest to produkcja. Nie wyglądają na robione po łebkach więc z tą produkcją to może przesada :)

malgorzata - 31-03-2011, 10:25

Cieszę się , że w temacie twórczości oceniacie mnie pobłażliwie.
Rafale , to że staram się rzutować zawsze prostopadle to taka moja przypadłość zawodowa.. Z wykształcenia jestem " fotografem RTG ". Na pewno na tych zdjęciach nie poprzestanę.

Grześku , zaczynając pracę z ikonami , nie zdawałam sobie sprawy jak ten temat jest szeroki.
Dzisiaj robiłam św Jerzego zabijającego smoka . Jeszcze 10 warstw lakieru i będzie gotowy...

Pozdrawiam serdecznie . Małgorzata

Anonymous - 31-03-2011, 10:32

Małgorzato za późno robisz zdjęcia , o tej godzinie to już jest słabe światło . Rób zdjęcia w cieniu ale jak jest widny dzień , po 15.00 to w cieniu już dobrego zdjęcia nie zrobisz bez statywu.
rs - 31-03-2011, 10:33

To przecież nie były oceny pobłażliwe ale entuzjastyczne :)
Mogę mały offtopic zrobić? Jest okazja więc zapytam: Jakie najdziwniejsze zdjęcie rtg zrobiłaś? Chodzi mi o coś zupełnie odjechanego i nieprzystającego do powagi zawodu. Jakiś nietypowy efekt.

Mówisz do ikon "proszę nabrać powietrza i nie oddychać"?

koand, ale po co jej statyw? Fotki nie sa poruszone, problemem są rozległe bliki a na to żaden statyw nie pomoże.

Grzegorz Tyrała - 31-03-2011, 10:44

Bardzo lubię te tematy a może Małgosiu utworzysz w swojej pracowni dział z ikonami, na pewno będzie co oglądać. Szczerze namawiam.
malgorzata - 31-03-2011, 10:47

Andrzeju, masz rację , godzina była "późnawa"...

Rafale, moje najbardziej odjechane zdjęcie to zdjęcie kury.
Szef dostał od kobiciny kurę . Był ciekaw czy kura ma jajko i zlecił mi wykonanie zdjęcia RTG.
Była to może jedyna kura , której zrobiono takie zdjęcie. Moja na pewno pierwsza i ostatnia...
Jajka nie było co umniejszyło wartość łapówki.

ModernFactory - 31-03-2011, 11:29

Płaskie błyszczące elementy lubią odbijać jak lusterka całe wycinki otoczenia.
I z reguły fotki są do de.
Gdy robiłem dokumentacje swych rysunków za szybami miałem ten sam problem.

Rozwiązanie nieskomplikowane samo przyszło.

Jakie?

Ano takie szkiełko - FILTR POLARYZACYJNY

To Podstawowy filtr do dokumentacji obrazów i grafik za szkłem.

Morima - 31-03-2011, 11:45

Małgorzatko..Ty jednak jesteś kobieta niesamowita :mrgreen: Że jeszcze się od Ciebie tą pracowitością nie zaraziłam..to sama się dziwię ! Chyba za mało z Tobą przestaję..więc trzeba zaplanowac włajazowanie :mrgreen:
Jak duże są te ikony ? już teraz Ciebie pochwalę..bo są bardzo ładne..ale przyjrzę się jeszcze, jak będą fotki bardziej wyraźne..

Przy okazji zapytam naszych fotografików..a cóż to takiego te..bliki ?

rs - 01-04-2011, 7:10

ModernFactory dobrze pisze. Polarka trzeba założyć:) Nie wspominałem o nim bo Małgorzata chyba nie ma możliwości nakręcenia go na obiektyw. Jak każdy filtr, także i tego można używać "z ręki" ale to dość kłopotliwe bo dodatkowo filtrem trzeba kręcić. No ale na pewno się da i to byłoby najlepsze wyjście.
Jestem kiepskim nauczycielem i chyba najlepiej jak poczyta w internecie o filtrze polaryzacyjnym. No bo jeśli zdjęcia mają być dobre a być może mają np. ułatwić sprzedaż to chyba warto do tematu podejść spokojnie i z rozmysłem.
Przy okazji mogę polecić http://pentax.org.pl/ - najlepsze forum fotograficzne na świecie :)

Bliki to różnego rodzaju odbicia światła. W tym wypadku niechciane, od powierzchni lakieru ale generalnie słowo blik chyba nie ma znaczenia negatywnego.

jacekt - 01-04-2011, 8:59

Morima napisał/a:
..a cóż to takiego te..bliki ?

bliki, flary, to tak prosto mówiąc kółka kolorowe powstałe po umieszczeniu słońca w kadrze, biegnące od słońca do centrum kadru, efekt niepożądany, który można kreatywnie wykorzystać - oczywiście bardzo "wyssana" definicja :-)

skoya - 01-04-2011, 9:49

Przepiękne ikony.........znam parę osób które piszą ikony, mają wystawy we Włoszech, Francji, zajmują się tym profesjonalnie, ale takiego uroku jak Twoje nie mają- trzeba to przyznać, może zbyt dużo tych spękań, ale ogólnie dla mnie są bardzo piękne- ciekawe jak wygląda św. Jerzy????????? może doczekam się jakiegoś zdjęcia......Jurek .